The Division 2 -toimintapeli juhlii viiden vuoden mittaista virstanpylvästä Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -toimintapeli juhlii viiden vuoden mittaista virstanpylvästä

The Division 2

Ubisoftin suosittu räiskintäpeli täyttää vuosia ja sen matkasta on kerätty kiinnostavia faktoja kahdelle eri videolla. Voit katsoa ne alta.

Kun toiminnallinen The Division 2 -verkkopeli julkaistiin viisi vuotta sitten, pääsivät pelaajat kokemaan yksityiskohtaisen tarkasti mallinnetun pandemianjälkeisen Washington D.C. -pääkaupungin vallanhimoisine jengeineen. Viisi vuotta myöhemmin tätä alati kehittynyttä tarinallista matkaa on oivallista muistella parinkin eri videon voimin, jotka osaltaan summaavat pelin suurta fanikantaa miljoonien pelaajien ja klaanien voimin, unohtamatta kymmeniä miljoonia suorituskertoja tai hahmokuolemia eri tehtävissä. Tai jopa miljardin kappaleen rajapyykin ylittävää tavaramäärää!

Edes viiden pelivuoden jälkeen ei pelin tarina ole päätöksessä, vaan käynnissä oleva viidennen pelivuoden kolmas kausi porskuttaa eteenpäin kiehtovin kääntein. Pitkällisestä tarinasta huolimatta peli on yhtäältä sopiva uusille agenteille kuin vanhoille konkareillekin. Ja lisääkin tapahtumia on tulossa.

Pelin kehityksestä vastanneet Massive Entertainment, Ubisoft Bucharest, Red Storm, Ubisoft Annecy, Ubisoft Leamington, Ubisoft Shanghai ja Ubisoft Sofia haluavat osoittaa kiitoksensa kuluneesta viidestä vuodesta lukemattomille eri pelaajille miljoonissa eri klaaneissaan. Alla olevat videot muistuttavat paitsi pelaajien saavutuksista, myös pelin kehitysaskeleista vuosien saatossa.

Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeli on saatavana sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille että :lle. Lisäksi peli on saatavilla Stadia-, Amazon Luna- ja Ubisoft+-palveluissa.

Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa

on vahvistanut, että pitkään odotettu tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.

CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.

Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. julkaistaan vuonna 2027 , ja |S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.

Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.

Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa :ttä vuonna 2031 ja vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.