The Crew 2 -ajopelin jäinen Blizzard Rush -kausi alkoi Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopelin jäinen Blizzard Rush -kausi alkoi

The Crew 2

vie -ajopelin virtuaalikuljettajat talvikeleihin uuden Blizzard Rush -kauden myötä.

Seitsemännen pelikauden toinen osa, Blizzard Rush, on ilmainen päivitys The Crew 2 -peliin. Se on nyt käynnissä kaikilla eri pelialustoilla. Pelin sisäinen Motorflix-viihdeyritys on haastanut virtuaalikuljettajat koko maan kattavaan laittomaan ajokisaan. Vaaralliseksi kilpailun tekevät sen hurjat ajokelit ja vaarat, kuten näkökykyä ja ohjaamista häiritsevä lumimyrsky.

Päivityksen myötä ajettavaksi tulee viisi uutta hyperautotapahtumaa. Näissä kaikissa kisaava pelaaja saa käyttöönsä upean BMW M8 Coupé No Rules -urheiluauton. Samalla seitsemännen pelikauden mukana avautuu 50-portainen Motorpass-tasojärjestelmä. Se sisältää suoritusten myötä avattavia palkintoja sekä ilmaisversiona että premium-luokassa. Näitä ovat muun muassa autot, kuten Bugatti EB110 Super Sport Anodized Edition (Hypercar), Dodge SRT Charger Lab Edition (Street Race), Saleen S1 Icebreaker Edition (Street Race) sekä lukemattomat eri koriste-esineet, hahmoasut, valuuttapaketit, ja monet muut pienemmät palkinnot.

Samalla tulee ostettavaksi aiempien Motorpass-saavutusten autoja. Näitä ovat heti ostettavissa olevat BMW M8 Competition Coupe Interception Unit (Street Race), Chevrolet Camaro Z/28 RS Enforcer Unit (Hypercar) ja RAM 1500 Rebel TRX Concept Enforcer Unit (Rally Raid). Lisäksi 1. maaliskuuta valikoima täydentyy Street Race -kelpoisella Mitsubishi 3000 GT VR4 Interception Unit -autolla.

Uusia ostettavia automalleja ovat Porsche 928 S4 (Street Race) ja 25. tammikuuta lisättävä McLaren 765LT (Hypercar). Lisäksi Blizzard Rush -pelilaajennus tuo mukanaan kymmenittäin erilaisia kosmeettisia lisäyksiä, kuten uusia rengasvaihtoehtoja, autovalaistuksia, värikaasuja ja muuta. Lisäosa on viimeistelty tuoreilla LIVE Summit -kisoilla, jotka tarjoavat viikoittaisia kisakokemuksia kilpailunjanoisille pelaajille.

The Crew 2 on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille, että :lle. Lisäksi peli löytyy Ubisoft+ -pelipalveluista.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas 5- ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.