The Crew Motorfest -ajopelissä juhlitaan marraskuussa eurooppalaisia automerkkejä Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew Motorfest -ajopelissä juhlitaan marraskuussa eurooppalaisia automerkkejä

The Crew Motorfest

Suomessa marraskuu voi olla harmaa, sateinen ja kolea, mutta Havaijin kauniiseen saaristoon sijoittuvassa -ajopelissä voidaan nauttia aurinkoisista maisemista ja avokattoisista urheiluautoista. Mikäpä olisikaan parempi tapa paeta arjen ankeutta kuin hypätä upean urheiluauton rattiin ja nauttia samalla upeista virtuaalimaisemista.

Pelin marraskuisessa päivityksessä juhlistetaan eurooppalaista autosuunnittelua ja insinööritaitoa. Päivityksen mukana peliin tulevat saksalaiset vauhdikkaat pirssit, kuten Mercedes Benzin, Audin ja Porschen kaltaiset ikoniset merkit. Tämän kuun autolisäyksiä ovat muun muassa Audi R8 Spyder (2021) -katuauto ja Porsche 918 Spyder -hyperauto. Lisäksi custom bundle -päivitys sisältää 1964-vuosimaliln Porsche 911 -katuauton sekä kosmeettisia lisäyksiä, kuten keltasavun, keltaiset Bushimura-renkaat ja mustansävyiset himmennykset laseihin.

Pelin live summit -kisoissa ajetaan Best of Flashback -teemalla 1.-7. marraskuuta. Sen pääpalkintona on retromainen Mazda RX-7 Turb Outline Edition. Samalla kisateemalla keräiltäviä autoja ovat 1949 vuoden Cadillac Coupe Deville Marco's Cab- ja Ferrari 812 Superfast -mallit.

Myös muita uusia autopaketteja on saatavilla, joten valikoimaa löytyy myös japanilaisista ja amerikkalaisista kisa-autoista.

The Crew Motorfest on saatavilla , , ja -konsoleille sekä :lle. PC-versio on saatavana myös + -pelipalvelussa. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.