The Alters pelin fanit raivostuivat piilotetusta tekoälyn käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa The Alters pelin fanit raivostuivat piilotetusta tekoälyn käytöstä

The Alters

Scifi-peli on saanut osakseen rajua kritiikkiä, kun pelaajat huomasivat siinä merkkejä tekoälyn, erityisesti generatiivisten kielimallien (LLM), käytöstä ilman minkäänlaista ilmoitusta. Kyse ei ole pelkästä huhusta, sillä pelin sisäisestä tekstistä on löytynyt suoria viitteitä tekoälypromptien jäämiseen näkyviin, kuten: ”Sure, here’s a revised version focusing purely on scientific and astronomical data.”

Valve on vuodesta 2024 asti vaatinut, että kaikki Steamissä julkaistut pelit ilmoittavat, jos ne käyttävät tekoälyä esimerkiksi koodin, taiteen, tekstin tai äänen tuottamiseen. The Altersin Steam-sivu ei kuitenkaan mainitse asiasta sanaakaan. Pelaajien mielestä kyse on räikeästä läpinäkyvyyden puutteesta.

Erityisesti pelin käännökset ovat herättäneet suuttumusta. Brasilian portugalin ja Korean versioissa on raportoitu useita sekavia ja virheellisiä tekstikohtia, joiden uskotaan olevan tekoälyn tuottamia ja ilman ihmiseditointia. Korealainen kääntäjä Handong Ryu vahvisti, että peliin päätyi selvästi tekoälyn tuottamaa sisältöä hänen vaikutusvaltansa ulkopuolelta.

Kaikki eivät kuitenkaan koe asiaa suurena ongelmana. Osa puolustaa kehittäjiä toteamalla, että kyseiset AI-tekstit ovat vain taustarekvisiittaa tai grafiikoita, joita ei ole tarkoituskaan lukea tarkasti. Toiset, kuten pelilokalisaation ammattilainen Lucile Danilov, näkevät asian vakavampana:

“Tämä on kansainvälisen yleisön halveksuntaa – AI-promptien jättäminen peliin on noloa ja epäammattimaista.”

The Altersin kehittäjä ei ole kommentoinut kohua julkisesti. Pelaajayhteisö seuraa tilannetta tarkasti, ja osa vaatii pelin vetämistä pois Steamistä, kunnes ilmoitus tekoälyn käytöstä päivitetään näkyville.

Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta

paljasti uusia yksityiskohtia tulevasta -toimintaseikkailusta, ja tällä kertaa huomion keskipisteessä on tutkiminen. Kehittäjien mukaan tavoitteena on saada pelaajat poikkeamaan päätarinalta ja löytämään maailman salaisuuksia omatoimisesti.

Ensimmäisessä Controlissa moni keskittyi vain päätarinaan ja sivutehtävät jäivät kokonaan huomaamatta. Resonantissa tähän halutaan muutos. Pääkenttäsuunnittelija Anne-Marie Grönroosin mukaan studio haluaa pelaajien eksyvän maailmaan hyvällä tavalla. Taidejohtaja Elmeri Raitanen puolestaan vitsaili, että tavoitteena on jopa pakottaa pelaajat pitämään hauskaa.

Suurin muutos nähdään ympäristössä. Suljettujen toimistokäytävien sijaan tapahtamat sijoittuvat yliluonnollisesti vääristyneeseen Manhattaniin, jonka eri alueet ovat aiempaa avoimempia ja tunnistettavampia. Kaupungista löytyy suuria maamerkkejä, jotka näkyvät kauas ja houkuttelevat tutkimaan ympäristöä. Remedy uskoo, että tällaiset nähtävyydet herättävät pelaajien uteliaisuuden luonnollisemmin kuin ensimmäisen pelin sisätiloissa.

Vaikka maailma on avoimempi, kaikkea ei jätetä pelaajan oman suunnistuksen varaan. Pelissä nähdään myös erillisiä lineaarisia alueita, joita kehittäjät kutsuvat ”luolastoiksi”. Näissä keskitytään vahvemmin tarinaan ilman jatkuvia sivupolkuja ja häiriötekijöitä. Ratkaisun tarkoitus on tarjota sopivaa vaihtelua avoimen maailman tutkimiselle.

Remedy korostaa, ettei Manhattan ole pelkästään vihamielinen painajainen. Kaupunki voi näyttää jopa houkuttelevalta ja turvalliselta, kunnes pinnan alta paljastuu jotain selittämätöntä ja vaarallista. Juuri tämä ristiriita tavallisen ja yliluonnollisen välillä on studion mukaan yksi pelin tärkeimmistä tunnelmatekijöistä.

Control Resonant julkaistaan 24. syyskuuta 2026 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. Jos Remedy onnistuu tavoitteessaan, pelaajat eivät välttämättä aina muista seurata päätarinaa, mutta juuri sitä kehittäjät näyttävät toivovankin.

Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle? Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle?

Sonyn viimeaikaiset viestit ovat herättäneet huolta -pelaajien keskuudessa. Yhtiön kerrotaan harkitsevan muutosta strategiaansa, jossa -yksinoikeuspelejä on tuotu myöhemmin PC:lle. Päätös voisi kuitenkin vaikuttaa paljon laajemmin kuin vain tietokonepelaajiin, erityisesti Kiinassa.

Analytiikkayhtiö Alinea Insightsin mukaan peräti 42 prosenttia -pelin PC-myynnistä tuli Kiinasta, joka oli pelin suurin markkina-alue Steamissa. Myös on menestynyt erityisen hyvin kiinalaisten pelaajien keskuudessa. Tämä ei ole yllättävää, sillä konsolipelaaminen ei ole koskaan saavuttanut Kiinassa samanlaista suosiota kuin PC- ja mobiilipelaaminen osittain maan tiukkojen tuontirajoitusten vuoksi.

Jos vähentäisi PC-julkaisujaan ja yrittäisi houkutella pelaajia ostamaan -konsolin pelatakseen tulevia hittipelejä, se voisi samalla menettää miljoonia potentiaalisia asiakkaita Kiinassa. Steamissa yksinkertaistettu kiina on toiseksi käytetyin kieli englannin jälkeen, mikä kertoo markkinan valtavasta koosta.

Mielenkiintoista kyllä, PC-julkaisut eivät näyttäisi syövän PlayStation-version myyntiä. Alinean mukaan Death Stranding 2 saavutti parhaat kahden viikon myyntilukunsa PlayStationilla juuri PC-julkaisun jälkeen. Samankaltainen ilmiö nähtiin myös Stellar Bladen kohdalla, jonka -myynti kasvoi samaan aikaan PC-version julkaisun kanssa.

Tämä saattaa olla merkittävä viesti Sonylle. Vaikka PC-julkaisut eivät välttämättä saa kaikkia ostamaan PlayStationia, ne näyttävät kasvattavan pelien näkyvyyttä ja tavoittavan valtavia yleisöjä erityisesti Kiinassa. Jos Sony todella perääntyy PC-strategiastaan, se ei ehkä menetä vain tietokonepelaajia, vaan myös yhden maailman tärkeimmistä pelimarkkinoista.