The Last of Us Part II ilmestyy helmikuussa 2020 Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Part II ilmestyy helmikuussa 2020

The Last of Us Part II

paljasti State of Play -tapahtuman yhteydessä odotetun -pelin julkaisuajankohdan. Peliä päästään pelaamaan viiden kuukauden päästä eli helmikuun 21. päivä. Sitä odottaessa voi vaikka napata The Last of Us Remastered -version, joka on yksi lokakuun PS Plus -ilmaispeleistä.

Trailerin perusteella Ellie saa kostoretkellään vastaansa varteenotettavan armeijan ja tietenkin tarunnan saaneita. Myös Joel näyttäytyy trailerin lopulla.

Myös pelin julkaisuversiot paljastettiin. Perinteisen version lisäksi on saatavilla Special Edition, joka sisältää steelbook kannet ja sueraavassa kappaleessa mainitut digitaaliset lisäsisällöt.

The Last of Us Part II Ellie Edition sisältää mm. Ellien repun ja näköispatsaan.
The Last of Us Part II Ellie Edition sisältää mm. Ellien repun ja näköispatsaan.

Lisäksi saatavilla on kattava Collector's Edition, joka sisältää Ellien näköispatsaan, Ellien rannerenkaan, steelbook kannet, taidevihon, emalipinssejä, taidejulisteen sekä tarrasetin. Keräilyversio sisältää myös digitaalista lisäsisältöä kuten dynaamisen PS4 -teeman, 6 Playstation Network avataria sekä digitaaliset versiot ääniraidasta ja taidevihosta.

Entistä pröystäilevämpi Ellie Edition sisältää kaiken aiemmin mainitun lisäksi Ellien repun, kangasmerkin sekä 7″ vinyylin.

Digitaalisten vaihtoehtojen ystäville on tarjolla Digital Deluxe Edition, joka sisältää aiemmin mainitut digitaaliset lisäsisällöt.

Ennakkotilaajille tarjoillaan erityistä PSN avataria sekä pelin sisäisiä lisäyksiä kuten Ammo Capacity Upgrade ja Crafting Training Manual.

The Last of Us Part II ilmestyy helmikuun 21. päivä yksinoikeudella -konsolille.

Uusi Chicken Run -peli vie kananmunat – mukana The Last of Us -tähti ja Chicken Shop Date -tähti Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Chicken Run -peli vie kananmunat – mukana The Last of Us -tähti ja Chicken Shop Date -tähti

Kana- ja kananmunateema saa uuden lisäyksen, on tulossa tänä syksynä, ja mukana on yllättävä ääninäyttelijäkaarti. Peli jatkaa Aardmanin vuonna 2023 ilmestyneen -elokuvan tarinaa, ja luvassa on toiminnallinen hiippailupeli, jossa vapautetaan kanoja pahoilta nakkitehtaiden vallanpitäjiltä.

Erityisen mielenkiintoiseksi pelin tekee sen ääninäyttelijäkaarti. Ellien roolista suositussa :n -sarjassa tuttu Bella Ramsey palaa ääninäyttelijäksi. Mukana ovat myös elokuvasta tutut äänet Molly ja Frizzle, joita esittää Josie Sedgwick-Davies. Uutena kasvonaan peliin liittyy YouTuben -ohjelman luoja Amelia Dimoldenberg, joka tunnetaan hauskasta fried chicken -treffikonseptistaan. Jääkö Spider-Manin Andrew Garfield mukaan kanamenoihin, sitä ei vielä tiedetä.

Pelin juoni on herkullisen kananmunainen, pelaajat pääsevät ohjaamaan kanoja, jotka hiippailevat viidellä vartioidulla tilalla vapauttaakseen vangitut lajitoverinsa. Turvakameroiden ja ihmisten tarkkaavaisilta katseilta on vältettävä, ja strategiaa tarvitaan, kun kananmunat ja kananpojat yritetään saada turvaan. Peli tukee paikallista kaksinpeliä, joten voit huudattaa kananmunia yksin tai kaverin kanssa.

Chicken Run: Eggstraction julkaistaan Nintendo Switchille, :lle ja 5:lle, :lle ja Series X|S:lle sekä :lle.

Bungien Marathon myöhästyy – uusi julkaisupäivä luvassa syksyllä Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien Marathon myöhästyy – uusi julkaisupäivä luvassa syksyllä

ja ovat lykänneet odotetun -pelin julkaisua. Alun perin syyskuulle 2025 suunniteltu julkaisu on poistettu kalenterista, ja uuden päivämäärän kerrotaan selviävän myöhemmin tänä syksynä.

Bungie julkaisi verkkosivuillaan viestin, jossa studio kiittää pelaajia rehellisestä palautteesta. Erityisesti huhtikuussa järjestetty alpha-testi herätti vilkasta keskustelua, ja kehittäjien mukaan fanien ääni on ollut selkeä ja vahva. Nyt studio käyttää lisäaikaa hioakseen peliä kunnianhimoisempaan suuntaan: luvassa on enemmän selviytymistä, synkempää tarinankerrontaa ja entistä jännittävämpiä kohtaamisia.

Marathon on reboot alkuperäisestä 1990-luvun scifi-räiskinnästä, ja tällä kertaa se on rakennettu modernin live service -kaavan varaan. Pelaajat voivat odottaa tiukkaa yhteistyöpelaamista, tarkkaan hiottua Bungie-tyylistä räiskintää ja jopa ”raid”-tyyppisiä loppupelin haasteita. Lisäksi studio lupaa enemmän sisältöä yksin tai kaksin pelaaville, visuaalisesti näyttävämmän pelimaailman ja uudenlaista sosiaalista vuorovaikutusta kuten läheisyyschatin.

Sonyn peliosaston johtaja Hermen Hulst kommentoi aiemmin fanien ristiriitaisia reaktioita ja vakuutti, että Marathon ei toista viime vuoden -flopin virheitä. Uuden julkaisupäivän on määrä asettua ennen maaliskuun 2026 loppua.