
Siivous on vähän kuin oman verokortin säätäminen näin lähempänä loppuvuotta, pakollinen paha, jota lykkää viimeiseen asti. Mutta mitä jos apuun ryntäisi tulevaisuudesta saapunut siivouskyborgi, joka lupaa hoitaa homman puolestasi? Juuri tällaisen lupauksen kanssa eteeni iskeytyi Roborock F25 ACE, märkä-kuivaimuri, joka näyttää siltä, että se voisi sanoa kuin muuan Arska konsanaan: ”Come with me, if you want to clean.”
Tähän testiin tarvittiin kuitenkin kaksi näkökulmaa. Minä, teknologiaan hurahtanut nörtti, joka innostuu älykkäistä ominaisuuksista. Ja vastapainona äitini, siivousalan todellinen T-800, jolla on vuosikymmenten kokemus liasta ja sen tehokkaasta tuhoamisesta. Laitetaanko kone siis tulikokeeseen? Kyllä laitetaan.

Tuleeko puhdasta, äiti?
Jos olet joskus joutunut kokoamaan Ikean hyllyn ja kokenut eksistentiaalisen kriisin ruuvien ja osien äärellä, voit huokaista helpotuksesta: Roborock F25 ACE:n kanssa tällaista tuskaa ei ole luvassa. Sekä puhtaan veden että likaveden säiliöt napsahtavat paikoilleen intuitiivisesti, ja ohjekirjaa voi halutessaan käyttää vaikka hiirimattona. Kokematonkin käyttäjä saa imurin toimintakuntoon ilman epätoivoista Google-hakua “miksi vesi ei tule ulos mopista”.
Roborock F25 ACE on niin kevyt, että sen voi nostaa yhdellä kädellä kuin kahvikupin. Varsi lukittuu kuljetuksen ja telakoinnin ajaksi, mutta mitään ylimääräisiä vipstaakeja ei ole, eikä niitä oikeastaan kaipaakaan. Kevyt rakenne ja sulava liike tekevät siivouksesta vaivatonta, eikä käsivarsi muutu tuntiessa betonipylvääksi.

Maltti on valttia
Jos lattia on päässyt kunnolla likaantumaan, kannattaa edetä rauhassa. Testimme osoitti, että hitaimmalla asetuksella edestakaisin veivaaminen irrottaa pinttyneimmänkin lian. Etenkin sitkeät tahrat saa parhaiten irti, jos suihkauttaa niihin vettä ennen imurointia. Nurkkien puhdistusteho yllätti positiivisesti, jopa ammattilaisen mielestä. Huomio, kaikkein ahtaimpiin se ei kuitenkaan jykevyytensä vuoksi taivu, mutta tämä lienee ehkä sanomattakin selvää.
Rehellisyyden nimissä kyllä täytyy nyt tässä kertoa: erittäin likaiset laattalattiat, joissa on syvät ja likaantuneet saumat, jäävät tämän laitteen Akilleen kantapääksi. Ne vaativat vielä manuaalista jynssäystä, eikä laite ole todellakaan mikään saumapesun sankari, kuten ammattilaisäitini totesi heti ensimmäisessä testissä.
Mattojen kanssa F25 ACE on valikoiva kaveri. Ohut, tiukasti kudottu matto voi onnistua saamaan pienen pintapesun, mutta paksut, pitkäkarvaiset tai vettä imevät matot kannattaa jättää rauhaan, nimittäin siinä ne vain kastuvat ja kuivuvat ikuisuuden.

Yksi Roborock F25 ACE:n myyntivalteista on sen telakka, joka on paljon enemmän kuin pelkkä laturi. Se on laitteen komentokeskus, joka hoitaa likaisen työn puolestasi siivouksen jälkeen. Kun asetat imurin telakkaan, se käynnistää itsepuhdistusohjelman, joka on vaikuttava näytös automaatiosta. Telakka pesee telan perusteellisesti 90-asteisella kuumalla vedellä, mikä auttaa irrottamaan rasvaa ja tappamaan bakteereita. Tämän jälkeen se kuivaa telan kuumalla ilmalla, mikä estää tehokkaasti homeen ja tunkkaisten hajujen muodostumisen – yleinen ongelma monissa vanhemmissa märkä-kuivaimureissa.
Äly ei kuitenkaan lopu tähän. F25 ACE:n DirTect™-anturi analysoi lian määrää jo siivouksen aikana ja välittää tämän tiedon telakalle. Tämän ansiosta laite tietää, kuinka likainen se on, ja osaa säätää itsepuhdistuksen tehokkuutta tarpeen mukaan. Tämä ”ennakoiva itsepuhdistus” on teknologian riemuvoitto, joka tekee huollosta lähes ajatustyötä vapaata.
Mutta vaikka tämä teknologinen taikatemppu on vaikuttava, se ei ole täydellinen. Automaatio yltää vain tiettyyn pisteeseen asti, ja totuus on, että laite ei puhdista itseään kokonaan. Vaikka tela pysyykin hygieenisenä, automaattinen pesu ei yllä jokaiseen laitteen nurkkaan ja koloon. Tämä on tärkeä johdanto siihen faktaan, että parhaasta lopputuloksesta ja laitteen pitkäikäisyydestä nauttiakseen käyttäjän on edelleen tartuttava toimeen ja tehtävä säännöllistä manuaalista puhdistusta.

Laitteen puhdistus on melkein terapeuttista. Mukana tulevalla harjalla likavesisäiliö puhdistuu näppärästi, ja molemmat säiliöt voi huuhtaista hetkessä. Mutta tässä tulee salainen ninja-vinkki: imurin pesulaikan reunan lähelle kertyy helposti märkää pölyä ja likaa, joka jää sinne piileskelemään kuin villasukka sohvan alle. Tämän saat pois parhaiten pumpulipuikolla, vanhalla hammasharjalla tai muulla pienellä työkalulla. Ja hei, älä jätä puhdasvesisäiliötä täyteen käytön jälkeen, muuten suuttimet voivat limoittua ja vettä ei tule enää kuin murheiden kyyneleinä.
Akun kesto pyörii tunnin paikkeilla, mikä riittää helposti noin 76m² rivariin ja 100 neliön omakotitaloon (testipaikat) ,kunhan lattia on esteetön. Jos siis siivoamisen aikana täytyy pujotella lelukasojen ja pyykkivuorten läpi, aikaa palaa turhaan. Mutta kun reitti on selvä, Roborock F25 ACE vie homman maaliin yhdellä latauksella.
Roborock F25 ACE on parhaimmillaan ylläpitosiivouksessa. Kun sitä käyttää säännöllisesti, perussiivoukset kevenevät huomattavasti ja niiden väli harvenee. Osien pitkäaikaisesta kestävyydestä on vielä liian aikaista antaa lopullista tuomiota, mutta jos huollat laitetta oikein (erityisesti tyhjennät ja huuhtelet puhdasvesisäiliön jokaisen käytön jälkeen), se pysyy pitkään toimintakunnossa.
Sopiiko tämä juuri sinun kotitalouteesi?
Jos haluat laitteen, joka yhdistää imuroinnin ja kosteapyyhkimisen ilman, että tarvitset tohtorin tutkintoa käyttöönottamiseen, Roborock F25 ACE on varteenotettava valinta. Se nappaa pölyt, roskat ja karvat tehokkaasti ja jättää lattian siistiksi vähemmällä vaivalla.
Se sopii niin kotitalouksiin kuin pieniin toimistotiloihin, joissa arvostetaan nopeutta, ergonomiaa ja helppoutta, mutta jos kotisi lattiat ovat pääosin saumoiltaan syviä ja pinttyneitä laattoja, varaudu pitämään vanha kunnon harja vielä käsillä.
Roborock F25 ACE on täydellinen ase ylläpitosiivoukseen koville lattioille. Jos arkesi on kiireistä, vihaat moppia ja rättejä, ja haluat lattioiden olevan jatkuvasti edustuskunnossa ilman suurta draamaa, F25 ACE on sinun kaverisi. Se hoitaa pölyt, roskat ja karvat ja jättää jälkeensä puhtaan, kosteuspyyhityn pinnan kevyemmin ja tehokkaammin kuin käsipeli.
Se ei ehkä ole se halvin siivousratkaisu, mutta se on investointi omaan aikaan ja mielenterveyteen. Ja se on laite, joka sai jopa minun ammattilaisäitini myöntämään, että ehkä näissä uusissa härveleissä on sittenkin järkeä. Ja se, jos jokin, on laatutakuu.