Teslan uudella S-mallilla voi pelata Witcher 3 -peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Teslan uudella S-mallilla voi pelata Witcher 3 -peliä

Tesla S

on uudistanut hiljattain S -mallinsa ja sen uumenista löytyy uusimmat pelikonsolit haastava laitteisto, jolla voi pelata vaikkapa -peliä.

Tesla S

Laskentatehoja laitteistolta löytyy 10,28 teraflopsia ja näytönohjaimelta 12 teraflopsia. Myös auton keskimonitori on päivitetty 17″ Cinematic -näyttöön, joka tukee 2200×1300 resoluutiota. Mukana tulee myös langaton ohjain.

Tesla S

Aiemmillakin Tesloilla pelaaminen on toki onnistunut, mutta saatavilla olevat pelit ovat olleet hieman klassisempia kuten Super Breakout, ja .

Tesla S

Mikäli uuden sukupolven tai -konsoli on jäänyt hankkimatta ja lompakosta löytyy ylimääräiset 90 000 euroa, niin Tesla S voi olla osuva valinta.

Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa

ja ovat paljastaneet ensimmäisen virallisen pelitrailerin ja kehittäjien kommenttivideon tulevasta -pelistä, joka saapuu konsoleille ja :lle 8. elokuuta 2025. Ennakkotilaukset ovat nyt auki, ja peliin voi tutustua syvällisemmin jo tänään PAX East -paneelissa, joka striimataan YouTubessa ja Twitchissä klo 21 Suomen aikaa.

Tämä uusin osa palaa ajassa taaksepäin ja keskittyy mafian alkujuuriin 1900-luvun alun Sisiliassa. Pääosassa on Enzo Favara – kunnian, uskollisuuden ja tottelevaisuuden perikuva – joka vannoo uskollisuudenvalan ja aloittaa matkansa Don Torrisin rikosperheen riveissä.

Hangar 13:n mukaan kyseessä on tiivis, tarinavetoinen ja lineaarinen pelikokemus. Pelissä yhdistyvät väkevä juoni, aikakauden autenttinen tunnelma sekä hiottu pelattavuus. Luvassa on intensiivisiä yhteenottoja lähitaisteluineen ja ampumisineen, hevosratsastusta ja ajelua ajan ajoneuvoilla – kaikki elävässä ja brutaalissa Sisiliassa.

Kehittäjien Breaking Omerta -video tarjoaa kulissien taakse kurkistuksen pelin suunnitteluun. Siinä kerrotaan, kuinka tiimi toi 1900-luvun Sisilian näyttävästi henkiin käyttäen Unreal Engine 5:n tehoja. Tarina on täynnä käänteitä ja tunnetta – juuri sitä, mitä hyviltä rikostarinoilta odotetaan.

“Uskomme, että moni pelaaja arvostaa laadukkaita tarinoita, jotka eivät vaadi kymmeniä pelitunteja. Mafia: The Old Country tarjoaa napakan ja viimeistellyn narratiivisen kokemuksen, joka sopii mainiosti muiden pidempien pelien rinnalle.”

2K:n toimitusjohtaja David Ismailer tiivistää pelin hengen

Deluxe Editionin mukana tulee mm. Padrino Pack (haulikko, pukuja, limusiini ja hevonen varusteineen) sekä Gatto Nero Pack (kilpa-auto, kisapuku ja pistooli). Lisäksi mukana on pelin alkuperäismusiikki ja digitaalinen taidekirja.

Ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Soldato Packin, jossa odottavat muun muassa uniikki asu, erikoisveitsi ja luotettava ratsu.

The Old Country on Hangar 13:n kunnianhimoinen paluu juurille – ja koko Mafia-sarjan alku. Sarja sai alkunsa vuonna 2002 ja on sittemmin myynyt yli 38 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Mafia: The Old Country -peli ilmestyy :lle, |S:lle ja PC:lle 8. elokuuta 2025. Peli julkaistaan kahtena versiona: Standard Edition ja Deluxe Edition. Standard sisältää peruspelin hintaan 49,99 €, kun taas 59,99 € maksava Deluxe-paketti tuo mukanaan runsaasti lisäsisältöä – aseita, ajoneuvoja, asusteita ja keräilykamaa.

Täsmäviljelybuumi: Farming Simulator 25 rikkoo ennätyksiä jälleen Kommentit pois päältä artikkelissa Täsmäviljelybuumi: Farming Simulator 25 rikkoo ennätyksiä jälleen

Farming Simulator 25

-sarjan tuorein osa, , on saanut ilmaisen täsmäviljelypäivityksen, joka tuo pelaajien ulottuville ekologisempia ja entistä fiksumpia viljelytapoja. Precision Farming 3.0 -laajennus on osa EU-rahoitteista projektia, ja se on jo ehtinyt ihastuttaa yli viittä miljoonaa virtuaaliviljelijää.

Mistä siis on kyse? Täsmäviljely ei ole pelkkää peltotöiden pipertämistä – se tuo peliin oikeasta elämästä tuttuja, ympäristöystävällisiä tekniikoita ja uusia mahdollisuuksia tehdä maataloudesta entistä tehokkaampaa ja kestävää.

Yksi päivityksen mielenkiintoisimmista uutuuksista on hallittu liikenne: pelissä voi nyt suunnitella työkoneiden ajoreitit niin, ettei pelto turhaan kärsi raskaista koneista. Kasvusto kiittää ja tuotto paranee. Myös lannoituspuolella otetaan iso harppaus eteenpäin. PWM-tekniikka (Pulse Width Modulation) mahdollistaa tarkemman ja tasapainoisemman lannoitteen levityksen. Ruiskutus ei enää ole tasaista suihkuttelua, vaan pikku sykäyksin tapahtuvaa annostelua – juuri sinne missä tarvetta on, eikä muualle. Näin säästyy sekä ympäristö että rahaa.

Uutta rautaa on tarjolla myös. Päivitys tuo mukanaan kuusi uutta laitetta, kuten John Deere R975i -kasvinsuojeluruiskun ja monikäyttöisen HAWEn trailerijärjestelmän. Näitä voi yhdistellä esimerkiksi Wienhoffin 25.200 PTW Profi Line -säiliön kanssa. Aiempia ruiskuja voi myös sovittaa yhteen uusien järjestelmien kanssa, joten vanhoja vehkeitä ei tarvitse heittää kompostiin.

Ja jos teknologiapuoli ei vielä innostanut, kannattaa silti vilkaista miltä peli nykyään näyttää. Uudistettu pelimoottori tuo mukanaan komeampaa grafiikkaa, realistisempia säävaihteluita, dynaamisia maamuutoksia ja upeita valo- ja sumuefektejä. Koko paketti tuntuu elävämmältä kuin koskaan aiemmin.

Farming Simulator 25 on saatavilla :lle, Macille, :lle ja |S:lle. Ikäraja on PEGI 3 – eli peltoa pääsee kyntämään turvallisesti kaikenikäisille.

†