The Crew 2 -ajopeli laajentuu ilmaispelattavalle Yhdysvaltain länsirannikolle Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopeli laajentuu ilmaispelattavalle Yhdysvaltain länsirannikolle

The Crew 2

US Speed Tour West -pelilaajennus jatkaa edellisosan itärannikon ajokokemuksesta ja vie pelaajan kisailemaan maan länsirannikolle. Kuvitteellisen Motorflix-televisiosarjan kolmannen kauden toinen jakso haastaa pelaajan uusilla kulkuneuvoilla länsirannikon ikonisilla tapahtumapaikoilla. Luvassa on jokaviikkoisia tapahtumia, kuten ajokisoja kaupungista toiseen ja tiukan aikarajan puitteissa ajettavia erikoiskokeita.

Lisäosa esittelee myös Yasiddesignin suunnitteleman erikoisen ajoneuvon, joka on kuin yhdistelmä Alpha Grand Prix -autoa ja traktoria. Lisäksi uusi Motorflix-kausi sisältää uuden Motorpass-palkintokaistan sekä ilmaismuodossa että platinaversiona. Kumpikin kaista sisältää ainutlaatuisia palkintoja saavutusten perusteella. Näihin lukeutuvat muun muassa Yasiddesign x American Petrol-, Mazda MX-5 Miata NA Spearhog- ja Lancia Delta S4 Hoodlum Racing Crew -autot.

Motorpass-palkintojen ohella The Crew 2 tuo mukanaan kuukausittaiset ilmaiseksi annettavat kulkuneuvot. Näitä ovat 8. syyskuuta julkaistava Chevrolet Corvette C3 Touring Car -kisa-auto ja 22. syyskuuta jakoon tuleva XtremAir XA42 -lentokone. Pelijakson aikana saataville tulee myös erilaisia koriste-esineitä ja viritysosia, kuten uusia kattoja, renkaita, ikkunakoristeita ja pelihahmon asuja. Myös erilaisia auton koristevaloja ja erikoissavuja on luvassa päivityksen myötä.

The Crew 2 on julkaistu sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Stadia- ja Ubisoft+-pelipalveluissa.

New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio New Blood Interactive tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten Dusk. Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. Dungeons of Dusk on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna PC:lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden Doom RPG:hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Steam Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan Steam Next Fest -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas Epic Games Store on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.

Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa

Amazon on päättänyt lopettaa julkaisusopimuksensa brittiläisen Maverick Gamesin kanssa, joka kehittää vielä nimeämätöntä avoimen maailman ajopeliä. Päätös ei kuitenkaan tarkoita peliprojektin päättymistä, vaan Maverick Games jatkaa kehitystä ja lupaa paljastaa lisää tietoa pelistä myöhemmin tänä vuonna.

Amazon kertoi, että strategian muutos ohjaa yhtiön keskittymään omiin vahvuuksiinsa, kuten Luna-alustan uudelleenkäynnistykseen ja Tomb Raider -yhteistyöhön Crystal Dynamicsin kanssa.

Päätös antaa Maverick Gamesille joustavuutta etsiä julkaisijaa, jonka strategia sopii paremmin pelin markkinoille tuomiseen. – Amazon tiedotti.

Maverick Games perustettiin vuonna 2022, kun osa Playground Gamesin Forza Horizon -tiimistä erosi ja perusti uuden studion. Mukana olivat muun muassa entinen Forza Horizon 5:n luova johtaja Mike Brown sekä muita kokeneita tekijöitä. Tavoitteena on luoda premium-luokan avoimen maailman ajopeli konsoleille ja PC:lle.

Vaikka Amazon ei enää ole mukana, Brown vakuuttaa, että kehitys etenee vahvasti. Fanit voivat siis odottaa pelistä lisätietoja vielä tämän vuoden aikana, ja Maverick Games aikoo jatkaa omaa visiota narratiivipainotteisesta ajokokemuksesta.

Peli on lupaava näyte siitä, että kokenut tiimi ei kaadu, vaikka alkuperäinen julkaisija vetäytyisikin. Maverick Games jatkaa matkaa omilla ehdoillaan.