The Division -pelisarja laajenee kolmen pelin ja osin suomalaisen RedLynx-studion voimin Kommentit pois päältä artikkelissa The Division -pelisarja laajenee kolmen pelin ja osin suomalaisen RedLynx-studion voimin

The Division: Heartland

Forward -pelitapahtumassa luotiin ensisilmäys tulevaan Tom Clancy’s Heartland -toimintapeliin. Samalla Ubisoft julkisti The Division Resurgence -mobiilipelin suljetun beetatestausvaiheen ja uudistukset -pelin 10. pelikaudelle.

Tom Clancy’s The Division Heartland

on ilmaiseksi pelattava selviytymisvetoinen toimintapeli, jonka tapahtumat sijoittuvat amerikkalaiseen pikkukaupunkiin Division-pelisarjan maailmassa. Pelin ydin rakentuu moninpelattavan toiminnan ympärille, jossa pelaajat ottavat yhteen toistensa kanssa ryhmävetoisesti. Pelin tarinaa ja pelimaailman tapahtumia viedään entistä pidemmälle uusin tapahtumin ja juonenkääntein ympäristössä, joka tuo pelisarjaan ja sen tapahtumiin kiinnostavaa vaihtelua.

Siinä missä alkuperäiset The Division -pelit sijoittuvat suurkaupunkeihin, The Division Heartland rakentuu pienen maalaismiljöön maisemiin Yhdysvaltojen keskilännessä. Pikkukaupunki Silver Creekin idylli on tuhottu, kun epidemian aiheuttama kaaos on levittänyt ryöstelevät jengit ja rikolliset ympäri maata. Pelaajien ohjastamat Division-agentit selvittävät tapahtumia ja yrittävät ehkäistä sekasortoa laajentumasta. Vastassa on kuitenkin tahoja, joille yhteiskunnan tuho on väylä valtaan.

Peliä kehittää useampi Ubisoftin studio, joista suomalaisten pelaajien näkökulmasta tärkein on helsinkiläinen Ubisoft . Kehityksen päävastuussa on kuitenkin maineikas Entertainment -pelistudio, joka tunnetaan The Division -pelin alkuperäisenä luojana.

The Division Heartlandin julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin. Peli tulee saataville -tietokoneille, pelikonsoleille ja pilvipalveluihin.

Tom Clancy’s The Division Resurgence

Niin ikään ilmaiseksi pelattava The Division Resurgence -toimintapeli yhdistää toisiinsa roolipeleistä tuttua hahmonkehitystä ja kolmannen persoonan kuvakulmasta koettavaa ammuntaa. Mobiilipeli aloittaa pian suljetun beetatestivaiheen, johon pelaajat voivat nyt ilmoittautua joko pelin kotisivuilta tai Google Play -kauppapaikan kautta.

Aiemmin heinäkuussa peli kävi läpi onnistuneen alfatestauksen, joka antoi pelaajien kokea pelin kiehtovan avoimen pelimaailman sekä hyväksi havaitun pelimekaniikan. Tänä syksynä pelaajat voivat kokea päivitetyn version pelistä, kun beetatestivaihe käy läpi päivitettyjä ominaisuuksia ja antaa pelaajille mahdollisuuden nauttia The Division -pelisarjan toiminnasta iOS- ja Android-pelilaitteilla. Beetatestivaihe tarjoaa pelattavaksi erilaisia pelaajien välisiä moninpelimuotoja, kuten pelaajahahmojen ja tekoälyohjattujen sotilaiden yhteisen Dark Zone -alueen. Näiden lisäksi muita testattavia pelimuotoja ovat The Division 2 -pelistä tuttu Conflict sekä uudenlainen Domination. Lisää pelimuotoja on tulossa myöhemmin.

The Division Resurgencen julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin. Peli tulee ilmaiseksi ladattavaksi iOS- ja Android-käyttöjärjestelmille App Store- ja Google Play -kauppapaikoista.

Tom Clancy’s The Division 2: Price of Power

Price of Power on vuonna 2019 julkaistun The Division 2 -pelin 10. pelikauden lisäosa. Se tuo mukanaan uusia haasteita Countdown-pelitilaan sekä kaksi uutta linnoitusta ja lukemattomia pienempiä päivityksiä ja uudistuksia. Näitä ovat muun muassa uudet pelitapahtumat, uusi kausikortti ja monet peliparannukset.

Lisäosan tarinassa jäljitetään vallanahnetta kenraali Peter Andersonia, joka hakee paikkaansa valtatyhjiössä True Sons -jengin kanssa. Antwon Ridgewayn kaatumisen jälkeen Anderson näkee mahdollisuuden nousta valtaan ja tuhota The Division -tiimi. Mikä pahinta, Anderson hieroo rauhaa Black Tusk -ryhmän kanssa, joka osaltaan vaarantaa Division-agenttien kohtalon. Tämä luo paineita agenteille tehtävässään, sillä epäonnistuminen ei ole vaihtoehto.

Lisätietoja The Division -pelin 10. pelikaudesta julkistetaan pelin striimilähetyksessä 12. syyskuuta kello 17.00 Suomen aikaa.

Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeli on saatavana sekä PlayStation 5-, PlayStation 4- , Xbox Series X/S- ja Xbox One -pelikonsoleille että pc-tietokoneille. Lisäksi peli on saatavilla Stadia-, Amazon Luna- ja Ubisoft+-palveluissa. Pelin ikäraja on PEGI 18.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, Series X|S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä

Resynced tekee näyttävän paluun tänä kesänä, mutta kaikki vanha ei tule mukana. on päättänyt jättää remake-versiosta pois alkuperäisen pelin moninpelin sekä ladattavat lisäsisällöt. Ratkaisun taustalla on halu keskittyä yksinomaan tarinaan ja merirosvo Edward Kenwayn seikkailuun.

Virallinen julkistus nähdään 23. huhtikuuta järjestettävässä esittelyssä, jossa peli paljastetaan kunnolla ensimmäistä kertaa. Remakea kuvaillaan puhtaasti tarinavetoiseksi kokemukseksi, ja samalla luvataan täysin uusia tarinaelementtejä, sisältöä ja pelimekaniikkoja. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkä kiillotettu klassikko, vaan osittain uudelleen rakennettu kokonaisuus.

Monille faneille tieto DLC:n ja moninpelin puuttumisesta voi tuntua kylmältä suihkulta. Hyvänä uutisena kuitenkin on, että alkuperäinen peli ja sen lisäsisällöt pysyvät edelleen pelattavissa erikseen. Ubisoft ei myöskään suunnittele julkaisevansa vanhoja lisäreitä uudelleen, ei edes siinä tapauksessa, että remake myisi yhtä hyvin kuin rommi Karibialla.

Kulissien takana tapahtuu muutakin. Sisäpiiritietojen mukaan ainakin yksi uusi -remake on jo kehitteillä ja lisää on luvassa, jos Black Flag Resynced menestyy odotetusti. Ennakkohype antaa viitteitä siitä, että merirosvoseikkailu voi hyvinkin nousta hitiksi.

Pelin ensimmäiset vilaukset ovat jo vuotaneet verkkoon ja ne vihjaavat selvästi parantuneesta grafiikasta alkuperäiseen verrattuna. Assassin’s Creed Black Flag sai aikoinaan kiitosta erityisesti meritaisteluistaan, mutta nyt jää nähtäväksi riittääkö uudistettu yksinpelikokemus pitämään saman liekin elossa. Julkaisupäivä on 9. heinäkuuta 2026.