The Crew 2 -ajopeli laajenee agenttitarinaksi uuden kauden myötä Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopeli laajenee agenttitarinaksi uuden kauden myötä

The Crew 2

Ubisoft on julkaissut The Crew 2 -ajopelin toisen pelikauden ensimmäisen osan nimeltään The Agency. Siinä Motorflix-tuotantoyhtiö kehittelee ainutlaatuista televisiosarjaa salaisesta agentista. Tämä rooli kuuluu tietenkin itse pelaajalle ja tehtävänään hänellä on pysäyttää arkkivihollisensa The Shadow.

Agenttitarinan uutena ominaisuutena koetaan uudenlainen stunttiajotila. Siinä pelaajan pitää ajaa perille aikarajan puitteissa ja pyrkiä samalla mahdollisimman moneen hurjaan stunttitemppuun pisteitä kerätäkseen. Samalla lisäosa tuo peliin ensimmäistä kertaa avokattoiset autot, joita ovat muun muassa upeat Porsche 911 Speedster ja BMW Z4 M40i. Mukana on myös uusia LIVE Summit -haasteita.

The Agencyn myötä pelaajalle tarjoutuu uusi Motorpass-palkintojärjestelmä. Se on jaettu kahdenlaisiin palkintoihin, ilmaisiin ja erikseen hankittaviin Premium-versioihin. Motorpass-järjestelmän palkintoihin lukeutuvat monien kosmeettisten lisäysten lisäksi muun muassa Jaguar F-Type SVR Coupe Professional Edition 2017, Jaguar E-Type Series 1 Roadster 1961 ja Bentley Mulliner Bacalar 2020.

The Crew 2 on julkaistu sekä PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X- ja Xbox One -konsoleille että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia- ja Ubisoft+-pelipalveluissa.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, |S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki

on julkistanut Plus -palvelun heinäkuun 2026 kuukausipelit, ja kärkinimenä nähdään . Kyseessä on vuonna 2023 julkaistu versio, eli ei vuoden 2011 klassikko, joka sai aikanaan varsin ristiriitaisen vastaanoton etenkin yksinpelikampanjansa vuoksi.

Vaikka peli keräsi kritiikkiä julkaisussaan, sen lisääminen PlayStation Plussaan osuu hyvään hetkeen. Pelaajat ehtivät käydä tarinan läpi ennen :n julkaisua, joka on määrä nähdä lokakuussa. Heinäkuun pelit tulevat tilaajien ladattaviksi 7. heinäkuuta ja ovat saatavilla 3. elokuuta asti.

Toisena kuukausipelinä tarjolle saadaan , vuoropohjainen roolipelijatko-osa, joka yhdistelee lautapelimäistä taistelua, roguelite-elementtejä ja satunnaisesti rakentuvaa maailmaa. Kolmantena mukana on , vauhdikas 2D-toimintaroolipeli, joka ammentaa inspiraatiota 16-bittisten pelien aikakaudelta yhdistämällä pulmia, luolastoja ja toimintaa.

Kaikki kolme peliä ovat saatavilla sekä – että -konsoleille. Heinäkuun kattaus tarjoaa siis varsin monipuolisen valikoiman, jossa luvassa on niin räiskintää, taktista seikkailua ja nostalgista pikseligrafiikkaakin.