The Outer Worlds saa toisen lisäosansa maaliskuun lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds saa toisen lisäosansa maaliskuun lopulla

The Outer Worlds

Scifi-aiheinen toimintaroolipeli The Outer Worlds on saamassa toisen lisäosansa nimeltään ”Murder on Eridanos” maaliskuun lopulla.

Vielä ei ole varmaa mitä lisäosa tuo tullessaan, mutta odotettavissa on tasorajan nostoa, uusia perkejä, suojia ja aseita. Juuri näitä toi pelin ensimmäinen lisäosa Peril on Gorgon, joka ilmestyi syyskuussa 2020.

The Outer Worlds on vuonna 2019 ilmestynyt Obsidian Entertainmentin kehittämä ja Take-Two Interactiven alaisuudessa olevan Private Divisionin julkaisema. Obisidian ja kyseisen pelin kehittäjät ovat tuttuja muun muassa Fallout: New Vegas ja Neverwinter Nights 2 -peleistä.

The Outer Worlds on saatavilla Playstation 4, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle.

Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa Kommentit pois päältä artikkelissa Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa

on lähtenyt lentoon vauhdilla. Bandai Namcon lentotaistelupeli on myynyt maailmanlaajuisesti yli miljoona kappaletta hieman yli viikossa julkaisunsa jälkeen. Samalla siitä tuli koko -sarjan nopeimmin myynyt osa.

Menestys näkyy myös arvosteluissa. Metacritic-palvelussa peli on saavuttanut 87 pisteen keskiarvon, mikä nostaa sen sarjan toiseksi parhaiten arvioiduksi osaksi. Edelle jää ainoastaan vuonna 2001 julkaistu .

Sarjan vetovoima ei kehitysjohtaja Kazutoki Konon mukaan perustu pelkästään ilmataisteluihin. Hän kertoi aiemmin VGC-sivustolle, että Ace Combatin vahvuuksia ovat kolmen vuosikymmenen aikana karttunut kokemus tarinankerronnasta sekä laaja valikoima lentokoneita. Monissa muissa lentotaistelupeleissä keskitytään lähinnä ilmataisteluihin, mutta Ace Combat pyrkii tarjoamaan pelaajalle sankarillisen matkan, jonka aikana tämä kasvaa haastavien tehtävien kautta todelliseksi ässäpilotiksi.

Vuonna 1995 alkanut pelisarja on siis onnistunut löytämään yleisönsä myös uusimman osansa kohdalla. Yli miljoonan kappaleen myynti näin nopeasti on vahva alku, ja jos vastaanotto jatkuu yhtä hyvänä, Ace Combat 8: Wings of Theve voi nousta sarjan tähän asti menestyneimpien osien joukkoon myös kokonaismyynnissä.

Peli on saatavilla , ja Xbox Series X|S -konsoleille.

Alienshire avasi ensimmäisen pelitestinsä ilmaiseksi Steamissa Kommentit pois päältä artikkelissa Alienshire avasi ensimmäisen pelitestinsä ilmaiseksi Steamissa

Uusi reaaliaikainen strategiapeli kutsuu pelaajat kokeilemaan ensimmäistä julkista pelitestiään. Playtest #1 on saatavilla ilmaiseksi Steamissa, joten kiinnostuneet pääsevät tutustumaan peliin ilman ostoksia.

Ensimmäisessä testissä päästään kokeilemaan Tactical Etude -nimistä pientä strategiatehtävää. Pelaajan vastuulla ovat lentävien yksiköiden komentaminen, resurssien kerääminen, omien joukkojen rakentaminen ja vihollisen emoaluksen tuhoaminen. Voitto ei kuitenkaan tule pelkällä yksiköiden lähettämisellä taisteluun, vaan pelaajan on löydettävä toimiva strategia vastustajan kukistamiseksi.

Alienshiren kehittäjän tavoitteena on tuoda klassisten RTS-pelien, kuten MegaGlestin, henkeä moderniin peliin. Alku on tarkoituksella maltillinen, sillä nykyinen testiversio keskittyy lentäviin yksiköihin ja taktisiin taisteluihin. Jos peli löytää yleisönsä, kehittäjä haluaisi laajentaa kokonaisuutta maayksiköillä, uusilla rakennuksilla ja aiempaa syvällisemmällä strategiapelaamisella.

Pelin tulevaisuus riippuu kuitenkin pitkälti pelaajien kiinnostuksesta. Kehittäjä kannustaakin lisäämään Alienshiren Steamin toivelistalle sekä jakamaan palautetta, kehitysehdotuksia ja bugiraportteja pelin -keskusteluissa. Ensimmäinen pelitesti tarjoaa siis mahdollisuuden paitsi kokeilla uutta strategiapeliä myös vaikuttaa siihen, millaiseksi se lopulta kehittyy.