The Last of Us Part II päivittyi PlayStation 5 -konsolilleKommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Part II päivittyi PlayStation 5 -konsolille
Viime vuonna ilmestynyt ja useita palkintoja kahminut The Last of Us Part II -peli on saanut tehopäivityksen uuden sukupolven PlayStation 5 -konsolille.
Ilmainen päivitys mahdollistaa ruudunpäivitysnopeuden vaihdon 30 fps:stä 60 fps:ään. Pelin kehitystiimi on parhaillaan tutkimassa mitä muita parannuksia peliin voidaan saada uudella konsolilla.
Pelin julkaisua myöhäistettiin useaan otteeseen ja suuri osa sen tarinasta vuoti ennakkoon verkkoon.
The Last of Us Part II on saatavilla yksinoikeudella Playstation 4 -konsolille. Peli on takaisinpäin yhteensopiva PlayStation 5 -konsolin kanssa.
Kehittäjä Triternion on ilmoittanut julkaisevansa suositun keskiaikaisen Mordhau -taistelupelin PlayStation ja Xbox -konsoleille.
Hektisiin ja valtaviin lähitaisteluihin keskittyvä peli sai alkunsa Kickstarter -joukkorahoituskampanjan myötä ja ilmestyi PC:lle vuonna 2019.
Mordhau ilmestyy PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille. Tarkka julkaisuajankohta on vielä toistaiseksi pimennossa.
EA Sports julkaisee uuden FIFA 23 -jalkapallopelinsä syyskuun 30. päivä. Nyt tulevasta pelistä on saatu uusi syväluotaava esittelyvideo, joka pureutuu mm. FUT Momentsiin, pelaajakemioihin, ristiinpelaamiseen, muokattavuuteen sekä Jalkapallon maailmanmestaruuskilpailuihin. Voit katsoa trailerin alta.
Pelissä realismia on paranneltu mm. stadionin sisä- ja ulkokuvissa, kentän kulumisessa, parannelluissa uusinnoissa sekä tarkemmin mallinnetussa yleisössä.
Pelissä on myös uusi syväterävyyskamerakulma, joka tuo pelikokemuksen lähemmäksi jalkapallolähetystä. Mukana on myös ensimmäistä kertaa naispuolisia toimihenkilöitä. FIFA Trainerin ulkoasua on myös päivitetty nykyaikaisemmaksi.
Teknologialtaan pelissä on paranneltu HyperMotion 2 -teknologia sekä pelissä on myös hyödynnetty koneoppimista. Hypermotion -teknologia nähtiin ensimmäisen kerran edellisessä FIFA 22 -pelissä ja siinä oikeiden pelaajien liikkeitä on taltioitu aidomman näköisten animaatioiden saavuttamiseen. Koneoppimista puolestaan käytetään sopivien animaatioiden yhdistelemiseen.
Lisäksi pelissä tulee olemaan uusia taitoliikkeitä kuten vasemman jalan liikkeitä, Mbappen harhautusvetoja sekä muita nimikkoliikkeitä suosituilta pelaajilta.
FIFA 23 ilmestyy PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One sekä Nintendo Switch -konsoleille, että PC:lle syyskuun 30. päivä.
Kommentoi