The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan

The Division 2: Survivors

nosti Gamescomissa suurimman huomion : Survivors -lisäosalle, joka tuo peliin uudenlaisen selviytymis- ja extraction-kokemuksen. Yhteisön toiveet ovat ohjanneet kehitystä alusta alkaen, ja Ubisoft lupaa avoimuutta sekä tiivistä yhteistyötä pelaajien kanssa projektin jokaisessa vaiheessa.

Kehityksessä mukana tuttuja nimiä

on vasta varhaisessa kehitysvaiheessa, mutta sitä luotsaa kokenut Magnus Jansén, joka oli mukana jo alkuperäisen Divisionin luomisessa. Executive Producer Julian Gerightyn mukaan Survivors on yhtä lailla pelaajien kuin tekijöiden oma projekti, ja palautteen kerääminen nähdään sen kulmakivenä. Ubisoft esitteli myös logon ja ensimmäiset konseptitaideteokset, jotka antavat esimakua tunnelmasta.

The Division Resurgence täydentää kokonaisuutta

Vaikka pääpaino oli Survivorsissa, lavalla nähtiin myös , maksuton mobiili-RPG-shooter MMO. Se vie pelaajat takaisin Manhattanin kaduille aikaan heti ensimmäisen Divisionin tapahtumien jälkeen ja sitoo yhteen 1:n ja 2:n tarinat. Syyskuussa käynnistyvä suljettu testivaihe iOS- ja Android-laitteilla antaa pelaajille mahdollisuuden päästä mukaan kehitykseen.

Elite Task Force antaa pelaajille äänen

Ubisoft ilmoitti lisäksi uudistavansa Elite Task Force -ohjelman, joka tarjoaa sarjan omistautuneimmille faneille mahdollisuuden tehdä tiivistä yhteistyötä kehitystiimin kanssa. Hakemukset ohjelmaan ovat nyt auki.

The Division 2: Survivors on vielä alkutekijöissään, mutta Ubisoftin viesti on selvä: tämä on yhteisön ja kehittäjien yhteinen matka kohti jotain uutta.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn 5 -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.