The Elder Scrolls 6:n odotus jatkuu – fanit venyttävät kärsivällisyyttään Kommentit pois päältä artikkelissa The Elder Scrolls 6:n odotus jatkuu – fanit venyttävät kärsivällisyyttään

The Elder Scrolls VI

6 -pelin julkistus on saavuttanut merkkipaalun: se on nyt yhtä vanha kuin oli, kun jatko-osa paljastettiin. Kehittäjä on kuitenkin pysynyt lähes täysin vaiti pelistä julkistuksen jälkeen, jättäen fanit odottamaan vastauksia.

Peli paljastettiin lyhyellä teaserilla kesäkuussa 2018 E3-messuilla. Trailerilla esiteltiin fantasiamaisema ja pelin nimi, mikä sai fanit juhlimaan odotettua jatko-osaa. Julkaisun uskottiin olevan vain muutaman vuoden päässä, mutta kuusi ja puoli vuotta myöhemmin fanit odottavat yhä uutta sisältöä tai konkreettisia päivityksiä.

Kesällä 2023 Bethesda totesi, että peli on ”alkuvaiheen kehityksessä” ja varhaiset testiversiot olivat valmiina maaliskuussa 2024. Muutoin tiedot ovat olleet niukkoja. Lisäksi on vahvistettu, että peli ohittaa PlayStationin kokonaan, sillä omistaa nykyään Bethesdan.

Fanien turhautumista lisää tieto siitä, että Skyrim julkaistiin jo vuonna 2011 ja siitä on tullut yksi kaikkien aikojen suosituimmista roolipeleistä. Uuden osan pitkä kehitysaika on kuitenkin saanut monet kysymään, kuinka kauan sarjan seuraavaa mestariteosta täytyy vielä odottaa.

Vaikka odotus on pitkä, The Elder Scrolls -sarjan historia lupaa, että lopputulos saattaa olla kaiken tämän arvoinen. Mutta yksi kysymys jää yhä avoimeksi: milloin pääsemme Tamrieliin uudestaan?

Mega Man: Dual Override esitteli ensimmäisen pelitrailerinsa – Proto Man liittyy mukaan taisteluun Kommentit pois päältä artikkelissa Mega Man: Dual Override esitteli ensimmäisen pelitrailerinsa – Proto Man liittyy mukaan taisteluun

Capcom on paljastanut Opening Night Livessä ensimmäisen kunnollisen pelitrailerin tulevasta Mega Man: Dual Override -pelistä. Kyseessä on klassisen sarjan kahdestoista pääosa, ja uuden trailerin perusteella luvassa on tuttua tasohyppelyä, mutta myös useita uusia pelimekaniikkoja.

Yksi suurimmista uutisista on Proto Manin paluu pelattavana hahmona. Mega Manin rinnalla seikkaileva punainen robotti tarjoaa oman pelityylinsä ja kykynsä, joten pelaajat voivat lähestyä haasteita kahdella toisistaan poikkeavalla tavalla.

Uutena ominaisuutena peliin saapuu Override-järjestelmä, jonka avulla Mega Man ja Proto Man voivat hetkellisesti ylittää normaalit suorituskykynsä rajat. Tehopiikillä on kuitenkin hintansa: vaikutuksen loputtua hahmon suorituskyky heikkenee hetkellisesti. Lisäksi uuden Custom Chip -järjestelmän avulla hahmoille voi asentaa erilaisia lisäominaisuuksia, kuten nopeamman tulituksen, suojakuplan ja leijuntakyvyn.

Trailerissa esitellään myös yksi kahdeksasta uudesta Robot Masterista, ilotulitteisiin erikoistunut Twinkle Girl. Voitetuilta vihollisilta voi jälleen napata uusia erikoisaseita, mutta niiden käyttö kuluttaa energiaa. Tarkkasilmäiset fanit saivat lisäksi bongata trailerista Astro Manin, joka nähtiin alun perin Mega Man 8:ssa. Tämä saattaa vihjata siihen, että muitakin vanhoja Robot Mastereita on tekemässä paluuta.

Mega Man: Dual Override julkaistaan vuonna 2027 Nintendo Switch 2:lle, Nintendo Switchille, 5:lle, PlayStation 4:lle, X|S:lle, Xbox Onelle ja :lle. Peli on jo lisättävissä toivelistalle PlayStation Storessa, Storessa ja Steamissa. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu.

Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen

järjestää 17. elokuuta Phantom Blade Zerolle oman -lähetyksen, jossa nähdään lähes 20 minuuttia uutta pelikuvaa. Suomessa lähetys alkaa 18. elokuuta kello 05.00. Luvassa on uusia hahmoja, taistelukohtauksia ja tarkempaa tietoa siitä, miten pelaajat voivat rakentaa oman pelityylinsä.

Innokkaiden pelaajien huomio ei kuitenkaan ole keskittynyt pelkästään itse peliin. Sonyn viimeaikainen päätös lopettaa uusien -pelien fyysisten levyjen tuotanto vuodesta 2028 alkaen on synnyttänyt niin voimakkaan vastareaktion, että Phantom Blade Zeron State of Play -lähetyksen keskustelun pelätään täyttyvän levyihin liittyvistä kommenteista.

Sosiaalisen median ja PlayStation Blogin kommenteissa osa pelaajista on jo ilmoittanut jättävänsä pelin väliin, jos sitä ei julkaista fyysisenä versiona. Tilanne on hieman ironinen, sillä Phantom Blade Zeroa kehittävä ei ole päätöksestä vastuussa. Sonyn linjaus on kuitenkin saanut pelaajat kohdistamaan turhautumisensa yhtiön tuleviin pelijulkaisuihin.

Itse pelistä saadaan vihdoin kunnolla uutta materiaalia. Lähes 20 minuutin peliesittelyssä nähdään muun muassa uusia hahmoja ja taistelua. Mukana on myös kamppailulajielokuvien tähti , joka esittää päähenkilön isää Mó Yuania ja on toiminut pelin taistelusuunnittelun luovana konsulttina vuodesta 2023 lähtien.

Lisäksi verkossa kiertää vahva huhu, jonka mukaan saisi State of Playn yhteydessä pelattavan demon. PlayStation Storeen ilmestynyt demon sivu bongattiin hetkellisesti ennen sen poistamista. Jos demo todella julkaistaan yllätyksenä, saattaa keskustelussa olla hetkeksi muutakin puhuttavaa kuin levyt, ainakin jos Sony ei tällä kertaa sammuta kommenttiosiota.