Tencent haastaa Cyberpunk 2077 -pelin uudella SYN -projektillaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tencent haastaa Cyberpunk 2077 -pelin uudella SYN -projektillaan

SYN

Kiinalainen pelijätti Games on julkaissut uuden cyberpunk-aiheisen pelin projektinimeltään . Pelin kehityksestä vastaa firman oma Lightspeed & Quantum Studios yhteistyössä Epic Gamesin kanssa.

Avoimen maailman ensimmäisen persoonan räiskinnässä pelaajalla on erilaisia hahmoja valittavana. Hahmojen kanssa kulkevat myös kyberneettiset lemmikit ja myös omaa ajoneuvoa voi muokata haluamansalaiseksi.

SYN -nimellä kulkeva projekti ilmestyy alustavasti ensi vuoden puolella.

Uusi Ghost Recon -peli siirtyy pian sisäiseen alpha-testiin – julkaisua odotetaan vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ghost Recon -peli siirtyy pian sisäiseen alpha-testiin – julkaisua odotetaan vuonna 2026

Ghost Recon Breakpoint

Ubisoftin seuraava pääsarjan -peli on saamassa uuden kehitysvaiheen, kun se siirtyy sisäiseen alpha-testausvaiheeseen syksyllä 2025. Asiasta kertoi , joka myös arvioi pelin julkaistavan vuoden 2026 syksyllä testauksen kestettyä noin vuoden.

Peli tunnetaan toistaiseksi koodinimellä Over, ja sen kehitys on ollut käynnissä jo jonkin aikaa. lopetti aiemmin kaikkien uusien Ghost Recon Breakpointin kehitystyöt, ja uusi peli on osa koko sarjan uudelleenkäynnistystä, mikä selittää pitkän kehitysajan.

Ubisoft ei ole virallisesti kommentoinut huhuja, mutta yhtiö on viime vuosina investoinut voimakkaasti muun muassa - ja -pelisarjoihin. Tencentin noin 1,16 miljardin euron (noin 1,25 miljardia dollaria) sijoitus Ubisoftin tytäryhtiöön kertoo, että rahaa peleihin on tulossa.

sai keskinkertaiset arviot, ja Ubisoftilla on ollut haasteita sekä pelijulkaisujen että taloudellisten tulosten kanssa viime vuosina. Vuonna 2022 yhtiö peruutti myös -battle royale -pelin kehityksen, joka ei koskaan ehtinyt julkaisuun.

Jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, Ghost Recon -fanit voivat odottaa uutta peliä jo ensi vuoden lopulla.

Cyberpunk 2077:n seuraava iso päivitys viivästyy – mutta hyvästä syystä Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077:n seuraava iso päivitys viivästyy – mutta hyvästä syystä

Cyberpunk 2077

:n odotettu 2.3-päivitys ei ilmestykään vielä kesäkuun lopussa, kuten alun perin luvattiin. kertoo tarvitsevansa lisäaikaa, jotta se voi olla oikeasti tyytyväinen lopputulokseen.

Päivitykselle ei annettu uutta julkaisuajankohtaa, mutta studio vihjaa sen olevan laajuudeltaan verrattavissa edelliseen 2.2-päivitykseen. Se toi mukanaan muun muassa parannuksia ajoneuvojen kustomointiin, uuden drone-kameran valokuvatilaan ja lisää vaihtoehtoja hahmon luomiseen. Päivitys ei kuitenkaan sisältänyt paljon toivottua New Game+ -tilaa tai PS5 Pron tukea.

Toivoimme saavamme päivityksen ulos 26. kesäkuuta, mutta tarvitsemme vielä aikaa. Haluamme sen olevan vähintään 2.2:n veroinen, ilmoitamme, kun tiedämme enemmän. Kiitos kärsivällisyydestä! – CD Projekt Red kirjoitti somessa.

Faneille viivästys voi olla pettymys, mutta samalla hyvä merkki, sillä peliä ei julkaista kiireellä, vaan tavoitteena on laatua vastaava paketti. Ja kun muistetaan, että 2.2 oli merkittävä lisäys pelin paranteluun, 2.3:lta voi odottaa paljon.

Samaan aikaan CD Projekt Red työstää jo -jatko-osaa, ja Phantom Liberty -laajennus on myynyt yli 10 miljoonaa kappaletta. Night City ei siis ole katoamassa mihinkään, se vain valmistautuu seuraavaan päivitykseen.