
NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.
Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.
Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.
Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.
