The Big Con ja Town of Salem 2 ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Big Con ja Town of Salem 2 ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

The Big Con

tarjoaa jälleen ilmaista pelattavaa -pelaajille. Tällä viikolla voit napata kaksi hieman erilaista peliä ilmaiseksi: koominen seikkailupeli ja sosiaalinen päättelypeli . Kiirehdi kuitenkin, sillä pelit ovat lisättävissä kirjastoosi 25. huhtikuuta asti.

The Big Con

The Big Con on 90-luvun tunnelmissa seikkaileva peli, jossa pelaat Alin roolissa. Ali on sarkastinen lukiolainen, joka jättää harjoitusleirin väliin ja lähtee road tripille halki Amerikan. Matkan varrella Ali yrittää tienata rahaa erilaisilla huijauksilla. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Town of Salem 2

Town of Salem 2 puolestaan on sosiaalinen päättelypeli, jossa pelaajat ottavat roolin kyläläisten joukosta. Osa pelaajista on kuitenkin salaa roistoja, joiden tarkoitus on eliminoida muut kyläläiset. Pelaajien tulee keskustella ja paljastaa epäilyttävät hahmot, kunnes kaikki roistot on löydetty. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Toisin sanoen, luvassa on joko hauskaa huijarin elämää tai paranoiaa pursuavaa kyläelämää. Kummankin pelin voit lunastaa ilmaiseksi Epic Games Storesta ja ne jäävät pelitilillesi ikuisesti.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.