The Division -pelisarja laajenee kolmen pelin ja osin suomalaisen RedLynx-studion voimin Kommentit pois päältä artikkelissa The Division -pelisarja laajenee kolmen pelin ja osin suomalaisen RedLynx-studion voimin

The Division: Heartland

Forward -pelitapahtumassa luotiin ensisilmäys tulevaan Tom Clancy’s Heartland -toimintapeliin. Samalla Ubisoft julkisti The Division Resurgence -mobiilipelin suljetun beetatestausvaiheen ja uudistukset -pelin 10. pelikaudelle.

Tom Clancy’s The Division Heartland

on ilmaiseksi pelattava selviytymisvetoinen toimintapeli, jonka tapahtumat sijoittuvat amerikkalaiseen pikkukaupunkiin Division-pelisarjan maailmassa. Pelin ydin rakentuu moninpelattavan toiminnan ympärille, jossa pelaajat ottavat yhteen toistensa kanssa ryhmävetoisesti. Pelin tarinaa ja pelimaailman tapahtumia viedään entistä pidemmälle uusin tapahtumin ja juonenkääntein ympäristössä, joka tuo pelisarjaan ja sen tapahtumiin kiinnostavaa vaihtelua.

Siinä missä alkuperäiset The Division -pelit sijoittuvat suurkaupunkeihin, The Division Heartland rakentuu pienen maalaismiljöön maisemiin Yhdysvaltojen keskilännessä. Pikkukaupunki Silver Creekin idylli on tuhottu, kun epidemian aiheuttama kaaos on levittänyt ryöstelevät jengit ja rikolliset ympäri maata. Pelaajien ohjastamat Division-agentit selvittävät tapahtumia ja yrittävät ehkäistä sekasortoa laajentumasta. Vastassa on kuitenkin tahoja, joille yhteiskunnan tuho on väylä valtaan.

Peliä kehittää useampi Ubisoftin studio, joista suomalaisten pelaajien näkökulmasta tärkein on helsinkiläinen Ubisoft . Kehityksen päävastuussa on kuitenkin maineikas Entertainment -pelistudio, joka tunnetaan The Division -pelin alkuperäisenä luojana.

The Division Heartlandin julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin. Peli tulee saataville -tietokoneille, pelikonsoleille ja pilvipalveluihin.

Tom Clancy’s The Division Resurgence

Niin ikään ilmaiseksi pelattava The Division Resurgence -toimintapeli yhdistää toisiinsa roolipeleistä tuttua hahmonkehitystä ja kolmannen persoonan kuvakulmasta koettavaa ammuntaa. Mobiilipeli aloittaa pian suljetun beetatestivaiheen, johon pelaajat voivat nyt ilmoittautua joko pelin kotisivuilta tai Google Play -kauppapaikan kautta.

Aiemmin heinäkuussa peli kävi läpi onnistuneen alfatestauksen, joka antoi pelaajien kokea pelin kiehtovan avoimen pelimaailman sekä hyväksi havaitun pelimekaniikan. Tänä syksynä pelaajat voivat kokea päivitetyn version pelistä, kun beetatestivaihe käy läpi päivitettyjä ominaisuuksia ja antaa pelaajille mahdollisuuden nauttia The Division -pelisarjan toiminnasta iOS- ja Android-pelilaitteilla. Beetatestivaihe tarjoaa pelattavaksi erilaisia pelaajien välisiä moninpelimuotoja, kuten pelaajahahmojen ja tekoälyohjattujen sotilaiden yhteisen Dark Zone -alueen. Näiden lisäksi muita testattavia pelimuotoja ovat The Division 2 -pelistä tuttu Conflict sekä uudenlainen Domination. Lisää pelimuotoja on tulossa myöhemmin.

The Division Resurgencen julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin. Peli tulee ilmaiseksi ladattavaksi iOS- ja Android-käyttöjärjestelmille App Store- ja Google Play -kauppapaikoista.

Tom Clancy’s The Division 2: Price of Power

Price of Power on vuonna 2019 julkaistun The Division 2 -pelin 10. pelikauden lisäosa. Se tuo mukanaan uusia haasteita Countdown-pelitilaan sekä kaksi uutta linnoitusta ja lukemattomia pienempiä päivityksiä ja uudistuksia. Näitä ovat muun muassa uudet pelitapahtumat, uusi kausikortti ja monet peliparannukset.

Lisäosan tarinassa jäljitetään vallanahnetta kenraali Peter Andersonia, joka hakee paikkaansa valtatyhjiössä True Sons -jengin kanssa. Antwon Ridgewayn kaatumisen jälkeen Anderson näkee mahdollisuuden nousta valtaan ja tuhota The Division -tiimi. Mikä pahinta, Anderson hieroo rauhaa Black Tusk -ryhmän kanssa, joka osaltaan vaarantaa Division-agenttien kohtalon. Tämä luo paineita agenteille tehtävässään, sillä epäonnistuminen ei ole vaihtoehto.

Lisätietoja The Division -pelin 10. pelikaudesta julkistetaan pelin striimilähetyksessä 12. syyskuuta kello 17.00 Suomen aikaa.

Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeli on saatavana sekä PlayStation 5-, PlayStation 4- , Xbox Series X/S- ja Xbox One -pelikonsoleille että pc-tietokoneille. Lisäksi peli on saatavilla Stadia-, Amazon Luna- ja Ubisoft+-palveluissa. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa

Nintendon uusi konsoli Switch 2 näyttää tehneen heti lähtemättömän vaikutuksen pelimarkkinoihin. Analyysiyhtiö arvioi, että laitteen julkaisu kasvatti kolmannen osapuolen pelien myyntiä peräti 75 prosenttia ja toi noin 930 miljoonan euron lisätulot vain yhdeksässä kuukaudessa.

Erityisen huomionarvoista on, että kasvu ei tullut suuremmista myyntimääristä, vaan korkeammista hinnoista. Pelien kappalemyynti itse asiassa laski hieman, noin 2,5 prosenttia, mutta uusien pelien korkeampi hintataso nosti kokonaisliikevaihtoa reippaasti.

Suurimmat voittajat löytyvät julkaisijoiden joukosta. , ja keräsivät kukin yli 93 miljoonaa euroa tuloja Switch-alustalla. Erityisesti on ollut merkittävä veturi Warner Brosille.

Switch 2:n menestys kertoo myös isommasta muutoksesta pelialalla. Vaikka Sonyn ja Microsoftin konsolit ovat tehokkaita, niiden korkea hinta ja hieman hiipunut käyttäjäkasvu ovat tehneet Nintendon alustasta entistä houkuttelevamman. Julkaisijat näkevät Switch 2:n mahdollisuutena tavoittaa laajempi yleisö helpommin.

Taustalla vaikuttaa myös alkuperäisen Switchin valtava suosio, yli 150 miljoonaa myytyä laitetta. Se luo vahvan pohjan uudelle konsolille ja tekee siitä keskeisen alustan pelijulkaisijoille, jotka etsivät kasvua tilanteessa, jossa kilpailijoiden käyttäjäkunnat eivät kasva entiseen tahtiin.

Kaiken kaikkiaan Switch 2 ei ole pelkästään uusi konsoli, vaan merkittävä voima, joka muokkaa koko pelialan suuntaa ja ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että pelintekijät seuraavat rahaa.

Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion Kommentit pois päältä artikkelissa Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion

Pelialan konkarin Shinji Mikami johtama studio on siirtynyt kokonaan korealaisen -yhtiön omistukseen. Kaupan myötä Shift Up vastaa jatkossa studion pelien julkaisemisesta ja globaalista tuesta, eli tähtäin on selvästi kansainvälisillä markkinoilla.

Mikami tunnetaan Resident Evil -sarjan luojana sekä peleistä kuten Devil May, Dino Crisis ja The Evil Within. Shift Up tunnetaan muun muassa peleistä ja , joten kyse ei ole mistään pienestä pelurista. Yhteistyötä juhlistettiin julkaisemalla video, jossa Mikami ja yhtiön toimitusjohtaja Kim Hyung Tae keskustelevat yhteisestä visiostaan, kunnianhimoisesta pelistä, jossa ei tingitä laadusta tai luovuudesta.

Kaksikon mukaan yhteistyö syntyi harvinaisen hyvin yhteen osuvista tavoitteista. Molemmat puhuvat yhteisestä vakaumuksesta ja halusta luoda jotain suurta. Mikami kehuu erityisesti Kimiä käytännönläheiseksi tekijäksi, joka on itse mukana pelinkehityksessä, eikä vain johtamassa sitä etäältä.

Kulisseissa Unbound on jo työstämässä uutta alkuperäispeliä, jota kuvaillaan AAA-laadun ja AA-laajuuden yhdistelmäksi. Samalla kehitteillä on myös pienempiä, kokeellisempia projekteja :lle ja konsoleille. Nyt kun julkaisupuoli on Shift Upin käsissä, kaikki projektit suunnataan suoraan globaalille yleisölle.

Tuore yritysosto antaa myös lisäpainoa aiemmille vihjailuille Mikamin ja Kimin yhteistyöstä. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, pelialalle voi olla syntymässä uusi kovan luokan tekijä ja ehkä seuraava suuri hitti.