Amazonin satiirinen The Boys -antisankarisarja on saapumassa osaksi PUBG Mobile battle royale -peliä kesäkuun 3. päivä. Samana päivänä alkaa myös kyseisen sarjan kolmas kausiPrime Video -palvelussa.
Pelaajat pääsevät pelaamaan tuttujen hahmojen kuten Homelander, Starlight sekä Soldier Boy -vaatetuksilla. Mukana on myös aseiden skinejä, reppuja sekä erityinen Supes -laskuvarjo.
Kesäkuun 8. päivä pelissä alkaa Supe Spree -tapahtuma, jolloin pelaajat pääsevät työskentelemään yhdessä Billy Butcherin kanssa ja perustamaan oman tutkintaryhmän.
The Boys ja PUBG Mobile yhteistyö tulee kestämään kesäkuun 3. päivästä aina heinäkuun 3. päivään asti.
Amazonin tuleva God of War –televisiosarja on saanut heti kättelyssä tilauksen kahdelle kaudelle, vaikka ensimmäisen kauden julkaisupäivämäärää ei ole vielä edes paljastettu.
Sarjan showrunnerina toimii Ronald D. Moore, joka tunnetaan muun muassa Battlestar Galacticasta sekä Star Trek -sarjoista. Hän hyppäsi projektiin sen jälkeen, kun aiempi tuotantotiimi vaihtui. Vaikka Moore ei itse ole pelaaja, hän johtaa käsikirjoitustiimiä ja toimii myös vastaavana tuottajana. Sony ja pelisarjan luoja Cory Barlog ovat edelleen mukana varmistamassa, että sarja pysyy uskollisena vuonna 2018 ilmestyneelle God of War -pelille, johon se perustuu.
Amazonilla on viime aikoina ollut menestystä pelisarjojen adaptaatioissa, kuten Fallout ja Secret Level, joten odotukset God of Warin kohdalla ovat korkealla. Vaikka tarkempia yksityiskohtia ei vielä tiedetä, sarjan kahden kauden varmistaminen ennakkoon viittaa siihen, että Amazon luottaa vahvasti projektin menestykseen.
Square Enixin suosittuFinal Fantasy XIV on liittymässä mobiilipelaamisen maailmaan Tencentin omistaman LightSpeed Studiosin kehittämänä. Studio tunnetaan muun muassa PUBG Mobilen takana olevana tiiminä ja on viime aikoina laajentunut perustamalla uuden Japan Studion, jossa työskentelee esimerkiksi Dragon's Dogman ohjaaja Hideaki Itsuno.
FFXIV mobiiliversiona: uskollinen alkuperäiselle
Square Enix kuvailee tulevaa mobiilipeliä ”jännittäväksi laajennukseksi rakastetulle pelisarjalle”, joka säilyttää alkuperäisen pelin tarinan ja taistelumekaniikat mutta tuo ne mobiililaitteille sovitettuna.
Pelin tuottaja ja ohjaaja Naoki Yoshida kutsuu mobiiliversiota FFXIV”sisarpeliksi”. Hänen mukaansa peli pyrkii toistamaan alkuperäisen pelin suurenmoisuuden mobiilialustoilla ja sisältää myös elämäntapasisältöä, kuten kalastusta, Triple Triadia ja chocobo-kilpailuja. Lisäksi pelissä nähdään Disciples of the Land ja Hand -ominaisuuksia, jotka ovat olleet suosittuja alkuperäisessä versiossa.
Visuaalista laatua ja immersiivisyyttä
Mobiilipeli tulee tarjoamaan visuaalisesti vaikuttavan kokemuksen, joka sisältää Eorzean maailmasta tuttuja yksityiskohtia, kuten monipuolisen sääjärjestelmän ja vuorokaudenaikojen vaihtelun. Pelissä on yli 600 säämallia ja optimoituja hahmo- ja varustedesigneja, jotka mukailevat alkuperäistä peliä.
Julkaisuaikataulu ja testit
Pelin julkaisuaikataulua ei ole vielä vahvistettu, mutta ensimmäiset demot ovat tulossa pelitesteihin Kiinassa, ja maailmanlaajuinen julkaisu seuraa pian tämän jälkeen.
Mobiilipeli on uusi tapa kokea Final Fantasy XIV ja tarjoaa samalla uusia mahdollisuuksia laajentaa pelaajakuntaa. Seuraa uutisia tarkasti, sillä lisätietoa pelin sisällöstä ja julkaisusta odotetaan pian.