The Crew Motorfestin neljännellä kaudella kustomoidut autot valtaavat pelimaailman Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew Motorfestin neljännellä kaudella kustomoidut autot valtaavat pelimaailman

The Crew Motorfest

tuo suositun -ajopelin avoimeen pelimaailmaan matalat lowriderit, donkit ja muita kustomoituja kaaroja. Neljännellä pelikaudella tutustutaan upeasti tuunattuihin kilpa-autoihin ja näillä tehtäviin temppuihin. Kausi sisältää myös uusia autoja ja lisää kisoja.

Kustomointi on avainasemassa

Autojen tuunaus, kustomointi, räätälöinti ja hienosäätö on taitoa ja ymmärrystä vaativaa hommaa. Osaavissa käsissä vähemmän erikoisestakin kisarassista saa upean kilpurin tai ainakin esittelyyn kelpaavan kaaran. Kustomointi onkin pääosassa The Crew Motorfestin neljännellä pelikaudella.

Kauden ensimmäisen kuukauden aikana viikkoteemoina ovat muun muassa Lowrider Custom- ja Drag & Donk Custom -autot, jotka taatusti kääntävät katseita. Tämän aiheen ympärillä otetaan myös mittaa eri autojen ominaisuuksista, niin ajaen kuin temppuillenkin. Kenen auto keulii eniten ja kuka kurvaa koleimmin? Vain kisoihin osallistumalla siitä voidaan ottaa selvää.

Erilaisia tyylejä ja teemoja

Elokuussa pelikaudella nähdään restomod-teemoja, kuten Lasting Legacy ja RingBrothers Makeover, joiden parissa keskitytään autojen palauttamiseen niin sanottuun tehdaskuntoon alkuperäisosia käyttäen. Nämä ovat kuin siirtymiä aikaan, kun nämä autot olivat uusia ja loivat aikansa trendejä. Lisäksi teemoina on kuratoitu valikoima BMW-mallien parissa puuhaamista ja RingBrothers Dodge CHARGER Tusk -komistus, joka voitti vuoden 2023 SEMA-näyttelyn.

Syyskuussa siirrytään toisenlaisen tuunauksen pariin, kun Yiannimize- ja Creators Mastery Works -teemat alkavat. Silloin keskitytään renkaiden ja vaihteistojen sijasta teippauksiin ja muihin tuunauksiin, myös omia luomuksia loihtien. Tästä onkin hyvä aika siirtyä lokakuiseen ajamiseen, jolloin vuorossa on japanilaisen autokulttuurin helmiä: Japanese Custom Vol. 2 ja Spooktacular. Nämä ovat kuin vastakohtia amerikkalaiselle kustomoinnille ja kisaamiselle, kun mukana ovat driftauskisat ja japanilaistyyliset tuunaukset.

Uusia autoja ja haasteita

Teemaviikkojen lisäksi joka kuukausi on tarjolla uusia erikoisautoja. Autovalikoimat ovatkin linjassa itse teemaviikkojen kanssa. Teemojen ympärillä on myös erilaisia kisahaasteita, joista palkitaan uusilla autoilla. Myös erilaiset erikoishaasteet ja muut pienemmät lisäykset tuovat kiehtovia lisäyksiä jo entuudestaan kattavaan pelimaailmaan.

The Crew Motorfest on saatavilla , , ja -konsoleille sekä :lle. PC-versio on saatavana myös Ubisoft+ -pelipalvelussa. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen

Grand Theft Auto VI

Sony on ottanut :n markkinointiaseekseen ja lähettää nyt suoria päivitysviestejä PS4-pelaajille. Kohderyhmänä ovat aktiiviset -pelaajat sekä ne, joilla on GTA 6 toivelistallaan. Viesti on napakka: ”Hanki tänään ollaksesi valmis, kun Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026.” Mukana tulee QR-koodi, joka ohjaa suoraan :n ostosivulle.

Syy on yksinkertainen: GTA 6 ei tule PS4:lle lainkaan. Rockstar on vahvistanut julkaisualustoiksi ainoastaan PS5:n ja Series X|S:n. Sony käyttää wishlist-dataa ja pelihistoriaa kohdennetakseen viestit juuri oikealle yleisölle sen sijaan, että lähettäisi massaviestin kaikille vanhan konsolin omistajille.

Sony suhtautuu GTA 6:een lähes omana eksklusiivina: yhtiö sisällytti pelin osakkeenomistajille esitettyyn diaan Ghost of Yoteinin ja Marvel’s Wolverinen rinnalle, vaikka kyseessä on kolmannen osapuolen julkaisu. Markkinointisopimus Take-Twon kanssa on vahvistettu, ja Sony haluaa selvästi hyödyntää pelin valtavan hype-aallon PS5-myynnin kasvattamiseen.

PS4 on nyt 13-vuotias, ja tämä kampanja voi hyvin olla sen virallinen hautajaissaatto. Sonyn Days of Play -kampanja on tulossa lähiviikkoina, joten vaihtokauppatarjouksiin ja konsolibundleihin kannattaa pitää silmät auki ennen marraskuun julkaisua.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, :lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.