The Elder Scrolls 6:n odotus jatkuu – fanit venyttävät kärsivällisyyttään Kommentit pois päältä artikkelissa The Elder Scrolls 6:n odotus jatkuu – fanit venyttävät kärsivällisyyttään

The Elder Scrolls VI

The Elder Scrolls 6 -pelin julkistus on saavuttanut merkkipaalun: se on nyt yhtä vanha kuin Skyrim oli, kun jatko-osa paljastettiin. Kehittäjä Bethesda on kuitenkin pysynyt lähes täysin vaiti pelistä julkistuksen jälkeen, jättäen fanit odottamaan vastauksia.

Peli paljastettiin lyhyellä teaserilla kesäkuussa 2018 E3-messuilla. Trailerilla esiteltiin fantasiamaisema ja pelin nimi, mikä sai fanit juhlimaan odotettua jatko-osaa. Julkaisun uskottiin olevan vain muutaman vuoden päässä, mutta kuusi ja puoli vuotta myöhemmin fanit odottavat yhä uutta sisältöä tai konkreettisia päivityksiä.

Kesällä 2023 Bethesda totesi, että peli on ”alkuvaiheen kehityksessä” ja varhaiset testiversiot olivat valmiina maaliskuussa 2024. Muutoin tiedot ovat olleet niukkoja. Lisäksi on vahvistettu, että peli ohittaa PlayStationin kokonaan, sillä Microsoft omistaa nykyään Bethesdan.

Fanien turhautumista lisää tieto siitä, että Skyrim julkaistiin jo vuonna 2011 ja siitä on tullut yksi kaikkien aikojen suosituimmista roolipeleistä. Uuden osan pitkä kehitysaika on kuitenkin saanut monet kysymään, kuinka kauan sarjan seuraavaa mestariteosta täytyy vielä odottaa.

Vaikka odotus on pitkä, The Elder Scrolls -sarjan historia lupaa, että lopputulos saattaa olla kaiken tämän arvoinen. Mutta yksi kysymys jää yhä avoimeksi: milloin pääsemme Tamrieliin uudestaan?

Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026

Capcom on ilmoittanut, että uusi Resident Evil: Requiem on nyt saatavilla ennakkotilaukseen kaikilla alustoilla, mukaan lukien PlayStation 5, Xbox Series X|S, PC Steamissä, Nintendo Switch 2:lla ja ensimmäistä kertaa myös Epic Games Storessa. Julkaisupäivä on 27. helmikuuta 2026. Ennakkotilaajat saavat mukaan Grace-hahmon ruman mutta tyylikkään “Apocalypse”-asupaketin.

Tapahtumassa Road to Requiem, jota juonsi legendaarinen Maggie Robertson (Lady Dimitrescu Resident Evil Villagesta), käytiin läpi koko Resident Evil -sarjan historia ja sen ikimuistoiset hahmot, hirveykset ja yksityiskohdat aina vuodesta 1998 lähtien, jolloin tapahtui alkuperäinen Raccoon City -incidentti.

Uutuuksia ovat muun muassa kaksi erikoisversiota: Standard ja Deluxe, joista Deluxe sisältää viisi asua, neljän ase-skiniä, kaksi näyttösuodatinta, kaksi ase charmia ja paljon muuta!

Lisäksi Epic Games Store -ostajat saavat Resident Evil -aiheisia Fortnite-esineitä, kuten Grace-asun. Nintendo Switch 2 -julkaisun yhteydessä tulee myös erityinen Resident Evil Requiem Pro Controller ja ensi kesänä julkaistaan ensimmäinen Resident Evil -amiibo, Grace.

Samaan aikaan julkaistaan myös Resident Evil Biohazard Gold Edition ja Resident Evil Village Gold Edition Nintendo Switch 2:lle, sisältäen lisätarinoita ja pelitiloja. Resident Evil Generation Pack yhdistää nämä kaikki kolme peliä yhdeksi paketiksi.

Vampire Survivors saa massiivisen Balatro-yhteistyöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire Survivors saa massiivisen Balatro-yhteistyöpäivityksen

Vampire Survivors

Vampire Survivors -hitti jatkaa yllätystempauksiaan uuden ilmaisen laajennuksen myötä. Ante Chamber -niminen päivitys tuo peliin Balatro-yhteistyön, jossa pelaajat pääsevät korttipelihenkiseen kaaokseen yhdessä Jimbon ja hänen ystäviensä kanssa.

Versio 1.14 on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamissa, PlayStation 4:llä ja 5:llä sekä Android-, iOS- ja Apple Arcade -alustoilla. Nintendo Switch ja Epic Games Store saavat päivityksen 31. lokakuuta, eli juuri sopivasti Halloweenin tunnelmiin.

Päivitys tuo mukanaan uusia hahmoja ja pelimekaniikkoja, joissa Balatron pokeriteemainen estetiikka kohtaa Vampire Survivorsin armottoman vihollismassan. Ilmaista sisältöä siis jälleen tarjolla pelille, joka ei näytä hidastavan tahtiaan lainkaan.