The Last Of Us 3 on tuloillaan? – näin ainakin vihjailee Neil Druckmann Kommentit pois päältä artikkelissa The Last Of Us 3 on tuloillaan? – näin ainakin vihjailee Neil Druckmann

The Last of Us

The Last of Us -sarjan peliohjaaja Neil Druckmann on antanut ymmärtää, että Naughty Dog -studiolla on uusi peli työn alla. Druckmann ei vahvistanut, onko kyseessä odotettu The Last of Us 3, mutta fanien toiveet ovat korkealla. On myös mahdollista, että studio suunnittelee jotain täysin uutta. Druckmann puhui asiasta hiljattain Entertainment Weeklyn haastattelussa, jossa keskityttiin lähinnä The Last of Us -tv-sarjan toiseen kauteen.

Huhut viittaavat myös The Last of Us -moninpelispinoffiin, joka oli alun perin suunniteltu lisäsisällöksi The Last of Us 2 -peliin. Projektissa on kuitenkin kohdattu ongelmia, ja peliä on mahdollisesti skaalattu alaspäin. Lisäksi Naughty Dog vihjasi toukokuussa uudesta yksinpelipelistä, mutta yksityiskohdat ovat vielä epäselviä.

The Last of Us -faneilla on kuitenkin ilonaihetta, sillä tv-sarjan uuden kauden käsikirjoitus on valmis, vaikka kuvaukset ovatkin myöhässä näyttelijäliiton lakon vuoksi.

Naughty Dog juhlii 40-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Naughty Dog juhlii 40-vuotista taivaltaan

PlayStationin legendaarinen pelistudio Naughty Dog täyttää 40 vuotta, ja juhlan kunniaksi studio julkaisi virallisen 40th Anniversary Retrospective Feature -videon. Retrospektiivissä fanit pääsevät aikamatkalle läpi studion huikean historian aina Crash Bandicootin ja Jak and Daxterin vauhdikkaista seikkailuista Unchartedin ja The Last of Usin elokuvamaisiin tarinoihin.

Videolla ääneen pääsevät myös pelien tekijät itse, jotka kertovat, millaista on ollut luoda PlayStationin tunnetuimpia klassikoita ja miten Naughty Dog on kasvanut pienen JAM Software -tiimin ajoista (vuodesta 1984) yhdeksi maailman arvostetuimmista pelitaloista.

Hiirikyttä palaa asialle – käsin piirretty Mouse: P.I. For Hire hurmaa kuin Cuphead kohtaisi Doomin Kommentit pois päältä artikkelissa Hiirikyttä palaa asialle – käsin piirretty Mouse: P.I. For Hire hurmaa kuin Cuphead kohtaisi Doomin

Fumi Games ja PlaySide esittelivät IGN Fall Fan Fest 2025 -tapahtumassa uuden pelitrailerin tulevasta räiskintäpelistään Mouse: P.I. For Hire, joka näyttää siltä kuin vanhan Disneyn animaatio olisi saanut haulikon käteensä. Peli yhdistää 1920–30-lukujen käsin piirretyn tyylin moderniin toimintaan ja lopputuloksena on sekoitus Cupheadin charmia ja Doomin kaaosta.

Traileri antaa kulissien takaa vilauksen siitä, miten peli on rakennettu rakkaudella kuvittamalla jokainen hahmo, ase ja ympäristö käsin.

Tämä on käsintehtyä viihdettä oikeilta ihmisiltä oikeille ihmisille. – Kehitystiimi kuvailee itse.

Pelaajat pääsevät myöhemmin tänä vuonna syvemmälle pelin maailmaan, kun Mouse: P.I. For Hire saa oman making-of-esittelynsä 28. lokakuuta ID@Xbox-tapahtumassa. Julkaisupäivä paljastetaan jo viikkoa aiemmin, 23. lokakuuta Galaxies Gaming Showcase -lähetyksessä.

Pelin pääosassa nähdään ääninäyttelijä Troy Baker (The Last of Us, Indiana Jones and the Great Circle) hiirietsivä Jack Pepperinä. Luvassa on siis rikoksia, räiskintää ja roppakaupalla retrohenkistä animaatiotyyliä, kuin noir-elokuva, joka on karannut suoraan piirrettyjen maailmaan.