The Last of Us -sarjan 2. kausi tuo mukaan leikattua, brutaalia sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan 2. kausi tuo mukaan leikattua, brutaalia sisältöä

The Last of Us

:n The Last of Us -sarjan 2. kausi sisältää kohtauksia, jotka jätettiin pois alkuperäisestä -pelistä, paljastaa pelistudio Naughty Dogin johtaja ja sarjan vastaava tuottaja Neil Druckmann.

Kadonneet tasot ja uudet hahmot

Druckmannin mukaan mukana on niin kutsuttuja Lost Levels -kohtauksia, jotka osittain restauroitiin pelin -remasteriin. Näihin kuuluvat: Jackson Party – rauhallinen kohtaus, jossa Ellie osallistuu juhliin. The Hunt – tunnelmallinen jahti, jossa Ellie jäljittää haavoittunutta villisikaa. Seattle Sewers – ahdistava kauhujakso, jossa Ellie joutuu hirviöiden jahtaamaksi hylätyissä tunneleissa.

Druckmann lupaa, että sarjaan lisätty materiaali on erittäin raakaa ja brutaalia, mutta samalla kiehtovaa. Lisäksi mukana on merkittävä hahmo, joka pelissä mainittiin vain ohimennen – aivan kuten Frankin kohdalla kaudella 1.

Uusia hahmoja ja mystinen rooli

Kaudella 2 esitellään myös uusia hahmoja, kuten Kaitlyn Dever (Abby), Danny Ramirez (Manny) ja Tati Gabrielle (Mel)

Lisäksi näyttelijä Catherine O'Hara on liittynyt sarjaan mysteeriroolissa, jonka yksityiskohdat pidetään vielä salassa.

The Last of Us Part 2 jaettu useampaan kauteen

Toisin kuin ensimmäinen kausi, joka kattoi kokonaan alkuperäisen pelin tarinan, toinen kausi ei tule käymään The Last of Us Part 2 -peliä läpi yhdessä kaudessa. Sarjan toinen showrunner Craig Mazin on paljastanut, että tarina on jaettu osiin, ja 2. kauden seitsemännessä jaksossa on luonteva taukokohta. HBO ei ole vielä vahvistanut 3. kautta, mutta odotukset ovat korkealla.

Kauden 2 ensimmäinen jakso julkaistaan huhtikuussa 2025 – ja luvassa on lisää synkkää ja vaikuttavaa tarinankerrontaa!

Patapon 1+2 Replay tuo rytmimarssin takaisin – nyt saatavilla konsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Patapon 1+2 Replay tuo rytmimarssin takaisin – nyt saatavilla konsoleille ja PC:lle

Rummut pärisee jälleen – rakastettu -heimo on palannut marssimaan rytmin tahdissa! on nyt saatavilla maailmanlaajuisesti :lle, Nintendo Switchille ja :lle Steamin kautta. Tämä remasteroitu paketti sisältää sarjan kaksi ensimmäistä osaa, jotka ilmestyivät alun perin :lle 2000-luvun lopulla. Mukana on paranneltu grafiikka, uusia vaikeustasoja ja paikallinen moninpeli Switchillä.

Rytmi vie taisteluun matkalla kohti Earthendiä

Patapon 1+2 Replay -pelissä pelaaja astuu jälleen ”Mahtavan” rooliin – salaperäisen voiman, joka johtaa Patapon-heimoa rummuttamalla käskyjä rytmissä. Heimo, joka oli hylätty ja ajautunut maailman laidalle, on odottanut tätä hetkeä pitkään. Nyt kun rummut soivat jälleen, on aika lähteä matkalle halki oudon maailman, kohdata monenlaisia vihollisia ja suunnata kohti myyttistä Earthendiä.

Pelin ydin yhdistää rytmipohjaisen toiminnan ja reaaliaikaisen strategian 2D-muodossa. Ohjaus on helppo oppia, mutta rytmitaju ja taktiikka nousevat avainasemaan, kun taistelut vaikeutuvat. Matkan varrella pelaaja avaa käyttöönsä uusia yksiköitä, kuten jousilla ampuvan Yumiponin, hevosen selässä rynnivän Kibaponin ja aina etulinjassa lipun kanssa etenevän Hataponin.

Rakenna oma heimosi ja pelaa yhdessä

Remaster-versiossa on mukana yli 400 erilaista asetta ja varustetta, joiden avulla voit rakentaa juuri omanlaisesi Patapon-joukon. Kentiltä kerättävillä harvinaisilla materiaaleilla voit kehittää ja vahvistaa yksiköitäsi, jotta selviydyt vaativammista haasteista. Lisäksi -versiossa voit pelata jopa neljän pelaajan paikallisessa moninpelissä – täysin uusi lisäys sarjaan.

Patapon 1+2 Replay tuo takaisin alkuperäispelien tarttuvan rytmin, persoonallisen tyylin ja luovan pelattavuuden – nyt modernisoituna ja uusia sekä vanhoja faneja ajatellen.

Patapon 1+2 Replay on nyt saatavilla Playstation 5 ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle.

Skull and Bones -merirosvopelissä valmistaudutaan suursotaan Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones -merirosvopelissä valmistaudutaan suursotaan

Skull And Bones

Ubisoftin merirosvoteemainen jatkuu toisen pelivuotensa toisella kaudella. Uusi kausi, nimeltään Oaths of War, tuo mukanaan isompia taisteluita, uusia ominaisuuksia ja mahdollisuuden ottaa osaa entistä kunnianhimoisempaan merisotaan.

Jännitteet kasvavat Intian valtamerellä

Avoimen maailman meriseikkailu syvenee taas sekä tarinan että sisältöjen osalta. Kauden aikana pelaajat tempautuvat mukaan yhä kireämpiin tunnelmiin Intian valtamerellä, kun eri ryhmät valmistautuvat ottamaan kunnolla yhteen.

Uusi sotalaiva ja pelottava Megafort

Tällä kaudella peliin saadaan ensimmäistä kertaa raskaampaa kalustoa, kun käyttöön tulee uusi laivatyyppi: fregatti. Se on iso sotalaiva, jolla on jykevät suojaukset, tehokas aseistus ja uusi Grit-ominaisuus. Tämä tekee siitä kovan vastuksen niin pelaajille kuin vihollisillekin.

Lisäksi mukaan tulee pelin tähän mennessä suurin linnoitus – Megafort. Kyseessä on lähes murtumaton linnake, jonka puolustukset ja aseistus vaativat kaatamiseen suunnittelua ja yhteistyötä. Yksin sitä ei kannata lähteä haastamaan.

Valintoja ja seurauksia

Kauden puolivälissä pelaajat joutuvat valitsemaan puolensa kahden suuren valtakunnan välillä. Valinnalla on vaikutuksensa, ja pelaajan on myös mahdollista vaihtaa puolta kauden edetessä. Molemmat vaihtoehdot tuovat mukanaan sekä etuja että riskejä.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Mukana on myös uusi Smugglers Pass -järjestelmä, josta voi tienata kaikenlaista – aseita, panssareita, ulkoasupäivityksiä ja muuta mukavaa.

Ilmaisviikonloppu luvassa

Jos peli ei ole vielä tuttu, sitä pääsee kokeilemaan maksutta tulevana viikonloppuna. Ilmaispelijakso käynnistyy keskiviikkona 17.7. klo 18.00 ja päättyy sunnuntaina 21.7. klo 15.00.

Merirosvoseikkailua ilman rajoja

Skull and Bones on massiivinen verkkomoninpeli, jossa yhdistyvät meritaistelut, selviytymiselementit ja vapaasti tutkittava maailma. Peli panostaa ristiinpelaamiseen, eli voit pelata kavereiden kanssa riippumatta siitä, onko käytössä konsoli vai tietokone.

Peli on saatavilla :lle, /S:lle sekä :lle Epic Games Storesta ja Storesta. Ikäraja: PEGI 18.