The Alters scifi-selviytymispelin päähahmon monet eri identiteetit esillä uudella trailerilla Kommentit pois päältä artikkelissa The Alters scifi-selviytymispelin päähahmon monet eri identiteetit esillä uudella trailerilla

The Alters

This War Is Mine ja -peleistä tuttu on julkaisemassa uutta scifi-selviytymispeliä nimeltään . Nyt pelin päähahmon Janin monista eri identiteeteistä on saatu avaava traileri, jonka voit katsoa alta.

Pelissä pelaajat omaksuvat avaruusinsinööri Jan Dolskin roolin ja löytävät itsensä haaksirikkoutuneena autiolta planeetalta. Planeetta on kääntymässä kohti aurinkoa kohtalokkain seurauksin ja Janin tehtävänä on suojautua monistamalla itsensä paikallisen Rapidium-kiteen avulla.

Jatkuvasti liikkeessä olevassa tukikohdassa tiimityöskentely ja laajan asiantuntemuksen kartuttaminen ovat eloonjäämisen kannalta välttämättömiä. Valitsemalla eri polkuja muille Altereille, he oppivat erilaisia taitoja. Niistä tulee korvaamattomia paitsi tukikohdan ylläpitämisessä myös tehtävissä, kuten ruoanlaitossa, pinnan tutkimiseen tarvittavien työkalujen valmistamisessa ja tärkeiden resurssien keräämisessä.

Altersit ovat kuitenkin paljon muutakin kuin vain pelkkiä resursseja. Ne ovat tuntevia olentoja, joilla on omat tunteensa, ongelmansa, tavoitteensa ja joskus eksistentiaaliset epäilyksensä tarkoituksestaan. Erilaisuudestaan huolimatta niiden yhteinen tavoite on pakeneminen, mikä kuvastaa Janin päättäväisyyttä selviytyä.

The Alters on tulossa :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.