The Fisherman – Fishing Planet lupailee realististinta kalastussimulaattoria tähän asti Kommentit pois päältä artikkelissa The Fisherman – Fishing Planet lupailee realististinta kalastussimulaattoria tähän asti

Kalastuspeli mikä minuun on tehnyt suurimman vaikutuksen koskaan oli Sega Dreamcastille aikanaan julkaistu Bass Fishing. Alunperin kolikkopelinä toiminut kalastushuvittelu oli kääntynyt kotikonsolille mukavasti jopa vavan vartta ja siimakelaa matkivan erikoisohjaimen myötä.

The Fisherman – Fishing Planet on uusi kalastuspeli, mikä julkaistaan 17. päivänä Xbox Onelle, PS4:lle sekä PC:lle. Alunperin peli oli ilmainen pelata, mutta sisälsi mikro-ostoksia ja DLC-paketteja, mitä ilman peli jäi hiukan köyhäksi kokemukseksi. Ei ole siis ollenkaan hullu idea julkaista peli muodossa, missä kaikki lisäsisältö on verkotettu yhteen katiskaa, varsinkin kun peli on hintalapultaan hieman edullisempi kuin useimmat uudet pelit.

Peli tarjoaa moninpeli, 143 eri kalalajia, lähes 20 erilaista kalastuspaikkaa Amerikan ja Euroopan mantereilla, eli kalastustekniikoita, 1000 kalastustuotetta ja paljon muuta. Kalastettavaa on tarjolla siis paljon!

Jos olet jo hankkinut alkuperäiseen peliin sisältöä, pääset ostamaan uuden pelin jo nyt (tai niin ne väittää, allekirjoittanut tätä ei pysty varmentamaan, sillä ei alkuperäistä iteraatiota omista).

Peli itse kertoo itsestään seuraavaa (vapaasti suomentaen):

Kultainen standardi kalastuspeleille nyt saatavilla kokonaisena versiona! Koe kalastuksen kaikki huvi ja hiero taitojasi yksin- ja moninpeleissä. Eksklusiivinen sisältö tuo uuden kartan Ranskan Creusessa, uistelun, neljä uutta kalalajia ja kaksi moottorivenettä. 143 kalaa todellisella käyttäytymisellä. 19 eri ympäristöä Euroopassa ja Yhdysvalloissa. 4 eri kalastustekniikkaa. Yli 1000 erilaista kalastusvälinettä ainutlaatuisine ominaisuuksineen. Dynaamiset sää, vuorokaudenvaihtelu ja vuodenajat.

Monster Hunter Wilds myynti hiipuu Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Wilds myynti hiipuu

Capcomin viimeisimmät talousluvut paljastavat, että Monster Hunter Wilds jatkaa myynnin laskua lanseerauskuukausien jälkeen. Pelin myynti laski 477 000 kappaleesta edellisellä neljänneksellä 160 000 kappaleeseen ajalla heinä–syyskuu 2025. Tämä asettaa Wildsin myynnin lähes tasoihin vuoden 2018 hittipelin Monster Hunter World kanssa saman ajanjakson myyntiluvuissa.

Vaikka Wilds teki jättimenestyksen julkaisunsa aikaan, myyden ensimmäisen kuukauden aikana huimat 10 miljoonaa kappaletta, jälkimarkkinat ovat olleet heikompia. Vertailun vuoksi World myi ensimmäisen kuuden kuukauden aikana lähes yhtä paljon, mutta sen myynti pysyi vakaana vuosia, osittain laajennusten ja pakettitarjousten ansiosta.

Syitä laskuun löytyy useita. Capcomin toimitusjohtaja Haruhito Tsujimoto viittasi PS5-konsolien korkeaan hintaan, joka saattaa rajoittaa nuorempien pelaajien pääsyä peliin. Lisäksi PC-version suorituskykyongelmat ovat saaneet pelaajilta kritiikkiä. Capcom lupaa kuitenkin päivityksiä ja parannuksia tulevalle talvelle ja sen jälkeisille kuukausille.

Pelialan asiantuntija Dr. Serkan Toto huomauttaa, että markkinoilla on nykyään paljon enemmän AAA-pelejä kuin vuonna 2018, ja pelaajilla on vähemmän rahaa käytettävissä. Wildsin tekniset ongelmat lanseerauksen yhteydessä myös haittasivat menestystä.

Vaikka Monster Hunter Wilds ei enää yllä lanseerausajankohdan huikeisiin lukemiin, peli on silti tehnyt historiaa ja kerännyt miljoonia pelaajia. Capcomin seuraava haaste on palauttaa luottamus ja laatu esimerkiksi tulevassa Resident Evil Requiem -julkaisussa.

Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026

Capcom on ilmoittanut, että uusi Resident Evil: Requiem on nyt saatavilla ennakkotilaukseen kaikilla alustoilla, mukaan lukien PlayStation 5, Xbox Series X|S, PC Steamissä, Nintendo Switch 2:lla ja ensimmäistä kertaa myös Epic Games Storessa. Julkaisupäivä on 27. helmikuuta 2026. Ennakkotilaajat saavat mukaan Grace-hahmon ruman mutta tyylikkään “Apocalypse”-asupaketin.

Tapahtumassa Road to Requiem, jota juonsi legendaarinen Maggie Robertson (Lady Dimitrescu Resident Evil Villagesta), käytiin läpi koko Resident Evil -sarjan historia ja sen ikimuistoiset hahmot, hirveykset ja yksityiskohdat aina vuodesta 1998 lähtien, jolloin tapahtui alkuperäinen Raccoon City -incidentti.

Uutuuksia ovat muun muassa kaksi erikoisversiota: Standard ja Deluxe, joista Deluxe sisältää viisi asua, neljän ase-skiniä, kaksi näyttösuodatinta, kaksi ase charmia ja paljon muuta!

Lisäksi Epic Games Store -ostajat saavat Resident Evil -aiheisia Fortnite-esineitä, kuten Grace-asun. Nintendo Switch 2 -julkaisun yhteydessä tulee myös erityinen Resident Evil Requiem Pro Controller ja ensi kesänä julkaistaan ensimmäinen Resident Evil -amiibo, Grace.

Samaan aikaan julkaistaan myös Resident Evil Biohazard Gold Edition ja Resident Evil Village Gold Edition Nintendo Switch 2:lle, sisältäen lisätarinoita ja pelitiloja. Resident Evil Generation Pack yhdistää nämä kaikki kolme peliä yhdeksi paketiksi.