The Mandalorianin toisesta kaudesta on ensimmäinen kuva julki Kommentit pois päältä artikkelissa The Mandalorianin toisesta kaudesta on ensimmäinen kuva julki

Jon Favreau, Leijonakuninkaan ohjaaja, on jakanut Instagramiin ensimmäisen kuvan The Mandalorianin toisen kauden kuvauksista. Tässä nähdään Pedro Pascalin esittämän hahmon kypärä. Näyttelijä on tunnettu myös sarjoista kuten Game Of Thrones ja Narcos.

View this post on Instagram

Greetings from the set of #TheMandalorian season 2

A post shared by Jon Favreau (@jonfavreau) on

Elden Ring -elokuvan ohjaaja Alex Garland vakuutti Miyazakin 200-sivuisella käsikirjoituksella Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring -elokuvan ohjaaja Alex Garland vakuutti Miyazakin 200-sivuisella käsikirjoituksella

Ex Machina- ja Civil War -ohjaaja Alex Garland laittoi kaiken peliin saadakseen FromSoftwaren johtajan Hidetaka Miyazakin hyväksynnän Elden Ring -elokuvalle. New Yorker -lehden raportin mukaan Garland laati 160-sivuisen käsikirjoitusluonnoksen sekä 40 sivua visuaalisia materiaaleja, ja lensi niiden kanssa Japaniin esittelemään ideansa suoraan pelin luojalle.

Garland on tunnettu Elden Ring -superfani, joka kertoi olevansa jo seitsemännellä läpipelauksellaan. Hän myös myönsi, että vaikein vastustaja on ollut Malenia, Blade of Miquella.

Elokuvaa tuottaa A24 yhdessä Game of Thrones -kirjailija George R. R. Martinin kanssa, joka auttoi alkuperäisen pelin maailmankuvassa. Martin hehkutti blogissaan Garlandia ensiluokkaiseksi ohjaajaksi ja A24:ää kickass-yhtiöksi, vaikka hänen oma osallistumisensa projektiin vaikuttaa toistaiseksi vähäiseltä.

Elokuvan näyttelijäkaartista tai julkaisuaikataulusta ei vielä ole tietoa, mutta Garlandin kerrotaan haluavan mukaan Heartstopper- ja Warfare-sarjoista tutun Kit Connorin.

Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan

Disney ja Lucasfilm ovat virallisesti ilmoittaneet, että Star Wars: Episode IV – A New Hope palaa elokuvateattereihin huhtikuussa 2027 juhlistamaan elokuvan 50-vuotisjuhlaa. Klassikko saa ensi-iltansa juhlakierroksellaan 30. huhtikuuta, ja palaa myös valkokankaalle May the 4th -päivän kunniaksi.

Toistaiseksi ei ole vahvistettu, nähdäänkö valkokankaalla vuoden 1977 alkuperäisversio vai jokin myöhempi, digitaalisesti muokattu versio. Lucasfilmin johtaja Kathleen Kennedy on aiemmin rauhoitellut faneja, ettei alkuperäisen version esittäminen ole laitonta – joten toivo elää.

Disney kertoo, että elokuva on teattereissa vain rajoitetun ajan, joten jos haluat matkustaa takaisin Tatooinelle ja Kuolemantähden varjoon, kannattaa varautua ajoissa. Liput juhlanäytöksiin tulevat myyntiin todennäköisesti loppuvuodesta 2026 tai alkuvuodesta 2027.