The Division 2 laajenee jälleen – Brooklynin kadut kutsuvat pelaajia uuteen seikkailuun Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 laajenee jälleen – Brooklynin kadut kutsuvat pelaajia uuteen seikkailuun

The Division 2

Ubisoftin suositun Tom Clancy's -toimintapelin tarina jatkuu toukokuussa julkaistavalla Battle for Brooklyn -laajennuksella. Uusi lisäosa vie pelaajat New Yorkin Brooklynin kaupunginosaan, jossa vanhat ja uudet viholliset uhkaavat jälleen rauhaa.

Tällä kertaa tapahtumat sijoittuvat syksyyn – vuodenaikaan, jota pelisarjassa ei ole aiemmin nähty. Pandemian jälkeinen suhteellinen rauha on rikkoutumassa, kun Cleaners- ja Rikers-jengit tuovat mukanaan uudenlaisen, violettina leiskuvan aseensa Manhattanin suunnalta. Pelaajien tehtäväksi jää torjua uhka, selvittää uuden aseistuksen alkuperä ja suojella siviiliväestöä kaikin keinoin.

Brooklyn tarjoaa pelattavaksi sekä entuudestaan tuttuja että täysin uusia alueita, ja lisäosa tarjoaa runsaasti tutkittavaa niin kokeneille konkareille kuin uusille tulokkaille. Tarina on pelattavissa yksin tai yhdessä muiden kanssa, ja se syventää merkittävästi pelin kokonaisuutta.

Lisäosa tuo mukanaan myös pelimekaanisia uudistuksia. Vanhoista ajoista tuttu Smart Cover -taito palaa modernisoituna, ja pelaajat voivat ansaita vain lisäosan kautta saatavan Catalyst Exotic Mask -naamion, joka tuo lisäsuojaa ja hyötyä tilapohjaiseen vahinkoon.

Ubisoftin verkkotapahtumassa julkaistu videoesittely tarjoaa katsauksen tulevaan lisäosaan sekä koko pelin seitsemännen pelivuoden uudistuksiin. Luvassa on syventävää sisältöä loppupeliin, uusia kausielementtejä sekä teknisiä parannuksia, joiden tavoitteena on pitää pelikokemus tuoreena ja monipuolisena.

Vuonna 2019 ilmestynyt Tom Clancy's The Division 2 sijoittuu aikaan seitsemän kuukautta tuhoisan virusepidemian jälkeen. Pelaajat toimivat Division-agentteina, joiden tehtävänä on estää yhteiskunnan lopullinen romahtaminen Washington D.C.:n ympäristössä. Massive Entertainmentin johdolla kehitetty peli tarjoaa laajan avoimen maailman, taktista toimintaa ja roolipelielementtejä yhdistävän kokemuksen, joka on kerännyt kiitosta niin kriitikoilta kuin pelaajilta.

Battle for Brooklyn -laajennus julkaistaan 27. toukokuuta samanaikaisesti uuden pelikauden kanssa. Peli on saatavilla -, -, /S-, -konsoleille sekä :lle, ja se kuuluu myös Ubisoft+-palveluun. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun

Muistatko vielä LucasArtsin Monkey Islandin tai Sierran King's Questin? Nämä aivotyötä ja huumoria yhdistäneet point-and-click-seikkailut olivat 90-luvun -pelien kuninkaita, kunnes katosivat lähes kokonaan konsolien vallatessa pelimaailman. Nyt tämä rakastettu genre elää uuden indie-kultakauden, ja 2 saattaa olla se kipinä, joka nostaa sen taas parrasvaloihin.

Switch 2 tuo pöytään ominaisuuksia, jotka kuulostavat seikkailupelien ystävän unelmalta. Uusi Joy-Conien hiiritila mahdollistaa pelaamisen lähes PC-tyyliin ilman 80-luvun mikroaaltouunilta näyttävää monitoria. Lisäksi suurempi näyttö helpottaa pikselinmetsästystä ja jokainen vanhan koulun pelaaja tietää, että klikkailu on tarkkaa puuhaa.

Shaun Aitcheson, The Excavation of Hob's Barrow -pelin kehittäjä, uskoo vahvasti Switch 2:n potentiaaliin.

Tämä on ehdottomasti parempi alusta näille peleille kuin aiemmat laitteet. – Shaun sanoo.

Silti hän varoittaa, että kehittäjien on huomioitava kaikki ohjainvaihtoehdot, konsolilla hiiri ei ole itsestäänselvyys.

Ongelma on kuitenkin entisellään, vaikka pelit kuten Hob's Barrow ja ovat saaneet kriitikoilta suitsutusta myös Switchillä, myynti jää reilusti jälkeen PC:stä. Francisco Gonzalez (, Rosewater) epäilee, että uusi laite yksin ei käännä virtaa, mutta näkee mahdollisuuden houkutella ainakin pienen määrän uusia faneja, jos saa eShopin löytötoiminnon kuntoon.

Point-and-click tuskin syrjäyttää räiskintöjä hittilistojen kärjestä, mutta jos Switch 2 onnistuu tuomaan lajityypin takaisin suuremman yleisön tietoisuuteen, voi edessä olla pieni retroherätys. Sillä jos jokin ansaitsee uuden nousun, niin se on peli, jossa yksittäinen lusikka saattaa olla koko juonen avain.

Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle

Ubisoftin sijoittajapuhelussa lipsahti useita vihjeitä, jotka viittaavat siihen, että Assassin's Creed: Shadows on matkalla :lle, vaikka virallista vahvistusta ei vielä tullut.

Yhtiön talousjohtaja Frédérick Duguet kertoi, että kuluvan tilikauden (joka päättyy maaliskuussa 2026) julkaisuihin kuuluu pari muuta peliä, jotka paljastetaan myöhemmin. Hän lisäsi myös, että yksi näistä julkaistaan Switch 2:lle. Myöhemmin toimitusjohtaja Yves Guillemot vihjasi, että Shadowsista on tulossa uusia versioita muille laitteille.

Vaikka ei suoraan myöntänyt mitään, peli on jo saanut huhutut PEGI-luokitukset Switch 2:lle, ja kun huomioi rivien välistä annetut vihjeet, on melko todennäköistä, että samurait ja ninjat löytävät tiensä Nintendon uutuuskonsolille ennen ensi kevättä.

Assassin's Creed: Shadows julkaistiin aiemmin :lle, |S:lle, :lle ja pilvipalveluihin.