AI-ähky alkaa olemaan todellisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa AI-ähky alkaa olemaan todellisuutta

Tekoälystä on puhuttu viime vuodet lähes kuin uudesta sähköstä: väistämättömänä mullistuksena, joka muuttaa kaiken. Nyt tunnelma näyttää kuitenkin kääntyvän. Uusien kyselyiden ja raporttien mukaan yhä useampi suhtautuu -huumaan epäluuloisesti, ja osalla mitta on jo täynnä.

Axiosin mukaan tekoälyä kohtaan kasvaa suorastaan vastareaktio. Ihmisiä huolettavat erityisesti työpaikkojen katoaminen, kasvava sähkönkulutus ja se, että AI-buumi rikastuttaa lähinnä jo valmiiksi rikkaita teknologiayhtiöitä. Myös ympäristövaikutukset nostavat kierroksia, etenkin kun tekoälyn pyörittämiseen tarvitaan valtavia datakeskuksia.

Tilanne näkyy jo arjessa. Eräs Floridassa pidetty valmistujaispuhe levisi viraaliksi, kun puhuja julisti tekoälyn olevan “seuraava teollinen vallankumous” ja tähän yleisö vastasi buuauksilla. Se kertoo aika paljon siitä, ettei AI enää herätä pelkkää futuristista ihailua.

Tutkijoiden mukaan itsessään ei ole katoamassa mihinkään, mutta sen kaikkialle tunkeutuminen ei ole mikään luonnonlaki. Monet haluavat edelleen ihmiset asiakaspalveluun, luovaan työhön ja päätöksentekoon sen sijaan, että kaiken hoitaisi chatbot tai algoritmi.

Teknologiajättien kannalta tämä on ongelma, sillä AI:n kehitys vaatii jatkuvasti lisää datakeskuksia, sähköä ja rahaa. Jos tavalliset ihmiset alkavat vastustaa hankkeita äänekkäämmin, voi tekoälybuumin eteneminen hidastua merkittävästi. Tekoäly ei siis ehkä kaadu robottikapinaan, vaan ihmisten kyllästymiseen.

Micron varoittaa RAM-muistipulan jatkuvan piinaavana ainakin vuoden 2027 loppuun Kommentit pois päältä artikkelissa Micron varoittaa RAM-muistipulan jatkuvan piinaavana ainakin vuoden 2027 loppuun

Tietokoneiden ja pelilaitteiden rakentajille on luvassa lisää huonoja uutisia. Yksi maailman suurimmista muistivalmistajista, , arvioi että jatkuva RAM-muistipula jatkuu ainakin vuoden 2027 loppuun asti. Helpotusta tilanteeseen odotetaan vasta mahdollisesti vuonna 2028.

Micronin toimitusjohtaja Sanjay Mehrotra kertoo, että suurin syy tilanteeseen on tekoälyn valtava kasvu. -palveluiden datakeskukset tarvitsevat valtavia määriä muistia, mikä on vienyt kapasiteettia pois tavallisilta kuluttajatuotteilta. Samalla muistipiirien hinnat ovat nousseet selvästi.

Vaikutukset näkyvät jo pelaajien arjessa. RAM-muistien lisäksi myös näytönohjainten muistit, SSD-asemat ja kokonaiset pelilaitteet ovat kallistuneet. Esimerkiksi pelitietokoneiden ja muiden uusien laitteiden valmistuskustannukset ovat nousseet, kun tärkeiden komponenttien saatavuus on kiristynyt.

Micronin mukaan muistien tarjonta alkaa parantua vähitellen vuonna 2028, mutta yhtiö ei vielä pysty lupaamaan, milloin tuotanto todella saavuttaa kasvavan kysynnän. Käytännössä tämä tarkoittaa, että ”RAM-apokalypsi” saattaa jatkua vielä pitkään.

Tilanne voi vaikuttaa myös tuleviin pelikonsoleihin, kuten seuraavan sukupolven – ja -laitteisiin. Jos muistien hinnat pysyvät korkealla, pelaajat saattavat joutua valmistautumaan siihen, että tulevaisuuden tehokkaat pelikoneet eivät välttämättä irtoa yhtä helposti lompakkoa avaamatta.

Tekoälyskandaali ravistelee Saksan mediaa – kuka lopulta vastaa koneen kirjoittamista sanoista? Kommentit pois päältä artikkelissa Tekoälyskandaali ravistelee Saksan mediaa – kuka lopulta vastaa koneen kirjoittamista sanoista?

Tekoälyn käyttö mediassa on noussut Saksassa kuumaksi puheenaiheeksi, kun tekoälyyn liittyvät epäilyt ja virheet ovat herättäneet keskustelua siitä, missä menee ihmisen ja koneen vastuun raja. Kysymys kuuluu: jos kirjoittaa, kuka kantaa vastuun, kun teksti menee pieleen?

Kohun keskellä on ollut Tagesspielel -lehden entinen kustantaja ja päätoimittaja Stephan-Andreas Casdorff, jonka on väitetty käyttäneen tekoälyä puheiden ja kirjoitusten valmistelussa. Saksalaisissa lehdissä tekoälyä käytetään työkaluna, mutta tapaus on herättänyt keskustelua siitä, pitäisikö tekoälyn käytöstä kertoa avoimemmin esimerkiksi politiikassa ja mediassa.

Kuva: Die Zeit

Samaan aikaan Saksassa on käyty laajempaa keskustelua tekoälyn tuottaman sisällön vastuusta. Müncheniläinen oikeusistuin katsoi kesäkuussa, että Google voidaan pitää vastuussa tekoälyn tuottamista virheellisistä vastauksista, koska tekoälyn muodostama yhteenveto ei ole vain lista hakutuloksia vaan uuden sisällön tuottamista.

Tekoäly lupaa nopeuttaa uutistyötä, tekstien tekemistä ja tiedon käsittelyä, mutta samalla se tuo mukanaan uudenlaisia ongelmia. Kone voi kirjoittaa vakuuttavasti myös silloin, kun se on väärässä – vähän kuin itsevarma harjoittelija, joka palauttaa työnsä nopeasti mutta unohti tarkistaa faktat.

Saksassa käytävä keskustelu voi vaikuttaa laajemminkin siihen, miten uutistoimitukset, yritykset ja julkiset toimijat käyttävät tekoälyä tulevaisuudessa. Ehkä tulevaisuuden tärkein kysymys ei olekaan, osaako tekoäly kirjoittaa – vaan kuka allekirjoittaa lopputuloksen.