The Fisherman – Fishing Planet lupailee realististinta kalastussimulaattoria tähän asti Kommentit pois päältä artikkelissa The Fisherman – Fishing Planet lupailee realististinta kalastussimulaattoria tähän asti

Kalastuspeli mikä minuun on tehnyt suurimman vaikutuksen koskaan oli Sega Dreamcastille aikanaan julkaistu Bass Fishing. Alunperin kolikkopelinä toiminut kalastushuvittelu oli kääntynyt kotikonsolille mukavasti jopa vavan vartta ja siimakelaa matkivan erikoisohjaimen myötä.

on uusi kalastuspeli, mikä julkaistaan 17. päivänä Xbox Onelle, PS4:lle sekä :lle. Alunperin peli oli ilmainen pelata, mutta sisälsi mikro-ostoksia ja DLC-paketteja, mitä ilman peli jäi hiukan köyhäksi kokemukseksi. Ei ole siis ollenkaan hullu idea julkaista peli muodossa, missä kaikki lisäsisältö on verkotettu yhteen katiskaa, varsinkin kun peli on hintalapultaan hieman edullisempi kuin useimmat uudet pelit.

Peli tarjoaa moninpeli, 143 eri kalalajia, lähes 20 erilaista kalastuspaikkaa Amerikan ja Euroopan mantereilla, eli kalastustekniikoita, 1000 kalastustuotetta ja paljon muuta. Kalastettavaa on tarjolla siis paljon!

Jos olet jo hankkinut alkuperäiseen peliin sisältöä, pääset ostamaan uuden pelin jo nyt (tai niin ne väittää, allekirjoittanut tätä ei pysty varmentamaan, sillä ei alkuperäistä iteraatiota omista).

Peli itse kertoo itsestään seuraavaa (vapaasti suomentaen):

Kultainen standardi kalastuspeleille nyt saatavilla kokonaisena versiona! Koe kalastuksen kaikki huvi ja hiero taitojasi yksin- ja moninpeleissä. Eksklusiivinen sisältö tuo uuden kartan Ranskan Creusessa, uistelun, neljä uutta kalalajia ja kaksi moottorivenettä. 143 kalaa todellisella käyttäytymisellä. 19 eri ympäristöä Euroopassa ja Yhdysvalloissa. 4 eri kalastustekniikkaa. Yli 1000 erilaista kalastusvälinettä ainutlaatuisine ominaisuuksineen. Dynaamiset sää, vuorokaudenvaihtelu ja vuodenajat.

The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista

The Division: Resurgence

on julkaissut Tom Clancy’s Resurgence -toimintapelin myös :lle. Aiemmin – ja -laitteilla nähty free-to-play-peli on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamista sekä Ubisoft Connectista.

sijoittuu samaan lähitulevaisuuden New Yorkiin kuin sarjan aiemmat osat, mutta kertoo täysin uuden tarinan uusien hahmojen ja vihollisryhmittymien kautta. Pelaaminen yhdistelee kolmannen persoonan toimintaa, roolipelielementtejä ja looter shooter -mekaniikkoja, joissa varusteiden kerääminen ja hahmon kehittäminen ovat keskeisessä roolissa.

Pelin avoimeen maailmaan voi lähteä yksin tai yhdessä muiden pelaajien kanssa. Tarjolla on sekä tekoälyä vastaan käytäviä tehtäviä että PvP-kohtaamisia.

PC-versio on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, joten kaikkea tulevaa sisältöä ei ole vielä mukana. Ubisoft aikoo laajentaa peliä säännöllisesti uusilla pelikausilla. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, ja jokainen kausi jakautuu kuuden viikon sisältöpäivityksiin.

PC-vaatimukset

Pelin minimivaatimuksiin kuuluvat Intel Core i5-8400- tai AMD Ryzen 5 3400G -suoritin, 8 gigatavua RAM-muistia sekä Intel UHD 630 -näytönohjain. Suositeltu kokoonpano sisältää vähintään Intel Core i7-8700K- tai AMD Ryzen 5 3600 -prosessorin sekä GeForce GTX 1660 Ti- tai Radeon RX 5600 XT -näytönohjaimen. Ubisoftin mukaan näillä laitteistoilla peli kykenee parhaimmillaan 4K-resoluutioon 60 kuvan sekuntinopeudella.

The Division Resurgence on nyt pelattavissa ilmaiseksi PC:llä, iOS:llä ja Androidilla. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6 Kommentit pois päältä artikkelissa Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6

Spike Chunsoftin julkaisema Danganronpa 2×2 siirtyy loppuvuodesta 2026 vuoden 2027 puolelle. Viivästys herätti heti huomiota, sillä fanit ehtivät vitsailla pelin väistävän tarkoituksella syksyllä ilmestyvää :ta. Yllättäen vitsi osui ainakin osittain oikeaan.

Sarjan luoja Kazutaka Kodaka ja tuottaja Shohei Sakakibara kertoivat Crunchyrollille, että lisäkehitysaikaa tarvittiin, mutta myös vaikutti päätökseen. Sakakibara vihjasi ensin salaperäisesti tietyn AAAA-pelin julkaisuun, minkä jälkeen Kodaka vahvisti kyseessä olevan Rockstarin odotetun toimintapelin. Hänen mukaansa pelin kehittäminen ja GTA 6:n pelaaminen samaan aikaan ei yksinkertaisesti onnistuisi, joten julkaisun siirtäminen oli hänen sanoin väistämätöntä.

Kommentti on kerännyt runsaasti huvittuneita reaktioita, ja moni fani onkin todennut olevansa tyytyväinen viivästykseen. Näin GTA 6:n ehtii pelata rauhassa ennen Danganronpa 2×2:n saapumista. Vaikka kehittäjien heitto oli selvästi pilke silmäkulmassa, taustalla on todennäköisesti myös perinteisempiä syitä, kuten lisäviimeistely ja poikkeuksellisen kilpailtu pelisyksy.

Danganronpa 2×2 julkaistaan vuoden 2027 aikana :lle, PlayStationille, Xboxille sekä Nintendo Switchille ja :lle.