The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

HBO on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu The Last of Us Part 2 -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.

Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

Starfield-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu PlayStation 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että PS5-portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja PC:llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes Bethesda päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. Microsoft on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.

Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen Kommentit pois päältä artikkelissa Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen

Kun PS5 tuli markkinoille, moni mietti, onko kyseessä vain pikku päivitys PS4:stä. Team Asobi, PlayStationin oma studio, vakuuttaa, että uusi konsolisukupolvi toi mukanaan jotain erityistä, kuten DualSense-ohjaimen haptisen palautteen ja nopean SSD:n, jotka muuttavat pelaamisen nautinnon.

Studio loi muun muassa Astro’s Playroomin ja monesti palkitun Astro Botin, jotka esittelevät PS5:n ominaisuuksia ilman turhia kikkailuja. Haptinen palaute ja adaptiiviset liipaisimet eivät ole vain teknisiä jippoja, ne tekevät esimerkiksi esineiden vetämisestä, murskaamisesta tai hiomasta aistittavaa, mikä tuo uuden ulottuvuuden pelikokemukseen. SSD:n ansiosta kuoleman jälkeen uudelle yrittämiselle ei tarvitse odottaa, mikä tekee etenemisestä sulavampaa ja nautittavampaa.

Team Asobi ei tee pelejä itselleen vaan yleisölle. Studio keskittyy siihen, mikä todella lisää pelikokemusta, eikä yritä tunkea kaikkia PS5-ominaisuuksia jokaiseen peliin. Pienillä tiimeillä ja tarkasti suunnitelluilla prosesseilla syntyy sisältöä, joka tuntuu laadukkaalta ja hallitulta, vaikka pelit eivät olisi pitkiä, ne tarjoavat juuri oikean määrän nautintoa.

Studion johtaja Nicolas Doucet korostaa, että konsolikehittäminen antaa yhdenmukaisen kokemuksen mitä tiimi näkee kehityksessä, sitä pelaaja näkee kotona. Tämä tekee PlayStation-peleistä “plug and play” -elämyksiä, joissa fokus on itse pelissä, ei yhteensopivuusongelmissa.

Team Asobi on myös läheisesti mukana uusien PlayStation-laitteiden prototyyppien testaamisessa. Studio kokeilee uusia ideoita nopeasti ja tuo ne käytäntöön demojen muodossa, mikä auttaa määrittelemään, mikä toimii ja mikä ei ennen kuin teknologia päätyy kuluttajille.

Lopputulos on pelejä, jotka ovat harkittuja, hauskoja ja aitoja pelaajille, eivät pelkästään tekniikan kokeilualustoja.

Emme tee pelejä itsellemme. Olemme täällä yleisön palveluksessa. – Team Asobi kommentoi.