The Crew 2 -ajopelin uudella kisakaudella syöksytään vauhdikkaisiin katukisoihin kaupungista toiseen Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopelin uudella kisakaudella syöksytään vauhdikkaisiin katukisoihin kaupungista toiseen

The Crew 2

palaa -ajopelin kahdeksannen kauden ensimmäisessä osassa suositulle USST Cities -katukilpailukiertueelle. Voit katsoa uuden kauden trailerin alta.

Vauhdikkaan ajopelin kahdeksannen kauden ensimmäinen osa on USST Cities, joka vie pelaajansa tutun lyhenteen mukaisesti US Speed Tour -kisoihin. Tänään julkaisunsa saava pelivaihe vie virtuaalikuljettajansa kolmannen pelikauden tunnelmiin, jolloin tämä kutkuttava pelitapahtuma esiteltiin ensimmäisen kerran. Nyt US Speed Tour palaa takaisin kuljettajien iloksi ja vie heidät Yhdysvaltojen suurimpiin kaupunkeihin ottamaan muista mittaa.

Koska kilpailun ytimessä ovat kapeat ja mutkikkaat kisaradat keskellä kaupunkia, ajovirheisiin ei ole juurikaan varaa. Törmäykset ja ympäripyörähdykset voivat olla kohtalokkaita, sillä vauhti on päätähuimaavan kova ja kuljettajat taidokkaita.

Pelissä nähtävän Motorflix-tiimin tekijät ovat ahkeroineet ja pakertaneet kasaan ratoja Los Angelesin länsirannikolta New Yorkin itärannikolle saakka. Uusien ratojen lisäksi luvassa on viikoittaisia ajohaasteita eri kaupungeissa, joten ajettavaa riittää. Peräti kahdeksan pelitapahtumaa haastavat ajotaidot äärimmilleen jopa 90 asteen kulmillaan ja kaupunkiympäristön rajoitetulla näkyvyydellä. Nopeuskisojen ohella mukana on myös ainutlaatuisia kestävyysajoja, joilla toden teolla testataan ajajan kisakunto.

Tuttuun tapaan uusi pelikausi tuo mukanaan valikoiman uusia ajoneuvoja. Uusia vauhdikkaita ajokkeja ovat esimerkiksi Saleen S1 GT4 (2020), Spyker C8 LaViolette GT2-R (2008 ja KTM X-Bow GT2 (2020). Nämä kaikki ovat heti ostettavissa käyttöön pelin sisäisellä pelivaluutalla.

Lisäksi pelikausi tuo saataville aiemmista Motorpass-saavutuksista tutut ajoneuvot huhtikuun aikana. Näitä ovat muun muassa Bentley Mulliner Bacalar (2020), Jaguar F-Type SVR Coupe (2017), Jaguar E-Type Series 1 Coupé (1961) ja KTM 450 EXC – Nighthawk Edition (2015).

Uusia keräilykohteita kauden omien Motorpass-saavutusten myötä ovat upeat autot, kuten Pagani Zonda F Primary Edition (2005), Chevrolet Ccorvette C8.R (2002), Mini Cooper S Checkered Edition (2010) ja Audi RS 5 Coupé USST Official Edition (2018)! Lisäksi Motorpass sisältää erilaisia koriste- ja keräilyesineitä sekä kuljettajalle että ajoneuvoille.

Pelikausipäivitys huipentuu viikoittaisiin LIVE Summit -pelitapahtumiin, jotka jatkuvat läpi pelikauden. Mikäli huippuautot, kuten Bugatti Magma Edition (2019) ja Ferrari F12 TDF (2016) menivät aiemmin ohi, nyt on uusi mahdollisuus yrittää kerätä näitä autoja varastoonsa.

The Crew 2 on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille, että :lle. Lisäksi peli löytyy Ubisoft+ -pelipalveluista.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.