The Batmanin jatko-osa lykkääntyy vuodella Kommentit pois päältä artikkelissa The Batmanin jatko-osa lykkääntyy vuodella

The Batman

The Batmanin jatko-osan julkaisua on siirretty lokakuuhun 2026. Elokuvan faneilta vaaditaan täten hieman enemmän kärsivällisyyttä jatko-osan odottelussa. ilmoitti, että – Part II on siirretty kokonaisella vuodella, ja se saapuu teattereihin nyt 2. lokakuuta 2026.

The Batman – Part II, jonka pääosassa hääräilee jatkossakin Robert Pattinson, oli alun perin määrä julkaista lokakuussa 2025. Viivästyksen myötä ensimmäisestä elokuvasta on kulunut lähes viisi vuotta.

Gunnin DCU:ssa tullaan näkemään oma Batman-elokuva, The Brave and the Bold, jonka odotetaan saapuvan vuonna 2026 tai 2027. Sillä välin DC-fanit voivat odottaa innolla James Gunnin Superman-elokuvaa, joka on nyt nimeltään Superman: Legacy, ja joka on edelleen suunniteltu heinäkuulle 2025.

Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027

Keski-Maan ystäville on luvassa pitkä odotus, mutta sitäkin suurempi palkinto: ja ovat vahvistaneet uuden -elokuvan, The , ensi-illan päivämäärän. Elokuva saapuu valkokankaille 17. joulukuuta 2027 – vuosi alkuperäistä suunnitelmaa myöhemmin.

Ohjaajana toimii Gollumin legendaarisena esittäjänä tunnettu Andy Serkis, joka palaa rooliinsa sekä kameran eteen että taakse. Mukana ovat myös alkuperäistrilogian luovat voimat: Peter Jackson, Fran Walsh ja Philippa Boyens. Tarina keskittyy Gollumin menneisyyteen ja paljastaa puolia hahmosta, joita aiemmat elokuvat eivät ehtineet käsitellä.

Peter Jackson vihjasi, että elokuva syventyy Gollumin vaiheisiin ja tuo esiin tuttuja hahmoja uusista näkökulmista, ehkä jopa Ian McKellenin Gandalf palaa valkokankaalle.

Robert Pattinson saattaa liittyä mukaan Dyyni -elokuvien maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Robert Pattinson saattaa liittyä mukaan Dyyni -elokuvien maailmaan

Hollywoodin kuumin nimi, Robert Pattinson, saattaa liittyä Denis Villeneuven ohjaaman -elokuvan näyttelijäkaartiin. ja valmistelevat parhaillaan jatkoa menestyneille -elokuville, ja huhut Pattinsonin mahdollisesta roolista ovat herättäneet suurta kiinnostusta fanien keskuudessa.

Vaikka tarkkaa roolia ei ole vielä vahvistettu, The Hollywood Reporter vihjaa, että Pattinson tulisi esittämään elokuvan pahista, ja vahvin ehdokas on Scytale. Kyseinen muodonmuuttaja ja kasvontanssija kuuluu Bene Tleilaxin salaperäiseen teknokraattikuntaan, ja toimii pääarkkitehtina juonessa keisari Paul Atreidesin kukistamiseksi Dune: Messias -romaanin tapahtumien mukaisesti.

Toisaalta, osa faneista spekuloi myös mahdollisuudella, että Pattinson voisi esittää Paulin poikaa, Leto Atreides II:ta – hahmoa, joka kasvaa tulevaisuudessa koko Dyyni-saagan keskeiseksi voimaksi. Vaikka Leto II on Dune: Messias -kirjassa vielä vauva, elokuvissa on jo nähty mausteennäkyjä tulevista sukupolvista, joten tällainen ratkaisu ei olisi mahdoton.