The Crew 2 -ajopelin jäinen Blizzard Rush -kausi alkoi Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopelin jäinen Blizzard Rush -kausi alkoi

The Crew 2

vie -ajopelin virtuaalikuljettajat talvikeleihin uuden Blizzard Rush -kauden myötä.

Seitsemännen pelikauden toinen osa, Blizzard Rush, on ilmainen päivitys The Crew 2 -peliin. Se on nyt käynnissä kaikilla eri pelialustoilla. Pelin sisäinen Motorflix-viihdeyritys on haastanut virtuaalikuljettajat koko maan kattavaan laittomaan ajokisaan. Vaaralliseksi kilpailun tekevät sen hurjat ajokelit ja vaarat, kuten näkökykyä ja ohjaamista häiritsevä lumimyrsky.

Päivityksen myötä ajettavaksi tulee viisi uutta hyperautotapahtumaa. Näissä kaikissa kisaava pelaaja saa käyttöönsä upean BMW M8 Coupé No Rules -urheiluauton. Samalla seitsemännen pelikauden mukana avautuu 50-portainen Motorpass-tasojärjestelmä. Se sisältää suoritusten myötä avattavia palkintoja sekä ilmaisversiona että premium-luokassa. Näitä ovat muun muassa autot, kuten Bugatti EB110 Super Sport Anodized Edition (Hypercar), Dodge SRT Charger Lab Edition (Street Race), Saleen S1 Icebreaker Edition (Street Race) sekä lukemattomat eri koriste-esineet, hahmoasut, valuuttapaketit, ja monet muut pienemmät palkinnot.

Samalla tulee ostettavaksi aiempien Motorpass-saavutusten autoja. Näitä ovat heti ostettavissa olevat BMW M8 Competition Coupe Interception Unit (Street Race), Chevrolet Camaro Z/28 RS Enforcer Unit (Hypercar) ja RAM 1500 Rebel TRX Concept Enforcer Unit (Rally Raid). Lisäksi 1. maaliskuuta valikoima täydentyy Street Race -kelpoisella Mitsubishi 3000 GT VR4 Interception Unit -autolla.

Uusia ostettavia automalleja ovat Porsche 928 S4 (Street Race) ja 25. tammikuuta lisättävä McLaren 765LT (Hypercar). Lisäksi Blizzard Rush -pelilaajennus tuo mukanaan kymmenittäin erilaisia kosmeettisia lisäyksiä, kuten uusia rengasvaihtoehtoja, autovalaistuksia, värikaasuja ja muuta. Lisäosa on viimeistelty tuoreilla LIVE Summit -kisoilla, jotka tarjoavat viikoittaisia kisakokemuksia kilpailunjanoisille pelaajille.

The Crew 2 on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille, että :lle. Lisäksi peli löytyy Ubisoft+ -pelipalveluista.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.

Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen Kommentit pois päältä artikkelissa Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen

Last Drop

Suomalainen indie-studio on paljastanut tulevan -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.

Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.

Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.

Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.

Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona :lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.