Kuun loppuun asti on vielä Xbox Goldin tilaajille ilmaisena ladattavissa Tembo The Badass Elephant. Itse tartuin tarjoukseen, ja lähdinkin sitä pelailemaan.
Peli on tasoloikkaveteraani Segan sivuttain pyörivä räimistely, missä hypitään ja rymistellään vihollisten läpi. Pieni puzzlen poikasiakin on, lähinnä muodossa miten pääset napille.
Suoraviivainen toiminta on hauskaa! Norsu tuntuu raskaalta, mutta silti sen ohjaaminen on terävää. Kuvasin pelivideota omista rymistelyistäni, mitä pääsette nauttimaan artikkelin lopussa!
Peli on lataamisen arvoinen, hauska pikkuinen paketti, missä edellisiin kenttiin on miltei pakko palata… ellet ole sitten täydellinen pelaaja.
Vanha kunnon Sega Dreamcast ei suostu vaipumaan unholaan. Nyt retrofanien iloksi on paljastettu, että konsolille on tekeillä uusi 3D-selviytymiskauhupeli nimeltä “The Darkness is coming”. Vaikka kehitys on vasta alkutekijöissään, pelin taustajoukot lupaavat jotain, mikä saa genren ystävien niskakarvat nousemaan pystyyn hyvässä mielessä.
Projektin takana on tuottaja Philippe Nguyen, joka toimii sekä PixelHeartin että JoshProdin riveissä. Hänen mukaansa peli nojaa vahvasti klassisiin kauhupelien elementteihin: kiinteisiin kamerakulmiin ja synkkään, painostavaan tunnelmaan. Toisin sanoen luvassa ei ole räiskintäilotulitusta, vaan hitaasti hiipivää kauhua – sellaista, jossa jokainen nurkan takaa kuuluva rasahdus tuntuu henkilökohtaiselta.
PixelHeart, vuonna 2018 perustettu julkaisija, on tullut tunnetuksi erityisesti retrojärjestelmille julkaistuista fyysisistä peleistä. Dreamcastin lisäksi yhtiö on pitänyt hengissä muun muassa Neo Geon ja Game Boyn kaltaisia klassikoita. JoshProd puolestaan keskittyy uusien pelien kehittämiseen juuri näille vanhemmille alustoille, mikä tekee yhteistyöstä luontevan.
Vaikka pelistä ei ole vielä nähty kuvia tai pelikuvaa, lupaus “rakkauskirjeestä klassikoille” herättää odotuksia. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, Dreamcast saattaa pian tarjota uuden syyn sammuttaa valot, nostaa äänenvoimakkuutta ja katsoa, uskaltaako sitä oikeasti pelata yksin.
Sega ja Ryu Ga Gotoku Studio virittelevät odotuksiaan torstaille, kun tulevastaStranger Than Heaven pelistä nähdään tähän mennessä perusteellisin esittely. Uusi katsaus nähdään Xbox Partner Preview March 2026 -lähetyksessä 26. maaliskuuta klo 18 Suomen aikaa.
Stranger Than Heaven on studiolta täysin uusi pelisarja, eli se ei kuulu suoraan tuttuun Like A Dragon -maailmaan, vaikka tunnelma ja tyyli kulkevatkin selvästi samaa katua. Pelissä seurataan päähenkilö Mako Daiton tarinaa useassa eri aikakaudessa vuosina 1915, 1929 ja 1943. Tapahtumapaikkana toimii Osaka, tarkemmin Sotenbori, joka on faneille tuttu fiktiivinen versio kaupungin Dotonborista.
Ensivilkaisujen perusteella peli yhdistelee historiallista draamaa ja rikosmaailman sävyjä tavalla, joka on tehnyt studion aiemmista peleistä niin suosittuja. Vaikka kyseessä on uusi IP, moni yksityiskohta ympäristöistä hahmoihin tuntuu tarkoituksella tutulta. Toisin sanoen vanhat fanit voivat huokaista helpotuksesta, mutta tarjolla on myös jotain uutta.
Pelin ympärille on myös avattu omat sosiaalisen median kanavat, ja samalla julkaistu näyttävää kuvamateriaalia, joka vihjaa pelin tyylikkääseen ja hieman arvoitukselliseen tunnelmaan. Lisää tietoa, mahdollisesti jopa julkaisupäivä tai uusi traileri, saatetaan nähdä jo tällä viikolla.
Stranger Than Heavenin esittely nähdään osana Xboxin tapahtumaa, mutta mahdolliset uutiset leviävät todennäköisesti nopeasti myös muille alustoille. Jos siis uusi rikosdraama historiallisella twistillä kiinnostaa, torstai-ilta kannattaa pitää vapaana. Lähetys on seurattavissa Youtube, Twitch ja Twitch (ASL) kautta.