The Boys saa ensimmäisen oman videopelinsä ja tietenkin se on kaoottinen VR-seikkailu Kommentit pois päältä artikkelissa The Boys saa ensimmäisen oman videopelinsä ja tietenkin se on kaoottinen VR-seikkailu

Amazonin hittisarja The Boys valtaa pian uuden alueen, nimittäin virtuaalitodellisuuden. Sarjan maailmaan sijoittuva The Boys: Trigger Warning on ensimmäinen kokonaan The Boys -universumiin rakennettu videopeli, ja se julkaistaan vuonna 2026. Peliä voi jo ennakkotilata Meta Quest -laitteille noin 22 eurolla, ja PlayStation VR2 -versio on myös tulossa.

Brazilialaisen Arvoren kehittämä ja Sony Pictures Virtual Realityn julkaisema peli on stealth-toimintaa, jossa pelaaja astuu täysin uuden hahmon saappaisiin. Tarina käynnistyy perhepäivästä, joka muuttuu Voughtin yllättävän salaisuuden ansiosta veriseksi kaaokseksi. Hahmo päätyy pakon edessä Supeksi ja lyöttäytyy yhteen The Boysin kanssa paljastaakseen korruptoituneen yhtiön ja maksaakseen kalavelat.

Pelin tekijät ovat tehneet yhteistyötä suoraan sarjan luojan Eric Kripken ja hänen tiiminsä kanssa. Mukana on myös tuttuja ääniä: Laz Alonso eli Mother’s Milk, Colby Minifie Ashley Barrettina ja P.J. Byrne Adam Bourken roolissa. Lisäksi Jensen Ackles nähdään pelissä kieroutuneena Soldier Boy -versiona, joka on luotu nimenomaan tätä peliä varten.

Kehittäjien mukaan VR sopii The Boysin maailmaan pelottavan hyvin. Kun väkivalta, satiiri ja moraaliset harmaat alueet tapahtuvat metrin päässä kasvoista, tunnelma muuttuu absurdiksi mutta oudolla tavalla nautittavaksi. Pelaaja ei vain katso kaaosta, hän on keskellä sitä. Esimerkiksi telekineesivoimien käyttäminen ei jää pelkkään näyttävään efektiin, vaan tuntuu oikeasti keholliselta.

Peli lupaa yhdistää sarjan mustaa huumoria, kriittistä supersankariparodiaa ja räikeää väkivaltaa tavalla, joka ei olisi mahdollinen televisiossa. Ja kun The Boys valmistautuu viimeiseen, keväällä 2026 alkavaan viidenteen kauteensa, on VR-pelille täydellinen sauma iskeä fanien hermoon ennen lopputaistelua.

Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa

Amazon on päättänyt lopettaa julkaisusopimuksensa brittiläisen Maverick Gamesin kanssa, joka kehittää vielä nimeämätöntä avoimen maailman ajopeliä. Päätös ei kuitenkaan tarkoita peliprojektin päättymistä, vaan Maverick Games jatkaa kehitystä ja lupaa paljastaa lisää tietoa pelistä myöhemmin tänä vuonna.

Amazon kertoi, että strategian muutos ohjaa yhtiön keskittymään omiin vahvuuksiinsa, kuten Luna-alustan uudelleenkäynnistykseen ja Tomb Raider -yhteistyöhön Crystal Dynamicsin kanssa.

Päätös antaa Maverick Gamesille joustavuutta etsiä julkaisijaa, jonka strategia sopii paremmin pelin markkinoille tuomiseen. – Amazon tiedotti.

Maverick Games perustettiin vuonna 2022, kun osa Playground Gamesin Forza Horizon -tiimistä erosi ja perusti uuden studion. Mukana olivat muun muassa entinen Forza Horizon 5:n luova johtaja Mike Brown sekä muita kokeneita tekijöitä. Tavoitteena on luoda premium-luokan avoimen maailman ajopeli konsoleille ja PC:lle.

Vaikka Amazon ei enää ole mukana, Brown vakuuttaa, että kehitys etenee vahvasti. Fanit voivat siis odottaa pelistä lisätietoja vielä tämän vuoden aikana, ja Maverick Games aikoo jatkaa omaa visiota narratiivipainotteisesta ajokokemuksesta.

Peli on lupaava näyte siitä, että kokenut tiimi ei kaadu, vaikka alkuperäinen julkaisija vetäytyisikin. Maverick Games jatkaa matkaa omilla ehdoillaan.

Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa

Amazonin ja Sonyn tuleva live-action God of War -sarja on saanut yhden tärkeimmistä rooleistaan, kun Callum Vinson on valittu esittämään Atreusta, Kratoksen poikaa. Vinson nähdään Prime Videon sarjassa Ryan Hurstin rinnalla, joka esittää ikonista soturijumala Kratosta, mutta tarkkaa julkaisupäivää sarjalle ei vielä ole paljastettu.

Vinson ei ole mikään tuntematon nimi. Hänet on nähty sarjoissa kuten Chucky, Poker Face ja Long Bright River, ja seuraavaksi hän esiintyy myös nuorena Jason Voorheesina tulevassa Friday the 13th -spinoffissa Crystal Lake. Atreuksen rooli tuo hänet suoraan keskelle pohjoismaista mytologiaa, hirviöitä, jumalia ja yhtä pelihistorian pelottavimmista isähahmoista.

Atreus on tarinassa 10-vuotias poika, joka on kasvanut eristyksissä metsämökissä äitinsä kanssa. Äidin kuoleman jälkeen hän joutuu kohtaamaan etäisen ja kylmän isänsä Kratoksen ja yrittämään todistaa olevansa tarpeeksi vahva selviytymään julmassa maailmassa. Jousi kädessä, uteliaisuus mielessä ja hyväksynnän tarve sydämessä.

Sarjan näyttelijäkaarti on muutenkin kovaa luokkaa, sillä mukana ovat jo muun muassa Mandy Patinkin (Odin), Ólafur Darri Ólafsson (Thor), Teresa Palmer (Sif) ja Alastair Duncan (Mimir). Peli-fanien iloksi iso osa Ragnarökin hahmoista on nyt kasassa, mutta vielä odotetaan esimerkiksi Freyan ja Baldurin roolivalintoja. God of War -sarja rakentuu pala palalta ja hype kasvaa jokaisella nimellä.