Terminator tekee tuhojaan uudella Mortal Kombat 11 videolla Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator tekee tuhojaan uudella Mortal Kombat 11 videolla

Mortal Kombat 11 Terminator T-800

Terminator on saapumassa -peliin lokakuun 8. päivä osana Kombat Pack lisäosaa. Tuhoaja on nyt saanut oman esittelyvideon jolla nähdään ikonisen hahmon liikkeitä ja aseita.

Tuttu T-800 nähdään pelissä myös ilman nahkaa, eli luurankomuodossaan. Valitettavasti hahmon ääninäyttelijänä ei kuitenkaan kuulla itse Isoa-Arskaa.

Kombat Pack sisältää Arskan lisäksi Shang Tsung, Nightwolf, Sindel, Joker sekä Spawn -hahmot. Paketin mukana tulee myös vaihtoehtoisia asuja hahmoille.

Mortal Kombat 11 on parhaillaan saatavilla Nintendo , ja -konsoleille sekä PC:lle. Peli on saapumassa myös marraskuussa ilmestyvälle -laitteelle.

Mortal Kombat 1 myy huonommin kuin edeltäjänsä Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat 1 myy huonommin kuin edeltäjänsä

Mortal Kombat

1:n oli tarkoitus käynnistää sarja uudelleen näyttävästi, mutta lopputulos oli myynnillisesti vaisumpi kuin toivottiin. NetherRealm Studiosin mukaan peliä on myyty 6,2 miljoonaa kappaletta kaikilla alustoilla, eli selvästi vähemmän kuin :n 12 miljoonaa tai :n huimat 15 miljoonaa.

Silti on tämän konsolisukupolven myydyin tappelupeli. Vertailun vuoksi on yltänyt 5 miljoonaan kappaleeseen ja kolmeen miljoonaan. Myös on tehnyt vahvan alun 5 miljoonalla kappaleella vain kolmessa kuukaudessa, mutta sen myyntipäivityksiä ei ole kuultu kevään jälkeen.

Sarjan vetovoima perustuu yhä sen helposti lähestyttävään ja brutaaliin luonteeseen, joka puree myös satunnaisempiin pelaajiin. Silti :n noin 60 prosentin pudotus myynneissä kahteen edeltäjään verrattuna on sarjan heikoin tulos kahteen sukupolveen.

Vaikka peli pitää hallussaan sukupolven kruunua, lisäsisältösuunnitelmat on jo pistetty jäihin odotettua heikompien myyntien vuoksi. Mortal Kombat on siis yhä kuningas, mutta tällä kertaa kruunu istuu hieman vinossa.

Sony juhlii vahvaa suosiota PlayStation 5:n ylitettyä uuden myyntirajansa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony juhlii vahvaa suosiota PlayStation 5:n ylitettyä uuden myyntirajansa

Sony

on ilmoittanut, että -konsoleita on nyt lähetetty maailmalle yhteensä yli 80,3 miljoonaa kappaletta. Tämä luku kattaa kesäkuun 2025 loppuun mennessä toimitetut laitteet, ja viimeisen kolmen kuukauden aikana myynti kasvoi 2,5 miljoonalla, hiukan enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.

:n menestys näkyy myös PlayStation Networkin käyttäjämäärissä, jotka ovat kasvaneet seitsemällä miljoonalla viime vuodesta, nousten jo 123 miljoonaan. Pelimyynti on vahvassa vedossa: PS5- ja -pelejä myytiin viime kvartaalilla lähes 66 miljoonaa kappaletta, josta Sonyn omien pelien osuus oli 6,9 miljoonaa.

Viisi vuotta markkinoilla olleen PS5:n myynti lähestyy nyt :n ja :n kokonaislukuja, vaikka matkaa kaikkien aikojen suurimpiin myyntimenestyksiin vielä on. Esimerkiksi kaikkien aikojen myydyin konsoli on edelleen , josta on myyty huimat 160 miljoonaa kappaletta.

Seuraava iso kysymys on, kuinka kauan PS5:n menestys jatkuu ennen :n julkaisua, jonka huhutaan olevan tulossa jo vuonna 2027. Sony näyttää kuitenkin olevan vahvoilla tällä konsolisukupolvella.