The Last of Us saa virallisesti kolmannen kauden – vain päiviä ennen kauden 2 ensi-iltaa Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us saa virallisesti kolmannen kauden – vain päiviä ennen kauden 2 ensi-iltaa

The Last of Us

:n suosittu -sarja on virallisesti uusittu kolmannelle tuotantokaudelle, vaikka toinen kausi ei ole vielä edes saanut ensi-iltaansa. Uutinen vahvistettiin 9. huhtikuuta HBO Maxin sosiaalisen median tileillä salaperäisellä videolla ja viestillä: ”Season 3 is coming.”

Sarjan toinen kausi saa ensi-iltansa Maxissa 13. huhtikuuta 2025. Pääosissa nähdään jälleen Bella Ramsey (Ellie) ja Pedro Pascal (Joel). Uusina kasvoina mukaan liittyvät muun muassa Kaitlyn Dever (Abby), Young Mazino, Isabelle Merced, Danny Ramirez, Catherine O'Hara ja Jeffrey Wright.

Sarjan ensimmäinen kausi sai kriitikoilta ylistystä ja kahmi kahdeksan Emmy-palkintoa. Nyt odotukset ovat korkealla tulevan kauden ja sen monimutkaisten moraalikysymysten suhteen – erityisesti Joelin kiistanalaisista valinnoista.

Kolmannen kauden julkaisuajankohta ei ole vielä tiedossa.

The Last of Us -sarjan showrunner vitsailee: ”Emme tappaneet Pedro Pascalia” Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan showrunner vitsailee: ”Emme tappaneet Pedro Pascalia”

-sarjan toinen kausi on herättänyt voimakkaita tunteita, erityisesti kuolemakohdan johdosta, jossa päähenkilö Joel menehtyy. Showrunner Craig Mazin kertoi Variety-paneelissa, että hän saa edelleen kyselyjä faneilta, jotka eivät ymmärrä, miksi näyttelijä Pedro Pascal “kuoli” sarjassa. Mazin painottaa, että Pascal on elossa ja terveenä, ja hänet nähdään lukuisissa muissa tuotannoissa.

Pelin luoja ja sarjan toinen showrunner Neil Druckmann myönsi, että tarinalliset päätökset ovat jakaneet yleisön mielipiteitä vahvasti. Mazin kuvailee paineita, joita jatko-osan tekeminen aiheuttaa: katsojilla on suuret odotukset ja virheitä ei enää voi tehdä. Ensimmäisellä kaudella videopelien sovituksille asetettiin matala rima, mutta nyt odotukset ovat huomattavasti korkeammalla.

kertoi, että sarjan katselijamäärät ovat nousseet yli 90 miljoonaan kauden 1 päättymisen jälkeen. Toisen kauden finaalin katselumäärät laskivat osin Memorial Day -pyhäviikonlopun takia. Mazin on vihjannut, että sarjan tarinan päättäminen kolmannella kaudella olisi liian laaja projekti, joten neljäs kausi on käytännössä välttämätön.

Showrunnerit ovat myös paljastaneet, että he eivät vielä tiedä, kuinka pitkään suosikkihahmot pysyvät mukana tarinassa, mikä pitää katsojat jatkuvasti jännityksessä.

Harry Potter -sarjaan uusia näyttelijöitä: Dursleyt ja Cornelius Fudge vahvistettu Kommentit pois päältä artikkelissa Harry Potter -sarjaan uusia näyttelijöitä: Dursleyt ja Cornelius Fudge vahvistettu

:n uusi -sarja täydentyy uusilla näyttelijävalinnoilla, kun tuttuja kasvoja liittyy mukaan velhojen maailmaan. -sarjasta tunnettu Bertie Carvel nähdään sarjassa taikaministeri Cornelius Fudgen roolissa. Lisäksi Bel Powley ja Daniel Rigby astuvat Harryn tädin Petunia Dursleyn ja sedän Vernon Dursleyn kenkiin.

Aiemmin julkistettuun näyttelijäkaartiin kuuluvat muun muassa Paapa Essiedu professorina Snape, John Lithgow Albus Dumbledorena, Nick Frost Hagridina sekä Janet McTeer professori McGonagallina. Keskeisissä rooleissa nähdään myös uudet tulokkaat Dominic McLaughlin, Alastair Stout ja Arabella Stanton Harryn, Ronin ja Hermionen rooleissa.

Carvelin rooli Cornelius Fudgenä on raporttien mukaan toistuva, kuten hahmon aiemmissa elokuvaversioissakin. Dursleyt puolestaan ovat olleet aikaisemmin Fiona Shown ja Richard Griffithsin esittämiä, mutta heidän poikansa Dudleyn rooli on vielä auki.

Sarjan on tarkoitus sovittaa yksi kirja per tuotantokausi, ja suunnitelmissa on seitsemän tuotantokautta. HBO tähtää sarjan ensi-iltaan vuonna 2026. Vaikka verkko ei ole virallisesti vahvistanut kaikkia näyttelijävalintoja, aiemmat raportit ovat pitäneet hyvin paikkansa, mikä lisää odotuksia tulevasta sarjasta.