
Bitmap Bureau, Xeno Crisis ja Final Vendetta -pelien kehittäjä, tekee yhteistyötä julkaisija Reef Entertainmentin kanssa julkaistakseen uuden pelin, joka perustuu osittain James Cameronin vuoden 1991 sci-fi-toimintaklassikkoon Terminator 2: Tuomion päivä.
Peli nimeltä Terminator 2D: No Fate julkistettiin aiemmin tänään. Kyseessä on virallisesti lisensoitu 2D-toimintapeli, jonka kerrotaan yhdistävän kohtauksia ikonisesta elokuvasta uusiin skenaarioihin ja vaihtoehtoisiin loppuratkaisuihin.
Traileri näyttää muun muassa baritappelun Arnien T-800:n ja biljardia pelaavien baarikärpästen välillä, Sarah Connorin paon Pescadero State Hospital for the Criminally Insane -mielisairaalasta, moottoripyörä/rekka-takaa-ajon Los Angelesin jokiuomassa ja paljon muuta. Kaikki tämä on toteutettu upealla retrohenkisellä pikselitaidetyylillä, joka muistuttaa 16-bittisen aikakauden pelejä.
Julkistuksen mukaan peli julkaistaan 5. syyskuuta 2025, ja se on tulossa PS5-, PS4-, Nintendo Switch-, Xbox Series X|S-, Xbox One- ja PC-alustoille (Steamin ja Epic Games Storen kautta). Retroalustojen julkaisut on merkitty ”vahvistetaan myöhemmin” -statuksella.