The Last of Us -sarjan 2. kausi tuo mukaan leikattua, brutaalia sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan 2. kausi tuo mukaan leikattua, brutaalia sisältöä

The Last of Us

HBO:n The Last of Us -sarjan 2. kausi sisältää kohtauksia, jotka jätettiin pois alkuperäisestä The Last of Us Part 2 -pelistä, paljastaa pelistudio Naughty Dogin johtaja ja sarjan vastaava tuottaja Neil Druckmann.

Kadonneet tasot ja uudet hahmot

Druckmannin mukaan mukana on niin kutsuttuja Lost Levels -kohtauksia, jotka osittain restauroitiin pelin PlayStation 5 -remasteriin. Näihin kuuluvat: Jackson Party – rauhallinen kohtaus, jossa Ellie osallistuu juhliin. The Hunt – tunnelmallinen jahti, jossa Ellie jäljittää haavoittunutta villisikaa. Seattle Sewers – ahdistava kauhujakso, jossa Ellie joutuu hirviöiden jahtaamaksi hylätyissä tunneleissa.

Druckmann lupaa, että sarjaan lisätty materiaali on erittäin raakaa ja brutaalia, mutta samalla kiehtovaa. Lisäksi mukana on merkittävä hahmo, joka pelissä mainittiin vain ohimennen – aivan kuten Frankin kohdalla kaudella 1.

Uusia hahmoja ja mystinen rooli

Kaudella 2 esitellään myös uusia hahmoja, kuten Kaitlyn Dever (Abby), Danny Ramirez (Manny) ja Tati Gabrielle (Mel)

Lisäksi näyttelijä Catherine O’Hara on liittynyt sarjaan mysteeriroolissa, jonka yksityiskohdat pidetään vielä salassa.

The Last of Us Part 2 jaettu useampaan kauteen

Toisin kuin ensimmäinen kausi, joka kattoi kokonaan alkuperäisen pelin tarinan, toinen kausi ei tule käymään The Last of Us Part 2 -peliä läpi yhdessä kaudessa. Sarjan toinen showrunner Craig Mazin on paljastanut, että tarina on jaettu osiin, ja 2. kauden seitsemännessä jaksossa on luonteva taukokohta. HBO ei ole vielä vahvistanut 3. kautta, mutta odotukset ovat korkealla.

Kauden 2 ensimmäinen jakso julkaistaan huhtikuussa 2025 – ja luvassa on lisää synkkää ja vaikuttavaa tarinankerrontaa!

Call of Duty: Black Ops 7 kompuroi Steam-lanseerauksessa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7 kompuroi Steam-lanseerauksessa

Call of Duty -faneille tuttu marraskuu toi mukanaan Black Ops 7:n, mutta PC-pelaajien keskuudessa vastaanotto on ollut vaisu. SteamDB:n mukaan peli ei ole rikkonut edes 100 000 samanaikaista pelaajaa, mikä tekee siitä franchisen heikoimman Steam-lanseerauksen koskaan. Vertailun vuoksi Battlefield 6 ylsi 271 000 pelaajaan 24 tunnin aikana ja ARC Raiders lähes 421 000 pelaajaan.

Arvostelutkaan eivät pelasta peliä, sillä vain 67 % kriitikoista suosittelee Black Ops 7:ää Open Criticissä, mikä on selkeä pudotus viime vuoden Black Ops 6:n suosiosta. Monet pelaajat ovat kritisoineet myös yksinpeli-kampanjan omituisia valintoja, kuten mahdollisuuden puuttumattomuutta pelin tauottamiseen.

Ongelmat eivät rajoitu vain pelaajamääriin. Generatiivinen tekoäly on tuottanut pelin Calling Card -taidetta, mikä on saanut osan faneista kääntymään pois pelin luota. Activision on kuitenkin vakuuttanut, että tekoäly on vain työkalu luovan tiimin tukena, ja lopullinen sisältö on ihmisten käsialaa.

Vaikka Black Ops 7 saattaa pärjätä paremmin konsoleilla Xboxilla ja PlayStation 5:llä, PC-pelaajien keskuudessa hype on selvästi laantunut. Tänä vuonna kilpailu on kovempaa kuin pitkään aikaan: Battlefield 6 ja ARC Raiders vetävät niin pelaajia kuin Twitch-katsojia enemmän puoleensa.

Call of Duty ei enää automaattisesti täytä pelipäivän kalentereita. Black Ops 7:n lanseeraus osoittaa, että jopa ikonisilla pelisarjoilla on haasteensa, kun pelaajat etsivät vaihtoehtoisia kokemuksia ja kriittinen yleisö ei epäröi näyttää mieltään

Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun

Resident Evil -faneille luvassa on jännittäviä uutisia, kun Resident Evil Requiem valmistautuu julkaisuun 27. helmikuuta 2026. Tuottaja Masato Kumazawa paljasti tuoreessa haastattelussa, että peli ei tarjoa yleisölle demo-versiota, mutta sen sijaan luvassa on täysipainoinen kauhuelämys eri näkökulmilla. Pelaajat voivat itse valita ensimmäisen tai kolmannen persoonan näkymän. Ensimmäinen syvennyttää kauhua, jälkimmäinen helpottaa pelkoa ja näyttää hahmon tunteet paremmin.

Kumazawa tyrmäsi myös viimeaikaiset huhut Leon S. Kennedyn roolista, joita hän kutsui valeuutisiksi. Sen sijaan pelin päähenkilö on Grace Ashcroft, joka tuo mukanaan uudenlaista haavoittuvuutta ja jännitystä verrattuna sarjan aiempiin hahmoihin kuten Claire Redfieldiin.

Raccoon City palaa peliin suurella tavalla, mutta pelaajilta ei vaadita aiempien Outbreak-pelien tuntemusta. Kumazawa korosti, että sekä uudet että kokeneet fanit voivat nauttia tarinasta samalla tavalla. Alyssa Ashcroftin tarina toimii lähtökohtana, mutta pelaajat pääsevät sukeltamaan kaupungin historian syvyyksiin uusilla tavoilla.

Requiem juhlistaa myös Resident Evilin 30-vuotista historiaa, mutta samalla lupaillaan modernia ja laadukasta pelikokemusta ilman aiempien demojen kaltaista maistiaisversiota. Tämä on Capcomin panostus sarjan klassiseen kauhuun yhdistettynä pelaajan valinnanvapauteen ja uudistettuun näkökulmaan.

Peli julkaistaan Windows PC:lle, Xbox Series X/S:lle, PS5:lle ja Switch 2:lle, joten kaikille alustoille on luvassa oma täysi kokemus kauhuelämyksestä.