The Division 2 -peli saa uutta sisältöä viidennen vuoden kolmannella kaudella – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -peli saa uutta sisältöä viidennen vuoden kolmannella kaudella – katso traileri

The Division 2

Ubisoft laajentaa suosittua -verkkopeliä varuste- ja tapahtumapäivityksillä sekä peliteknisillä uudistuksilla.

Kausitarinan jahtitehtävä eroaa hienoisesti aiempien pelikausien vastaavista. Tällä kertaa pelaajan pitää koluta läpi neljä eri tapahtumapaikkaa kadonneen agentin jäljittämiseksi. Tarinallisesti tehtävä jatkuu Reign of Fire -tapahtumasta, jossa Black Tusk hyökkäsi Valkoiseen taloon. Kun tämän jälkeen agentti Kelso matkusti New Yorkiin tarkistamaan Haven-tukikohdan tilannetta, hänen jälkensä vaikuttavat kadonneen tyystin. Uusien Manhunt-tehtävien myötä pelaaja pääsee selvittämään Kelson jälkiä sekä motiivia ja liittolaisuuksia. Onko kaikki sittenkään, kuten aiemmin annettiin ymmärtää?

Vanguard-kautena tunnettu viidennen pelivuoden ensimmäinen vaihe sisältää myös kaksi Apparel-tapahtumaa. Näistä Veiled Tactics tuo pelaajille ainutlaatuisen naamiopuvun sekä valikoiman muita tarvikkeita ja asusteita. Last Resort -tapahtuma on paluu toisen pelivuoden kolmanteen kauteen, jonka myötä saataville tulee erilaisten vihollisryhmittymien varusteita ja asuja.

Vanguard-kausipassin ilmaisvalikoima sisältää muun muassa uuden varustepaketin, eksoottisen varustetason hansikkaat ja pistoolin sekä valikoiman lisävarusteita ja aseita. Kausipassin maksullinen premium-valikoima tarjoaa näiden lisäksi yhdeksän uutta asepinnoitetta, kymmenen varusteväriä, kaksi hahmo-emotea, kaksi kosmeettista asuvaihtoehtoa ja uuden naamion. Pelin kauppapaikkaan lisätään myös kauden aikana uusia kosmeettisia tarvike- ja vaatevaihtoehtoja.

Varuste- ja tehtävälaajennusten lisäksi uudella kaudella peliin lisätään Project Resolve -päivitys, joka parantaa pelin toimivuutta ja korjaa ohjelmistovirheitä. Kaikkiaan erilaisia korjauksia on mukana yli 2 000. Ne vaikuttavat muun muassa verkkopelin sujuvuuteen ja vakauteen sekä vähentävät pelin odottamattomia sammumisia. Päivitys tasapainottaa myös pelin PvP-puolta ja tarjoaa paremmat vaihtoehdot pelissä olevien tarvikkeiden kanssa pakertamiseen. Mukana on myös yleisiä pelillisiä tasapainotuksia, jotka kohentavat pelimukavuutta monella eri alueella.

Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeli on saatavana sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille että :lle. Lisäksi peli on saatavilla Stadia-, Amazon Luna- ja Ubisoft+-palveluissa.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.

Voidwood-peli yhdistää satumaiset maisemat ja ääneen reagoivan hirviön Kommentit pois päältä artikkelissa Voidwood-peli yhdistää satumaiset maisemat ja ääneen reagoivan hirviön

Uusi pelistudio on julkistanut ensimmäisen pelinsä, Voidwoodin. Kyseessä on 1–4 pelaajan yhteistyöhön keskittyvä selviytymiskauhupeli, jossa pelaajat astuvat kirotussa metsässä eksyneiden lasten saappaisiin. Ulkoasu ammentaa satumaisesta -henkisestä tyylistä, mutta tunnelma muuttuu nopeasti paljon synkemmäksi.

Päivisin pelaajien tehtävänä on tutkia metsää, kerätä tarvikkeita ja valmistaa selviytymiseen tarvittavia välineitä. Öisin metsässä alkaa kuitenkin tapahtua, kun The Beast -niminen pysäyttämätön hirviö lähtee saalistamaan. Sitä ei voi päihittää, joten piiloutuminen, liikkuminen ja ennen kaikkea hiljaisuus ovat elintärkeitä.

Äänellä on pelissä erityisen suuri merkitys. Pelaajat kommunikoivat lähietäisyydeltä toimivan puheviestinnän avulla, ja kuiskailu on turvallisin tapa pitää yhteyttä kavereihin. Jos joku innostuu huutamaan, The Beast saattaa kuulla sen ja silloin iltakävely voi muuttua melko nopeasti juoksukilpailuksi.

Jokainen pelikerta kestää noin 20–30 minuuttia ja on erilainen. Pelaajat voivat palata leirilleen, jossa nuotion valo pitää tavallisemmat hirviöt loitolla. The Beastia nuotio ei kuitenkaan pelota, joten leirissäkään ei voi huokaista helpotuksesta liian aikaisin. Peli sisältää myös hahmon pitkäaikaista kehittämistä tukevan meta progression -järjestelmän.

on parhaillaan kehityksessä ja sen on määrä ilmestyä vuonna 2027. Jos yhdistelmä satumaista metsää, kavereiden kanssa selviytymistä ja ”älä vain päästä ääntä” -kauhua kuulostaa kiinnostavalta, tätä kannattaa pitää silmällä.