The Batman elokuva viivästyy vuoteen 2022 Kommentit pois päältä artikkelissa The Batman elokuva viivästyy vuoteen 2022

The Batman

Robert Pattinsonin tähdittämän uuden -elokuvan ensi-iltaa on viivästetty viitisen kuukautta. Elokuva saapuu teattereihin maaliskuun 4. päivä 2022.

Syynä viivästykseen on sama kuin monilla muillakin tulevilla elokuvilla, koronavirus ja sen aiheuttamat haasteet. Aiemmin mm. Bond-elokuva ja Denis Villeneuven -elokuvan on ilmoitettu viivästyneen.

The Batman elokuvan oli määrä ilmestyä alunperin lokakuun 1. päivä 2021. Elokuvan pääosassa Batmanin ja Bruce Waynen Roolissa nähdään Robert Pattinson (Twilight), Zoë Kravitz (The Lego Batman Movie), Paul Dano (There Will Be Blood) sekä John Turturro (The Big Lebowski).

Elokuvan käsikirjoittajina ovat toimineet ohjaaja Matt Reeves (War for the Planet of the Apes, Cloverfield) sekä Peter Craig (The Hunger Games: Mockingjay).

Batman-pahis Clayface saa oman kauhuleffansa – päärooliin nousee Tom Rhys Harries Kommentit pois päältä artikkelissa Batman-pahis Clayface saa oman kauhuleffansa – päärooliin nousee Tom Rhys Harries

-universumi saa jälleen uutta verta, ja tällä kertaa verta saattaa olla kirjaimellisesti. Tulevan -elokuvan päärooliin on nimetty brittiläinen näyttelijä Tom Rhys Harries, joka tunnetaan muun muassa sarjoista ja sekä Guy Ritchien elokuvasta .

Kyseessä ei ole mikään tavallinen supersankarielokuva, vaan DC:n mukaan kyseessä on puhdas kauhu, jossa yhdistyvät psykologinen ja kehonmuodon kauhu. Elokuvan ohjaa James Watkins ja käsikirjoituksen takana on kauhumestari Mike Flanagan. Tuottajina nähdään myös The Batmanin ohjaaja Matt Reeves ja DC Studiosin pomo James Gunn.

Clayface on klassinen Batmanin vihollinen, näyttelijä Basil Karlo, joka muuttuu hirviömäiseksi muodonmuuttajaksi. Tuleva elokuva kertoo hänen alkuperätarinansa ja Gunnin mukaan tulossa on jotain todella karmivaa.

Sekopäistä kehokauhua. – Gunn kuvailee tulevaa leffaa.

Clayface saa ensi-iltansa 11. syyskuuta 2026. Jos siis yhdistelmä -universumia ja kauhuelokuvaa kutkuttaa, tämä kannattaa merkitä kalenteriin.

Jason Momoa paljasti ison juonipaljastuksen Dune 3:sta Kommentit pois päältä artikkelissa Jason Momoa paljasti ison juonipaljastuksen Dune 3:sta

on vahvistanut tärkeän juonipaljastuksen tulevasta -elokuvasta, joka aloittaa kuvauksensa myöhemmin tänä vuonna. Momoa paljasti, että hän palaa rooliinsa Duncan Idahona, vaikka hahmo kuoli (2021) -elokuvassa.

Elokuvassa Duncan Idaho kuolee Harkonnenin hyökkäyksessä Arrakisille, mutta Frank Herbertin Dune -kirjasarjan toisen osan, (1969), tapahtumissa Duncan palaa kloonina, gholana, ja toimii Paul Atreidesin (Timothée Chalamet) tukena. Tämä on myös Dune 3:n perusta, joten Momoan paluu ei tule yllätyksenä.

Momoa itse paljasti asian haastattelussa ja huomautti, että jos katsojat eivät ole lukeneet kirjoja, ei ole hänen vikansa. Vaikka paljastus oli vahva juonipaljastus, Momoa naurahti ja sanoi, ettei usko sen vaikuttavan hänen rooliinsa elokuvassa.

Dune 3 on suunniteltu julkaistavaksi vuonna 2026, ja siinä tullaan näkemään jälleen Momoa, Chalamet, Zendaya, Florence Pugh ja Anya Taylor-Joy.