Test Drive Unlimited Solar Crown -ajopeli kokeiltavissa ilmaiseksi viikon ajan Kommentit pois päältä artikkelissa Test Drive Unlimited Solar Crown -ajopeli kokeiltavissa ilmaiseksi viikon ajan

Test Drive Unliimited Solar Crown

ja tarjoavat nyt ainutlaatuisen tilaisuuden kokeilla tulevaa Unlimited Solar Crown -ajopeliä ilmaiseksi. Steamistä ladattava demoversio on pelattavissa 17. kesäkuuta asti ja se antaa pelaajille kattavan maistiaisen pelikokemuksesta. Samalla myös pelin julkaisuajankohta on paljastattu, se ilmestyy syyskuun 12. päivä.

Demo sisältää runsaasti sisältöä, joka avaa oven Hong Kongin saaren ainutlaatuiseen pelimaailmaan. Pelaajat voivat tutustua yhdeksään pelin 14 alueesta, kokeilla 15 ensimmäistä etenemistasoa ja ajaa 16 ostettavalla autolla. Koeajettavissa on lisäksi 22 autoa kuudessa autoliikkeessä, ja pelattavissa on 27 erilaista kilpailua. Demoversion avulla pelaajat pääsevät myös tutustumaan Streets- ja Sharps-klaanien päämajoihin.

tarjoaa ainutlaatuisen yhdistelmän vauhdikasta ajoa ja luksusautojen ihailua. Se ei ole pelkkä kilpapeli, vaan antaa pelaajille mahdollisuuden uppoutua Hong Kongin saaren lumoavaan tunnelmaan ja nauttia ensiluokkaisesta elämäntyylistä. Peli sisältää vaikuttavan valikoiman arvostettuja autoja, kuten Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Koenigsegg, Dodge ja Apollo, ja pelaajat voivat muokata niitä omien mieltymystensä mukaisiksi.

Test Drive Unlimited Solar Crown ilmestyy syyskuun 12. päivä ja sekä S -pelikonsoleille, että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.

Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä Kommentit pois päältä artikkelissa Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä

-faneille on tarjolla kunnon annos nostalgiaa, sillä SUPER BOMBERMAN COLLECTION on nyt saatavilla fyysisenä versiona. Kokoelma tuo yhteen peräti kahdeksan Bomberman-peliä ja 13 eri versiota, ja mukana on myös sellaisia pelejä, joita ei ole aiemmin julkaistu länsimaissa.

Kokoelman kiinnostavimpiin sisältöihin kuuluvat ja , jotka ovat ensimmäistä kertaa pelattavissa englanniksi. Mukana on myös , joka saapuu länsimaihin ensimmäistä kertaa. Lisäksi pakettiin kuuluvat alkuperäiset Famicom-versiot peleistä Bomberman ja .

Vanhojen pelien kylkeen on lisätty muutamia nykypelaajalle tuttuja mukavuuksia. Kokoelmassa on esimerkiksi tallennustilat, kelaustoiminto, musiikkisoitin ja galleria, josta löytyy satoja kuvia. Uutena sisältönä mukana on Boss Rush -tila, jossa pääsee ottamaan aikahaasteena yhteen kaikkien kokoelman pelien pomovastustajien kanssa.

Fyysiset versiot ovat saatavilla Nintendo Switchille, :lle ja :lle. Perusversion lisäksi tarjolla on Deluxe- ja Collector’s Edition -versiot, joissa on pelin lisäksi esimerkiksi vaihtoehtoinen kansi, metallikotelo, pinssejä, juliste ja jopa pommin muotoinen stressilelu. Switch 2 -versio julkaistaan hieman myöhemmin, 30. lokakuuta, kun taas Collector’s Edition saapuu 16. lokakuuta.

Kokoelman fyysisissä painoksissa on hyödynnetty myös 1990-luvun alkuperäisiä animaatiokalvoja, joita käytettiin aikanaan pelien kansien, ohjekirjojen ja oppaiden tekemiseen. Lopputuloksena on paketti, joka yrittää yhdistää vanhan kunnon 16-bittisen Bombermanin ja muutaman modernin mukavuuden. Pommit siis räjähtävät kuten ennenkin, mutta tällä kertaa niiden äärelle ei tarvitse kaivaa vanhaa Super Nintendoa kaapista.