The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan

The Division 2: Survivors

nosti Gamescomissa suurimman huomion -lisäosalle, joka tuo peliin uudenlaisen selviytymis- ja extraction-kokemuksen. Yhteisön toiveet ovat ohjanneet kehitystä alusta alkaen, ja Ubisoft lupaa avoimuutta sekä tiivistä yhteistyötä pelaajien kanssa projektin jokaisessa vaiheessa.

Kehityksessä mukana tuttuja nimiä

: Survivors on vasta varhaisessa kehitysvaiheessa, mutta sitä luotsaa kokenut Magnus Jansén, joka oli mukana jo alkuperäisen Divisionin luomisessa. Executive Producer Julian Gerightyn mukaan Survivors on yhtä lailla pelaajien kuin tekijöiden oma projekti, ja palautteen kerääminen nähdään sen kulmakivenä. Ubisoft esitteli myös logon ja ensimmäiset konseptitaideteokset, jotka antavat esimakua tunnelmasta.

The Division Resurgence täydentää kokonaisuutta

Vaikka pääpaino oli Survivorsissa, lavalla nähtiin myös , maksuton mobiili-RPG-shooter MMO. Se vie pelaajat takaisin Manhattanin kaduille aikaan heti ensimmäisen Divisionin tapahtumien jälkeen ja sitoo yhteen 1:n ja 2:n tarinat. Syyskuussa käynnistyvä suljettu testivaihe iOS- ja Android-laitteilla antaa pelaajille mahdollisuuden päästä mukaan kehitykseen.

Elite Task Force antaa pelaajille äänen

Ubisoft ilmoitti lisäksi uudistavansa Elite Task Force -ohjelman, joka tarjoaa sarjan omistautuneimmille faneille mahdollisuuden tehdä tiivistä yhteistyötä kehitystiimin kanssa. Hakemukset ohjelmaan ovat nyt auki.

The Division 2: Survivors on vielä alkutekijöissään, mutta Ubisoftin viesti on selvä: tämä on yhteisön ja kehittäjien yhteinen matka kohti jotain uutta.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.

Voidwood-peli yhdistää satumaiset maisemat ja ääneen reagoivan hirviön Kommentit pois päältä artikkelissa Voidwood-peli yhdistää satumaiset maisemat ja ääneen reagoivan hirviön

Uusi pelistudio on julkistanut ensimmäisen pelinsä, Voidwoodin. Kyseessä on 1–4 pelaajan yhteistyöhön keskittyvä selviytymiskauhupeli, jossa pelaajat astuvat kirotussa metsässä eksyneiden lasten saappaisiin. Ulkoasu ammentaa satumaisesta -henkisestä tyylistä, mutta tunnelma muuttuu nopeasti paljon synkemmäksi.

Päivisin pelaajien tehtävänä on tutkia metsää, kerätä tarvikkeita ja valmistaa selviytymiseen tarvittavia välineitä. Öisin metsässä alkaa kuitenkin tapahtua, kun The Beast -niminen pysäyttämätön hirviö lähtee saalistamaan. Sitä ei voi päihittää, joten piiloutuminen, liikkuminen ja ennen kaikkea hiljaisuus ovat elintärkeitä.

Äänellä on pelissä erityisen suuri merkitys. Pelaajat kommunikoivat lähietäisyydeltä toimivan puheviestinnän avulla, ja kuiskailu on turvallisin tapa pitää yhteyttä kavereihin. Jos joku innostuu huutamaan, The Beast saattaa kuulla sen ja silloin iltakävely voi muuttua melko nopeasti juoksukilpailuksi.

Jokainen pelikerta kestää noin 20–30 minuuttia ja on erilainen. Pelaajat voivat palata leirilleen, jossa nuotion valo pitää tavallisemmat hirviöt loitolla. The Beastia nuotio ei kuitenkaan pelota, joten leirissäkään ei voi huokaista helpotuksesta liian aikaisin. Peli sisältää myös hahmon pitkäaikaista kehittämistä tukevan meta progression -järjestelmän.

on parhaillaan kehityksessä ja sen on määrä ilmestyä vuonna 2027. Jos yhdistelmä satumaista metsää, kavereiden kanssa selviytymistä ja ”älä vain päästä ääntä” -kauhua kuulostaa kiinnostavalta, tätä kannattaa pitää silmällä.