The Last of Us -sarjan toinen kausi sai virallisen trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi sai virallisen trailerin

The Last of Us

julkaisi virallisen trailerin suosittuun post-apokalyptiseen draamasarjaan The Last of Us. Sarjan luojat ja näyttelijät keskustelivat tulevasta kaudesta South by Southwest -elokuvafestivaalilla.

”[Joelin ja Ellien] suhde on muuttunut hieman,” kertoi sarjan tähti Bella Ramsey. ”He eivät ole parhaita ystäviä. Ellie on melko surullinen.”

Showrunner Craig Mazin kertoi, että ”eskalaatio” on kauden merkittävä teema ja kaudella nähdään uudenlaisia tartunnan saaneita olentoja. ”Suuri osa kaudesta käsittelee evoluutiota ja muutosta,” Mazin selitti.

Sarjaan liittyvä uusi näyttelijä Kaitlyn Dever esittää Abby-nimistä selviytyjää. Muita uusia näyttelijöitä ovat Isabela Merced, Young Mazino, Ariela Barer, Tati Gabrielle, Spencer Lord, Danny Ramirez ja Jeffrey Wright. Myös Catherine O’Hara vierailee sarjassa.

Neil Druckmann kuvaili uutta kautta aiempaa ”hullummaksi” ja Pascal paljasti, että Joel käy terapiassa maksaen istuntonsa marihuanalla. Ensimmäinen kausi voitti kahdeksan Emmy-palkintoa. Toinen kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Harry Potter -sarja alkaa joulupäivänä – Tylypahkan aaveet ja lajitteluhattu saivat näyttelijänsä Kommentit pois päältä artikkelissa Harry Potter -sarja alkaa joulupäivänä – Tylypahkan aaveet ja lajitteluhattu saivat näyttelijänsä

Tylypahkan ovet avautuvat jälleen jouluna. :n odotettu ja viisasten kivi -sarja saa ensi-iltansa HBO Maxilla joulupäivänä 25. joulukuuta 2026. Samalla sarjan näyttelijäkaartiin on paljastettu lisää tuttuja hahmoja – tällä kertaa myös Tylypahkan aaveita ja lajitteluhattu.

Uusien roolijulkistusten mukaan Leo Bill esittää Melkein päätöntä Nickiä, Andrew Brooke Veristä paronia, Laura Smyth Lihavaa leidiä ja Daniel Fearn Lihavaa munkkia. Lajitteluhatun äänenä kuullaan David Threlfallia.

Tylypahka täyttyy tutuista kasvoista

Harry Potterin roolissa nähdään Dominic McLaughlin, Hermione Grangerina Arabella Stanton ja Ron Weasleyna Alastair Stout. Tylypahkan rehtoria Albus Dumbledorea esittää John Lithgow, Minerva McGarmiwaa Janet McTeer ja Severus Kalkarosta Paapa Essiedu. Rubeus Hagridin roolissa nähdään Nick Frost.

Mukana ovat myös esimerkiksi Warwick Davis professori Lipetitinä, Johnny Flynn Lucius Malfoyna ja Katherine Parkinson Molly Weasleyna. Sarjan ensimmäinen tuotantokausi perustuu J. K. Rowlingin Harry Potter ja viisasten kivi -romaaniin.

Harryn tarina alkaa jälleen alusta

Tarina seuraa 11-vuotiasta Harrya, joka saa yllättäen kutsun Tylypahkan noitien ja velhojen kouluun. Tavalliselta vaikuttanut elämä vaihtuu taikuuteen, uusiin ystäviin ja salaisuuksiin, jotka tekevät koulunkäynnistä kaikkea muuta kuin turvallista.

Sarjan käsikirjoittajana ja vastaavana tuottajana toimii Francesca Gardiner. Mark Mylod toimii vastaavana tuottajana ja ohjaa useita jaksoja. Myös J. K. Rowling kuuluu sarjan vastaaviin tuottajiin.

Harry Potter ja viisasten kivi alkaa HBO Maxilla 25. joulukuuta 2026. Tiedot käyvät ilmi HBO:n suomalaisesta lehdistötiedotteesta.

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Productions on tiettävästi irtisanonut 26 työntekijää. Päätöstä perustellaan pelialan haastavalla markkinatilanteella ja tulevan projektin henkilöstötarpeilla. Irtisanomiset tulevat yllätyksenä, sillä studion tuore peli on menestynyt kaupallisesti erinomaisesti.

Sucker Punchin johto kertoi henkilöstölle lähettämässään viestissä, ettei päätöstä tehty kevyin perustein. Studion mukaan se on pyrkinyt tukemaan irtisanottavia työntekijöitä muutoksen aikana. Henkilöstölle on luvattu lisätietoja studion tulevaisuudesta seuraavalla viikolla.

Ghost of Yōtei myi ensimmäisen julkaisukuukautensa aikana 3,3 miljoonaa kappaletta, mikä ylitti edeltäjänsä Ghost of Tsushiman vastaavan ajanjakson myynnin. Myös on kehunut pelin taloudellista menestystä ja kertonut sen vaikuttaneen merkittävästi yhtiön taloudellisiin tuloksiin. Lisäksi pelin kehityskustannusten kerrotaan jääneen monia muita suuria -pelejä pienemmiksi.

Irtisanomiset muistuttavat karulla tavalla siitä, ettei menestyspelikään takaa työpaikkojen säilymistä. Vastaavanlainen tapaus nähtiin Microsoftilla, kun -pelin kehittänyt suljettiin vuonna 2024, vaikka oli aiemmin kuvaillut peliä menestykseksi keskeisillä mittareilla. Studio sai myöhemmin uuden mahdollisuuden uuden omistajan alaisuudessa.

Sucker Punchin ei kerrota olevan sulkemassa oviaan, mutta irtisanomiset herättävät jälleen kysymyksiä pelialan työntekijöiden asemasta. Jos miljoonamyynnit, hyvät arviot ja emoyhtiön kehut eivät takaa kehittäjille turvaa, menestys tuntuu olevan pelialalla toisinaan paljon epävarmempi asia kuin voisi kuvitella.