The Last of Us Part II -pelin tarinaan pureudutaan uudella videollaKommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Part II -pelin tarinaan pureudutaan uudella videolla
Pelissä rauhallinen elämä Jacksonin kylässä keskeytyy väkivaltaisesti ja päähahmo Ellie lähtee kostamaan syyllisille yksi kerrallaan. Kostoretkellä on kuitenkin kovat henkiset ja fyysiset seuraamukset.
Pelin odotus on ollut monivaiheinen, sen piti alunperin ilmestyä jo maaliskuussa, mutta viivästyi lopulta kesäkuulle koronaviruksen takia. Myös iso osa pelin merkittävistä tapahtumista vuodettiin nettiin. Tästä huolimatta peli on jo nyt onnistunut myymään kultaa.
The Last of Us Part II ilmestyy yksinoikeudella PlayStation 4 -konsolille kesäkuun 19. päivä.
Ubisoft on taas nykäissyt The Division 2 -pelin uuteen vauhtiin. Tänään startannut kausi Crossroads tuo mukanaan uuden Battle for Brooklyn -lisäosan, joka nimensä mukaisesti suuntaa pelaajat takaisin New Yorkin tuttuihin, mutta hieman muuttuneisiin kulmiin.
Alkuperäinen Tom Clancy's The Division ilmestyi jo vuonna 2016 ja heitti pelaajat virusepidemian runtelemaan NYC:hen. Jatko-osa The Division 2 siirtyi muutamaa vuotta myöhemmin Washington D.C.:hen, mutta nyt ympyrä sulkeutuu – ja kyllä, vanhat agentit palaavat taas kotikonnuilleen.
Brooklyn toimii nyt tarinan keskiönä. Alueella seikkaillaan niin tutuissa kuin täysin uusissa naapurustoissa, ja tällä kertaa pelaaja pääsee jäljittämään erityisen epämiellyttävää tyyppiä nimeltä Sokolova. Kello tikittää, ja Black Tusk -jengi yrittää saada tilanteen hallintaansa ennen kuin Divisionin agentit ehtivät väliin. Ei siis ihan rentoa sunnuntaikävelyä.
Pelin uudistukset eivät rajoitu maisemanvaihdokseen. Uusi varustejärjestelmä antaa pelaajille mahdollisuuden kikkailla erilaisten kyky- ja gearikombinaatioiden kanssa. Tämä tekee tiimipelistä entistä monipuolisempaa, kun porukan jäsenet voivat rakentaa hahmoistaan toisiaan täydentäviä. Eli jos tiimissä joku haluaa olla räjähtävä tankki ja toinen stealth-ninja, niin nyt se onnistuu ilman itkua.
Mukana on myös lisää tapahtumia, haasteita ja tietenkin tarinakäänteitä, jotka lupaavat viihdyttää niin vanhoja konkareita kuin uusia tulokkaita. Jos haluat nähdä kaiken omin silmin ennen hyppäämistä mukaan, tsekkaa pelin esittelyvideo ja kehittäjien kausivideo alta.
Taustatarinassa on nyt kulunut seitsemän kuukautta siitä, kun tappava virus pääsi irti. Agenttien tehtävä on edelleen sama: pitää ihmiskunnan rippeet kasassa ja estää totaalinen kaaos. Jos pääkaupunki kaatuu, peli on kirjaimellisesti ohi.
Battle for Brooklyn ilmestyy virallisesti tänään 27. toukokuuta yhdessä uuden kauden kanssa. The Division 2 löytyy PlayStation 5:lle, PlayStation 4:lle, Xbox Series X/S:lle, Xbox Onelle, PC:lle ja tietenkin Ubisoft+:n valikoimasta. PEGI 18 -leima muistuttaa, että kyse ei ole ihan lapsille suunnatusta hiekkalaatikosta.
Naughty Dogin luova johtaja Neil Druckmann on vahvistanut, että studio kehittää kahden pelin voimin: jo julkistetun Intergalactic: The Heretic Prophetin lisäksi työn alla on myös salainen, toistaiseksi julkistamaton peli.
Druckmann kertoi asiasta Press X to Continue -podcastissa. Toisessa projektissa hän toimii tuottajana ja mentorina, antaen palautetta ja ohjeita kehitystiimille. Hän ei paljastanut, kuka peliä ohjaa tai mitä se tarkalleen käsittelee.
On toinen peli, jota tehdään Naughty Dogilla, ja siinä olen enemmän tuottajan roolissa. Saan mentorina seurata tiimiä ja antaa palautetta – se pitää työn mielenkiintoisena ja tuoreena. – Druckmann sanoi.
Mikä peli on kyseessä? Spekulaatiot käyvät kuumina. Voisiko kyseessä olla The Last of Us Part III? Druckmann on aiemmin vihjannut, että hänellä on loppu mielessä, mutta nykyinen etäinen rooli viittaa siihen, ettei hän ohjaa peliä itse. Vai voisiko kyseessä olla uusi Uncharted, jonka viimeisestä osasta on jo kahdeksan vuotta?
Toinen mahdollisuus on täysin uusi peli — kuten Intergalactickin — mikä olisi linjassa Naughty Dogin halun kanssa kehittää uusia tarinoita. Toisaalta, peli saattaa myös jäädä julkaisematta kokonaan, kuten kävi The Last of Us Online -projektin kanssa, jonka kehitys keskeytettiin joulukuussa 2023.
Druckmannin mukaan Intergalactic: The Heretic Prophet on jo pelattavissa ja näyttää lupaavalta. Peli julkaistaneen aikaisintaan vuonna 2027. Siinä nähdään mm. Tati Gabrielle (Uncharted-elokuvasta) ja Kumail Nanjiani (Marvelin Eternals).