The Crew 2 -ajopeli laajenee agenttitarinaksi uuden kauden myötä Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopeli laajenee agenttitarinaksi uuden kauden myötä

The Crew 2

Ubisoft on julkaissut The Crew 2 -ajopelin toisen pelikauden ensimmäisen osan nimeltään The Agency. Siinä Motorflix-tuotantoyhtiö kehittelee ainutlaatuista televisiosarjaa salaisesta agentista. Tämä rooli kuuluu tietenkin itse pelaajalle ja tehtävänään hänellä on pysäyttää arkkivihollisensa The Shadow.

Agenttitarinan uutena ominaisuutena koetaan uudenlainen stunttiajotila. Siinä pelaajan pitää ajaa perille aikarajan puitteissa ja pyrkiä samalla mahdollisimman moneen hurjaan stunttitemppuun pisteitä kerätäkseen. Samalla lisäosa tuo peliin ensimmäistä kertaa avokattoiset autot, joita ovat muun muassa upeat Porsche 911 Speedster ja BMW Z4 M40i. Mukana on myös uusia LIVE Summit -haasteita.

The Agencyn myötä pelaajalle tarjoutuu uusi Motorpass-palkintojärjestelmä. Se on jaettu kahdenlaisiin palkintoihin, ilmaisiin ja erikseen hankittaviin Premium-versioihin. Motorpass-järjestelmän palkintoihin lukeutuvat monien kosmeettisten lisäysten lisäksi muun muassa Jaguar F-Type SVR Coupe Professional Edition 2017, Jaguar E-Type Series 1 Roadster 1961 ja Bentley Mulliner Bacalar 2020.

The Crew 2 on julkaistu sekä PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X- ja Xbox One -konsoleille että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia- ja Ubisoft+-pelipalveluissa.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.