The Crew 2 -ajopelin tänään ilmestyvä lisäosa vie pelaajat Hollywoodiin Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopelin tänään ilmestyvä lisäosa vie pelaajat Hollywoodiin

The Crew 2

Ubisoft julkaisee tänään kuudennen ilmaisen laajennuksen avoimen pelimaailman The Crew 2 -ajopeliin. The Crew 2: Summer in Hollywood -laajennus esittelee yhteensä 24 uutta ajoneuvoa, jotka kaikki pelaajat voivat ansaita tai ostaa. Mukana on eräitä Hollywoodin historian kuvauksellisimmista ajoneuvoista, kuten Koenigsegg One:1 2014 (Hypercar), Porsche 911 Carrera 4S 2020 (Street Race) ja DeLorean DMC-12 1981 (Street Race).

Ubisoft Ivory Tower -pelistudion kehittämä The Crew 2 tarjoaa pelaajilleen uskomattoman mahdollisuuden kokea Yhdysvaltojen teiden, vesien ja ilmojen vapaus lukemattomien eri kulkuneuvojen kyydissä. Olipa kyseessä nopeat formulat, kateutta herättävät moottoripyörät, huippunopeat veneet tai ilmojen valtiutta symbolisoivat lentokoneet, kyseessä on pelaajan vapaus. Avoimen pelimaailman vapaus tarjoaa taidoille haasteita ja mielelle rentoutumista niin yksin kuin moninpelissäkin. Olipa kyseessä tiukat kisat tai rauhallinen ympäristöjen tutkiminen, Amerikan Yhdysvallat rannikolta rannikolle ovat jokaisen koettavissa omaan tahtiinsa. Erilaiset ajomuodot katukisoista maastoralleihin ja freestyle-kisoista erilaisiin temppuihin antavat lähes loppumattoman mahdollisuuden itsensä toteuttamiseen ajoneuvosta toiseen.

The Crew 2 on saatavilla sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille, että PC:lle.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.