The Boys -tähti Jack Quaid haaveilee BioShock elokuvasta Kommentit pois päältä artikkelissa The Boys -tähti Jack Quaid haaveilee BioShock elokuvasta

Jack Quaid, The Boys -sarjasta tunnettu tähti, on paljastanut, että hän haaveilee roolista BioShock-elokuvassa, joka on yksi hänen lempipeleistään. Quaidin mukaan BioShockin ”rikas tarina” olisi loistava pohja elokuvalle tai TV-sarjalle, ja hän olisi innoissaan mahdollisuudesta tutkia pelin maailmaa suurella kankaalla.

Tämän kommentin myötä Quaid myönsi, että hänet on monesti verrattu Max Payneen, videopeleistä tunnettuun hahmoon, erityisesti hänen uudessa elokuvassaan Novocaine. Vaikka Quaid ei ole itse pelannut Max Paynea, hän tunnistaa samankaltaisuudet ja aikoo tutustua peliin pian.

Samaan aikaan BioShock-elokuvan tuotannosta on tullut uutisia, sillä sen alkuperäistä suunnitelmaa on muutettu johtajuusmuutosten myötä. Elokuvasta on tulossa pienemmän budjetin ”persoonallisempi” versio, ja sen ohjaajana toimii Hunger Games -elokuvista tunnettu Francis Lawrence.

Quaid on myös suuri FromSoftware-pelien fani, ja hän on uppoutunut peleihin kuten Bloodborne ja Elden Ring. Hän kertoo käyttävänsä Redditiä eniten vinkkien etsimiseen pelien haastaviin pomoihin, ja on erityisen nauttinut pelien tarjoamasta haastesta.

Vaikka BioShock-elokuvan tulevaisuus on vielä epäselvä, Quaidin toive roolista tuo lisää mielenkiintoa mahdolliseen projektiin.

Quentin Tarantino tylyttää The Hunger Gamesia – ihmettelee, miksei Battle Royalen kirjoittaja vienyt asiaa käräjille Kommentit pois päältä artikkelissa Quentin Tarantino tylyttää The Hunger Gamesia – ihmettelee, miksei Battle Royalen kirjoittaja vienyt asiaa käräjille

Quentin Tarantino on palannut vanhaan mielipiteeseensä ja avannut hanat kunnolla. Vieraillessaan The Bret Easton Ellis Podcastissa ohjaaja totesi suoraan, että The Hunger Games on hänen mukaansa “repinyt ideansa suoraan” japanilaisesta Battle Royalesta. Ja vielä suuremmaksi ihmetyksekseen hän ei voi käsittää, miksei Battle Royalen alkuperäisteoksen kirjoittaja Koushun Takami vienyt asiaa oikeuteen asti.

Tarantinon tunnettu, värikäs ulosanti osui jälleen napakasti kohteeseensa:

“En ymmärrä, miksei japanilainen kirjailija haastanut Suzanne Collinsia ja vienyt tältä kaikkea mitä tällä on”, hän paukutti. Hänen mukaansa kirjallisuuskriitikot ylistivät The Hunger Gamesia “ennennäkemättömän omaperäiseksi” vain siksi, etteivät he tunteneet japanilaista kulttielokuvaa ja sen vielä rajumpaa alkuperäisteosta.

Fanit innostuivat aiheesta välittömästi, ja keskustelu inspiraatiosta, lainauksista ja suoranaisesta kopioinnista nousi jälleen pintaan. Collins itse on kuitenkin aiemmin kertonut, että The Hunger Games sai vaikutteita kreikkalaisesta mytologiasta, erityisesti Theseuksen ja Minotauruksen tarinasta, sekä omasta kokemuksestaan kanavasurffailun ja sodan uutiskuvien välillä. Hänen mukaansa Katniss on “futuristinen Theseus”, ei kopio japanilaisesta väkivaltasatiirista.

Ironisella tavalla Battle Royale ei vaikuttanut vain kirjallisuuteen, vaan synnytti kokonaisen uuden videopeligenren, josta ovat sittemmin versoneet PUBG, Fortnite, Apex Legends ja monet muut. Ja palan lisää ironiaa: Tarantino itse työskentelee tällä hetkellä Fortnite-pelin kanssa yhteistyössä.

Call of Duty tähtää valkokankaalle Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty tähtää valkokankaalle

Legendaarinen Call of Duty -pelisarja on matkalla elokuvateattereihin. Paramount ja Activision ilmoittivat sopimuksesta, joka tuo yhden maailman suosituimmista videopeleistä live action -elokuvaksi. Paramountin tuore toimitusjohtaja David Ellison kuvaili hanketta unelmien täyttymykseksi.

Sopimus kattaa elokuvan kehittämisen, tuotannon ja jakelun. Tarkoituksena on vangita juuri ne elementit, jotka ovat tehneet pelisarjasta jättihitin: intensiivinen toiminta, nopeatempoinen jännitys ja näyttävät taistelut eri aikakausilta. Ellison lupaa, että elokuva saa samanlaisen tinkimättömän käsittelyn kuin studion aiempi menestys Top Gun: Maverick.

Call of Duty ei ole mikä tahansa lisenssi, sillä yli 500 miljoonaa myytyä peliä ja 16 vuotta Yhdysvaltojen myydyimpänä pelisarjana tekevät siitä kultakaivoksen Hollywoodille. Pelien tarinat ovat kulkeneet toisen maailmansodan rintamilta nykypäivään ja futuristisiin taisteluihin, mikä antaa elokuvantekijöille valtavasti materiaalia.

Viime vuosina pelielokuvista on tullut studioille kuumaa valuuttaa. Super Mario Bros. Movie rikkoi miljardi rajapyykin, Sonic the Hedgehog teki Paramountille hittiä, ja työn alla ovat jo muun muassa The Legend of Zelda, Metal Gear Solid ja Elden Ring. Nyt Call of Duty liittyy tähän joukkoon potentiaalisena jättiläisenä.

Activisionin presidentti Rob Kostich kiteytti odotukset, tavoitteena on tehdä elokuva, joka on yhtä räjähtävä ja unohtumaton kuin itse pelisarja ja joka saa niin vanhat fanit kuin uudetkin katsojat ryntäämään teatteriin.