The Mandalorian saapuu Star Wars: Squadrons -peliin keskiviikkonaKommentit pois päältä artikkelissa The Mandalorian saapuu Star Wars: Squadrons -peliin keskiviikkona
Star Wars: Squadrons -peli on saamassa The Mandalorian -sarjan inspiroimia kosmeettisia lisäsisältöjä huomenna keskiviikkona lokakuun 28. päivä. The Mandalorian -sarjan toinen kausi käynnistyy perjantaina lokakuun 30. päivä Disney+ -palvelussa.
Koristeiden mukana on mm. suosittu Baby Yoda -hahmo.
Pelaajat voivat ansaita kahdeksan erilaista kosmeettista lisäkilkettä tähtihävittäjiinsä, mukana on mm. suosittu Baby Yoda -hahmo. Kilkkeitä on tarjolla molemmille ryhmittymille ja kojelautakoristeiden lisäksi tarjolla on tarra, hologrammeja sekä roikkuva koriste.
Harry Krueger, joka tunnetaan erityisesti Returnal-toimintapelin ohjaajana, on perustanut uuden pelistudion Suomeen. Uuden studion nimi on Cosmic Division, ja tavoitteet ovat heti alusta asti kunnianhimoiset. Työn alla on täysin uusi yksinpelattava toimintapeli PC:lle ja konsoleille.
Krueger työskenteli lähes 15 vuotta suomalaisella Housemarque-studiolla ja oli mukana muun muassa peleissä Outland, Resogun ja Nex Machina. Lisäksi hän oli mukana muovaamassa tulevaa Saros-projektia ennen lähtöään studiosta vuonna 2023.
Uuden studion ensimmäistä peliä kuvaillaan pelattavuus edellä rakennetuksi kokemukseksi, jossa yhdistyvät vahva toiminta ja tunteisiin vetoava tarina. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkää räiskintää ja räjähdyksiä, vaan myös jotain, mikä yrittää osua pelaajaa suoraan tunnekeskukseen, ehkä vähän kuin Returnal teki, mutta ilman avaruuspainajaisista heräämistä joka viides minuutti.
Cosmic Division kertoo jo saaneensa alkuvaiheen rahoituksen kasaan, mutta etsii edelleen lisää yhteistyökumppaneita, sijoittajia ja uusia työntekijöitä. Suomalaiseen pelikenttään saatiin siis jälleen yksi kiinnostava nimi lisää, eikä lähtöasetelma ole ihan vaatimaton, kun ruorissa on yksi viime vuosien kehutuimmista toimintapeliohjaajista.
Forza Horizon 6 on lähtenyt liikkeelle sellaisella vauhdilla, että moni ehtii hädin tuskin kiinnittää turvavyötä. Avoimen maailman ajopeli nousi heti Steamin viiden pelatuimman pelin joukkoon, kun samaan aikaan kaahasi yli 300 000 pelaajaa. Samalla se jätti taakseen jättipelejä kuten Apex Legends ja Slay the Spire 2.
Sarjan resepti ei ole juuri muuttunut: nopeita autoja, valtava avoin maailma ja arcade-henkistä ajamista. Tällä kertaa mukaan on kuitenkin heitetty jättirobotteja, kei-autoja ja jopa Babymetal, joten täysin vanhaa uusintakierrosta peliä on vaikea kutsua. Pelin perusversio maksaa noin 65 euroa ja Premium Edition kipuaa noin 110 euroon.
PC Gamerin arviossa peliä kuvailtiin tutulla kaavalla eteneväksi jatko-osaksi, mutta siitä huolimatta pelaajat näyttävät olevan täysin mukana kyydissä. Jo ennen julkaisua peli rikkoi sarjan ennätyksiä PC:llä, eikä vuodot tai kohut juuri hidastaneet menoa. Pelaajien keskuudessa puhuttivat jopa hurjat 8 000 vuoden pelikiellot huijaamisesta ja siinä ainakin ehtii miettiä ajotapojaan uudelleen.
Menestys näyttää myös vahvistavan sitä, että Horizon-sarja on nykyään koko Forzan tärkein vetonaula. Perinteinen Forza Motorsport on jäänyt taka-alalle, etenkin sen jälkeen kun Microsoft teki suuria irtisanomisia pelistudio Turn 10 Studiosssa. Horizonin rennompi ja helpommin lähestyttävä tyyli näyttää vetoavan yleisöön huomattavasti paremmin.
Kehittäjä Playground Games on jo kertonut ensimmäisistä korjauksista, jotka liittyvät muun muassa tekoälyvastustajien vaikeustasoon, kaatumisbugeihin ja optimointiin. Sillä välin pelaajat voivat keskittyä tärkeimpään tehtävään, eli törmäilemään pelin 618 autolla kaikkeen mahdolliseen mahdollisimman näyttävästi.