The Division 2 -pelin viidennen pelivuoden toinen kausi tarjoaa uutta pelattavaa – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -pelin viidennen pelivuoden toinen kausi tarjoaa uutta pelattavaa – katso traileri

The Division 2

Ubisoft laajentaa suositun Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapelin eeppistä tarinaa viidennen pelivuoden toisella kaudella. Katso traileri alta.

Division-agenttien tarina entisessä pääkaupungissa Washington D.C.:ssä haarautuu moneen suuntaan, kun tehtävien kirjo kattaa kadonneiden ihmisten etsintää, The Castle -tukikohdan uudisrakentamista ja pahamaineisten kohteiden metsästystä. Viidennen pelivuoden toinen kausi, Puppeteers, tarjoaa sekä uusia varusteita ja asusteita kerättäväksi että tuo mukanaan pelihistorian haastavimmat tehtäväkokonaisuudet.

Ensimmäisessä The Division -pelissä nähdyt Incursion-tehtävät edustavat kaikkein kokeneimmille ja osaavimmille pelaajille tarkoitettua loppupään haastekokonaisuuksia. Nyt Incursion-tehtävät nähdään ensimmäistä kertaa myös The Division 2 -pelissä ja näistä ensimmäinen on Paradise Lost. Se sijoittuu Mereth Estaten alueelle, jonka Cleaners-jengi on ottanut haltuunsa. Mikä pahinta, paikka on liekeissä.

Raid-tehtävien tapaan tämä Incursion-tehtävä on enintään neljän pelaajan tiimille, jolta odotetaan keskinäistä strategiaa ja kommunikointia tehtävän läpäistäkseen. Huomiota tulee kiinnittää myös hahmokohtaisiin varusteisiin, sillä huonolla valmistelulla Incursion-tehtävä loppuu ennenaikaiseen epäonnistumiseen. Palkinnoksi suorituksesta pelaajat ansaitsevat exotic-luokitustason esineen monista vaihtoehdoista. Nämä erikoispalkinnot ovat saatavilla vain Paradise Lost -tehtävästä.

Lisäksi viidennen pelivuoden toinen kausi sisältää uuden ilmaisen pass track -palkintoväylän, josta pelaajat saavat saavutusten ja etenemisen mukaan erilaisia palkintoja. Näitä ovat muun muassa exotic-tason rintapanssari ja ase sekä valikoima tavallisempia varusteita. Pass track -väylän premium-puoli tarjoaa harvinaisempia varusteita ja kosmeettisia lisäyksiä, jotka eivät sisälly perustason palkintoväylään.

Lisäksi uuteen pelikauteen sisältyy kaksi varustetapahtumaa, jotka sisältävät valikoiman kosmeettisia lisäyksiä agenttihahmoille. Näistä ensimmäinen, Nexus, alkaa 17. lokakuuta ja sisältää neonteemaisia varustepäivityksiä. Lähempänä joulua on luvassa talviteemainen tapahtuma, jossa on luvassa asianmukaisia varustepäivityksiä.

Puppeteers-pelikauden uudet tehtävät vaativat toimiakseen sekä peruspelin että Warlords of New York -lisäosan omistamisen.

The Division 2 on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -pelikonsoleille, että PC:lle.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.