The Dark Pictures -pelisarjan seuraavasta osasta saatiin ensimmäinen katsaus Kommentit pois päältä artikkelissa The Dark Pictures -pelisarjan seuraavasta osasta saatiin ensimmäinen katsaus

The Dark Pictures Anthology: The Devil In Me

-pelisarja tulee saamaan jatkoa uuden The Devil In Me -osan myötä. Peli tulee olemaan ensimmäisen kauden neljäs osa ja sen kehittäjänä toimii tuttuun tapaan ja julkaisijana .

Peli tulee olemaan jatkoa edelliselle -pelille, joka ilmestyi viime viikon perjantaina.

Pelisarja tulee jatkumaan vielä ainakin toisen kauden verran. Eli tulossa on vielä neljä osaa pelejä. Alustavasti kyseiset toisen kauden pelit tulevat kantamaan The Dark Pictures Switchback -nimellä.

tulee ilmestymään ensi vuoden puolella :lle ja konsoleille.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä

– ja -peleistä tunnettu tanskalainen on ilmoittanut henkilöstövähennyksistä. Syynä on studion mukaan odottamaton muutos tulevan fantasiapelin kehityksessä, kun yhteistyö ulkopuolisen kumppanin kanssa päättyi.

IO Interactive kertoi sosiaalisessa mediassa, että sen omaan pelimaailmaan perustuvan Project Fantasy -hankkeen ympärillä ollut yhteistyösopimus on päättynyt. Tämän seurauksena studio joutuu sopeuttamaan toimintaansa ja tekemään henkilöstöön liittyviä päätöksiä. Tarkkaa irtisanottavien määrää ei ole kerrottu.

Studion mukaan Project Fantasy ei kuitenkaan ole kuopattu. IO Interactive vakuuttaa olevansa edelleen täysin sitoutunut peliin ja sen maailmaan.

Tämä upea universumi tulee näkemään päivänvalon! – Studio lupasi tiedotteessaan.

Huhujen mukaan Project Fantasy olisi ollut Xboxin julkaisema peli. Vuonna 2023 esiin nousseen ja Microsoftin oikeusprosessiin liittyneen dokumentin perusteella Microsoftilla oli työn alla IO Interactiven peli, joka tunnettiin aiemmin nimellä Project Dragon ja jonka kerrottiin olevan suunnattu Xboxille ja .

Irtisanomiset eivät vaikuta liittyvän IO Interactiven tuoreeseen 007 First Light -peliin, jonka julkaisu on ollut studion mukaan menestys. Tilanne osuu kuitenkin samaan aikaan, kun Xboxin ympärillä liikkuu paljon huhuja tulevista leikkauksista, studioiden uudelleenjärjestelyistä ja mahdollisista peliperuutuksista.

Vaikka pelialalla on nähty viime vuosina paljon irtisanomisia, IO Interactive yrittää vakuuttaa pelaajille, että sen seuraava suuri fantasiaseikkailu ei ole kadonnut varjoihin. Toistaiseksi kysymys kuuluu vain, milloin tämä salaperäinen uusi maailma lopulta avautuu pelaajille?