The Last of Us -sarjan 2. kausi saapuu huhtikuussa 2025 Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan 2. kausi saapuu huhtikuussa 2025

The Last of Us

on vahvistanut, että odotettu -sarjan toinen kausi saa ensi-iltansa huhtikuussa 2025. Uudessa trailerissa esitellään kauden keskiössä oleva Abby, jota näyttelee Kaitlyn Dever. Trailerissa Abby kulkee sairaalassa, joka on tuttu ensimmäisestä kaudesta ja pelisarjan ensimmäisestä osasta.

Traileri vihjaa kauden synkästä ja intensiivisestä tarinasta.

Ei ole väliä, onko sinulla sääntöjä kuten minulla. On vain olemassa asioita, jotka kaikki tietävät olevan väärin. – Abby sanoo.

Näiden sanojen merkitystä ei paljasteta, mutta viesti enteilee suuria konflikteja ja moraalisia dilemmoja.

Kauden virallinen juonikuvaus kertoo, että Joel ja Ellie joutuvat viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen vastakkain paitsi toistensa, myös entistä vaarallisemman ja arvaamattomamman maailman kanssa. Sarjan toinen kausi kattaa vain osan Naughty Dogin -pelin tarinasta, ja showrunner Craig Mazin on vihjannut, että sarja saattaa vaatia jopa neljä kautta koko tarinan kertomiseen.

Fanit voivat odottaa seitsemää intensiivistä jaksoa, joissa post-apokalyptinen maailma, tunteet ja moraaliset kysymykset kietoutuvat toisiinsa. Tämä ei ole sarja, joka jättää kylmäksi.

Valmistaudu tunteiden ja jännityksen vuoristorataan huhtikuussa 2025 – The Last of Us palaa vahvempana kuin koskaan!

PlayStation hidastaa tahtia – pelien määrä romahtanut 70 % PS3-ajoista Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation hidastaa tahtia – pelien määrä romahtanut 70 % PS3-ajoista

Sony

Muistatko ajan, jolloin tuntui puskevan uutta peliä joka kuukausi? No, ne ajat ovat rakkaat kansalaiset nyt takanapäin. Uusi analyysi paljastaa, että Sonyn omien studioiden tekemien ensimmäisen osapuolen (first-party) pelien määrä on laskenut yli 70 % :n kulta-ajoista.

PS3:n aikana (2006–2013) julkaisi peräti 91 omaa peliä, mukana oli jättihittejä kuten , ja , mutta myös kokeellisia pieniä helmiä, joita harva enää muistaa. Verrattuna siihen :llä julkaistiin enää 34 ensipeliä, ja :llä tähän mennessä vain 18. Tahti on kuin hidastetusta videosta.

Mutta mistä oikein on kyse? Ei huonosta menestyksestä tai laiskuudesta, päinvastoin. Jokainen uusi peli on nykyisin jättihanke, jonka tekemiseen saattaa kulua jopa seitsemän vuotta ja yli 270 miljoonaa euroa, kuten :n tapauksessa. Sony on siirtynyt vähemmän, isompia, parempia -strategiaan, panostetaan jättipeleihin, jotka viedään myös :lle ja ehkä valkokankaalle.

Tämä muutos ei ole pelkästään numeroita, se vaikuttaa siihen, miltä PlayStation tuntuu. Ennen tarjolla oli yllätyksiä, outouksia ja pientä hulluutta. Nyt painopiste on elokuvamaisissa jättiseikkailuissa. Laatu on yhä huipussaan, mutta vaihtelu, luovuus ja yllättävyys ovat kutistuneet.

Hollywood torppasi Crash Bandicootin elokuvahaaveet – “Ei otettu vakavasti” Kommentit pois päältä artikkelissa Hollywood torppasi Crash Bandicootin elokuvahaaveet – “Ei otettu vakavasti”

Crash Bandicoot

Muistatko Crash Bandicootin, sen riehakkaan pussieläimen, joka pomppi PlayStationin ruudulla 90-luvulla? Vaikka tämä pelihahmo oli aikanaan todellinen hitti, ei hänellä ole vieläkään paikkaa valkokankaalla, eikä syy ole pelkästään vanhentuneessa grafiikassa.

of American toimitusjohtaja ja entinen -pomo Shuji Utsumi paljasti hiljattain, että hänen yrityksensä tuoda valkokankaalle jäi Hollywoodin kynnykselle.

Minua ei otettu tosissaan. Elokuvastudiot suhtautuivat videopeleihin kuin lelusarjaan. – Utsumi kertoi The Game Business -sivustolle.

Vaikka pelisarja oli aikanaan valtava menestys, erityisesti vuosina 1996–2010, Hollywood ei nähnyt siinä potentiaalia. Tämä on yllättävää, sillä Utsumin nykyinen työnantaja Sega on menestynyt -elokuvien kanssa: siilitähden seikkailut ovat tuottaneet yli miljardin dollarin (noin 930 miljoonaa euroa) lipputulot.

Crashin kohtalo näyttää toistaiseksi synkemmältä. Viimeisin peli, , ilmestyi vuonna 2020, ja jatko-osa on tiettävästi peruttu. Vaikka Naughty Dogin Neil Druckmann kannattaa ideaa Crash-elokuvasta, hahmon oikeudet ovat nykyään Microsoftilla, ja vain he voivat tehdä päätöksen sen toteuttamisesta.

Toistaiseksi siis Crash pysyy ruudun sisällä ja ehkä se sopii tälle kaoottiselle kengururottamaiselle sankarille parhaiten. Mutta kuka tietää? Ehkä jonain päivänä Hollywood saa vielä napattua spinnailuun sopivan käsikirjoituksen.