The Division 2 -peli saa uutta sisältöä viidennen vuoden kolmannella kaudella – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -peli saa uutta sisältöä viidennen vuoden kolmannella kaudella – katso traileri

The Division 2

Ubisoft laajentaa suosittua -verkkopeliä varuste- ja tapahtumapäivityksillä sekä peliteknisillä uudistuksilla.

Kausitarinan jahtitehtävä eroaa hienoisesti aiempien pelikausien vastaavista. Tällä kertaa pelaajan pitää koluta läpi neljä eri tapahtumapaikkaa kadonneen agentin jäljittämiseksi. Tarinallisesti tehtävä jatkuu Reign of Fire -tapahtumasta, jossa Black Tusk hyökkäsi Valkoiseen taloon. Kun tämän jälkeen agentti Kelso matkusti New Yorkiin tarkistamaan Haven-tukikohdan tilannetta, hänen jälkensä vaikuttavat kadonneen tyystin. Uusien Manhunt-tehtävien myötä pelaaja pääsee selvittämään Kelson jälkiä sekä motiivia ja liittolaisuuksia. Onko kaikki sittenkään, kuten aiemmin annettiin ymmärtää?

Vanguard-kautena tunnettu viidennen pelivuoden ensimmäinen vaihe sisältää myös kaksi Apparel-tapahtumaa. Näistä Veiled Tactics tuo pelaajille ainutlaatuisen naamiopuvun sekä valikoiman muita tarvikkeita ja asusteita. Last Resort -tapahtuma on paluu toisen pelivuoden kolmanteen kauteen, jonka myötä saataville tulee erilaisten vihollisryhmittymien varusteita ja asuja.

Vanguard-kausipassin ilmaisvalikoima sisältää muun muassa uuden varustepaketin, eksoottisen varustetason hansikkaat ja pistoolin sekä valikoiman lisävarusteita ja aseita. Kausipassin maksullinen premium-valikoima tarjoaa näiden lisäksi yhdeksän uutta asepinnoitetta, kymmenen varusteväriä, kaksi hahmo-emotea, kaksi kosmeettista asuvaihtoehtoa ja uuden naamion. Pelin kauppapaikkaan lisätään myös kauden aikana uusia kosmeettisia tarvike- ja vaatevaihtoehtoja.

Varuste- ja tehtävälaajennusten lisäksi uudella kaudella peliin lisätään Project Resolve -päivitys, joka parantaa pelin toimivuutta ja korjaa ohjelmistovirheitä. Kaikkiaan erilaisia korjauksia on mukana yli 2 000. Ne vaikuttavat muun muassa verkkopelin sujuvuuteen ja vakauteen sekä vähentävät pelin odottamattomia sammumisia. Päivitys tasapainottaa myös pelin PvP-puolta ja tarjoaa paremmat vaihtoehdot pelissä olevien tarvikkeiden kanssa pakertamiseen. Mukana on myös yleisiä pelillisiä tasapainotuksia, jotka kohentavat pelimukavuutta monella eri alueella.

Tom Clancy's The Division 2 -toimintapeli on saatavana sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille että :lle. Lisäksi peli on saatavilla Stadia-, Amazon Luna- ja Ubisoft+-palveluissa.

iRacing Studios tuo oman konsoli- ja PC-pelinsä vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa iRacing Studios tuo oman konsoli- ja PC-pelinsä vuonna 2026

Moottoriurheilun ystäville hyviä uutisia, tekee ensimmäisen standalone -pelin yli kahteen vuosikymmeneen. Uutuus julkaistaan :lle, :lle ja :lle vuoden 2026 jälkimmäisellä puoliskolla, ja se lupaa tuoda NTT INDYCAR SERIESin vauhdin ja tunnelman suoraan pelaajien olohuoneisiin.

Peli sisältää monitasoisen uramoodin, lisensoidut kuskit NTT INDYCAR SERIESistä ja :stä sekä verkkopeliominaisuudet. Kehitys tapahtuu täysin omalla Orontes-pelimoottorilla, ja oikeat joukkueet ja kuljettajat, kuten Team Pensken tähtikuski Scott McLaughlin, osallistuvat pelin tekemiseen.

iRacing Studios on tunnettu realistisista kilpa-ajosimulaatioistaan, ja tämä uusi INDYCAR-peli liittyy studioiden aiempiin menestyksiin kuten ja -pelit. Pelissä hyödynnetään myös aiempien pelien tekniikkaa ja ajotuntumaa, mutta INDYCAR saa oman täyden huomionsa.

Studion ja INDYCARin yhteistyö juontaa juurensa yli kolmen vuosikymmenen taakse, aina Papyrus Racing Gamesin klassikoihin, kuten vuodelta 1989. Uusi standalone-peli on jatkoa tälle pitkäaikaiselle yhteistyölle ja lupaa tarjota niin hardcore-faneille kuin uusillekin pelaajille aitoa INDYCAR-kokemusta.

Turok: Origins ei pyöri Xbox Series S:llä 60 FPS:llä Kommentit pois päältä artikkelissa Turok: Origins ei pyöri Xbox Series S:llä 60 FPS:llä

Uutta -peliä odotetaan innolla, mutta kaikki konsolipelaajat eivät pääse kokemaan sitä täysillä tehoilla. Saber Interactiven Madridin johtaja Jesús Iglesias paljasti Gamescom 2025 -esittelyssä, että vaikka ja pyörittävät peliä 60 FPS:n nopeudella, pienempi joutuu tyytymään vain 30 FPS:ään.

Taustalla ovat konsolien tekniset erot, Series S:ssä on vähemmän muistia (10 GB vs. 16 GB) ja vain 20 Compute Unitsia, kun Series X:ssä niitä on 52. Tehossa ero näkyy teraflopseissa: Series S tarjoaa 4 ja Series X hieman yli 12 teraflopsia. Vaikka halvempi konsoli on houkutteleva hintansa vuoksi, se ei pysty pyörittämään kaikkia pelejä samalla sulavuudella kuin tehokkaampi versio.

Turok: Origins hyödyntää Unreal Engine 5 -tekniikkaa ja tarjoaa yhteistyöpelaamista ensimmäisessä ja kolmannessa persoonassa lineaarisilla tasoilla. Vaikka grafiikka ei päätä huimaa, 60 FPS:n tavoite Series X:llä ja :llä lupaa sujuvaa toimintaa. -järjestelmävaatimukset ovat vielä julkaisematta, eikä pelille ole asetettu tarkkaa julkaisupäivää.

Joten Series S:n omistajat voivat silti nauttia pelistä, mutta muistakaa, että liike ei ole yhtä sulavaa kuin isommalla veljellä. Loppujen lopuksi Turok: Origins kutsuu seikkailuun, vaikka ruudunpäivitys olisi maltillisempi.