The Lord of the Rings: Gollum -pelin tekemisestä saatiin uusi video Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: Gollum -pelin tekemisestä saatiin uusi video

The Lord of the Rings: Gollum

PAN Visionin jakelemassa ja NACONin julkaisemassa -toimintaseikkailussa nähtävä Klonkku on syntynyt monen eri tekijän voimin. Voit katsoa pelin tekoon perehtyvän videon alta.

Suositun fantasiakertomuksen suosituimpiin hahmoihin lukeutuva Klonkku on ainutlaatuinen tapaus monella tapaa. Oman pelinsä antisankarimainen päähahmo ei ole sen enempää roisto kuin sankarikaan, vaan persoonallisuushäiriöistä kärsivä oman tien kulkija. Toisaalta häntä ajaa palava himo saada käsiinsä houkutteleva mahtisormus, kun taas hahmon toista puolta kalvaa yksinäisyys ja muut inhimillisemmät tekijät.

Pelin tekemistä esittelevä videosarja pureutuu tällä kertaa Klonkun hahmon syntyyn sekä ääninäyttelyyn. Vuorosanojen, liikehdinnän, eleiden ja ilmeiden kautta Klonkun hahmo herää eloon. Pelintekijät aina ääninäyttelijöistä käsikirjoittajiin ja graafikoihin kertovat pelin eri työvaiheista. Kuka ja mitä Klonkku oikeastaan on, on kysymyspari, johon ei voi helposti vastata lyhyesti, mutta tulevan pelin myötä jokainen pelaaja on lähempänä vastauksen löytämistä kuin koskaan aiemmin.

The Lord of the Rings: Gollum ilmestyy - ja sekä S -konsoleille, että :lle 25. toukokuuta. Peli on tulossa myöhemmin myös Nintendo Switch -konsolille.

Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Touch Type Tale

hemmottelee taas ilmaispeleillä, ja tällä viikolla tarjolla on jotain vähän erilaista. Nimittäin – reaaliaikainen strategiapeli, jossa taistellaan… näppäimistöllä. Jep, kuulit oikein.

Peli sekoittaa strategiaa ja nopeaa näppäilyä hauskalla tavalla. Sen sijaan että klikkailet yksiköitä hiirellä, johdat joukkojasi kirjoittamalla. Tarinavetoisessa kampanjassa pääset puolustamaan valtakuntaasi, hallitsemaan resursseja ja käymään taisteluita, kaikki näppäinten kautta. Ja kyllä, se on yllättävän koukuttavaa.

Tämä pikkustudioiden helmi on nyt ladattavissa täysin ilmaiseksi Epicin kaupassa torstaihin 16. toukokuuta asti. Eli kannattaa käydä nappaamassa se talteen – vaikka ei heti ehtisikään pelata, pysyy se kirjastossa silti ikuisesti.

Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa

ja ovat paljastaneet ensimmäisen virallisen pelitrailerin ja kehittäjien kommenttivideon tulevasta -pelistä, joka saapuu konsoleille ja :lle 8. elokuuta 2025. Ennakkotilaukset ovat nyt auki, ja peliin voi tutustua syvällisemmin jo tänään PAX East -paneelissa, joka striimataan YouTubessa ja Twitchissä klo 21 Suomen aikaa.

Tämä uusin osa palaa ajassa taaksepäin ja keskittyy mafian alkujuuriin 1900-luvun alun Sisiliassa. Pääosassa on Enzo Favara – kunnian, uskollisuuden ja tottelevaisuuden perikuva – joka vannoo uskollisuudenvalan ja aloittaa matkansa Don Torrisin rikosperheen riveissä.

Hangar 13:n mukaan kyseessä on tiivis, tarinavetoinen ja lineaarinen pelikokemus. Pelissä yhdistyvät väkevä juoni, aikakauden autenttinen tunnelma sekä hiottu pelattavuus. Luvassa on intensiivisiä yhteenottoja lähitaisteluineen ja ampumisineen, hevosratsastusta ja ajelua ajan ajoneuvoilla – kaikki elävässä ja brutaalissa Sisiliassa.

Kehittäjien Breaking Omerta -video tarjoaa kulissien taakse kurkistuksen pelin suunnitteluun. Siinä kerrotaan, kuinka tiimi toi 1900-luvun Sisilian näyttävästi henkiin käyttäen Unreal Engine 5:n tehoja. Tarina on täynnä käänteitä ja tunnetta – juuri sitä, mitä hyviltä rikostarinoilta odotetaan.

“Uskomme, että moni pelaaja arvostaa laadukkaita tarinoita, jotka eivät vaadi kymmeniä pelitunteja. Mafia: The Old Country tarjoaa napakan ja viimeistellyn narratiivisen kokemuksen, joka sopii mainiosti muiden pidempien pelien rinnalle.”

2K:n toimitusjohtaja David Ismailer tiivistää pelin hengen

Deluxe Editionin mukana tulee mm. Padrino Pack (haulikko, pukuja, limusiini ja hevonen varusteineen) sekä Gatto Nero Pack (kilpa-auto, kisapuku ja pistooli). Lisäksi mukana on pelin alkuperäismusiikki ja digitaalinen taidekirja.

Ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Soldato Packin, jossa odottavat muun muassa uniikki asu, erikoisveitsi ja luotettava ratsu.

The Old Country on Hangar 13:n kunnianhimoinen paluu juurille – ja koko Mafia-sarjan alku. Sarja sai alkunsa vuonna 2002 ja on sittemmin myynyt yli 38 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Mafia: The Old Country -peli ilmestyy :lle, |S:lle ja PC:lle 8. elokuuta 2025. Peli julkaistaan kahtena versiona: Standard Edition ja Deluxe Edition. Standard sisältää peruspelin hintaan 49,99 €, kun taas 59,99 € maksava Deluxe-paketti tuo mukanaan runsaasti lisäsisältöä – aseita, ajoneuvoja, asusteita ja keräilykamaa.