The Settlers: New Allies -strategiapeli laajenee uusilla pelimuodoilla ja tehtävillä Kommentit pois päältä artikkelissa The Settlers: New Allies -strategiapeli laajenee uusilla pelimuodoilla ja tehtävillä

The Settlers: New Allies

Ubisoft julkaisee suositun pelisarjan uusimmalle osalle kattavan Blessings of the Elders -pelipäivityksen.

Pitkäikäisen pelisarjan uusin osa The Settlers: New Allies on tuonut rakastetun pelityypin tämän päivän pelilaitteille. Värikkään grafiikan ja hauskan animaation myötä pelin vikkelät uudisasukkaat ovat ihastuttaneet pelaajia sekä oman kylän rakennusprojekteissa että kilpailevien klaanien kahakoidessa. Pelin uuden päivityksen myötä luvassa on sekä uusi moninpelikenttä, uudenlainen pelimuoto, uusia tehtäviä ja joukko muita uudistuksia.

Kahden pelaajan moninpelikahakat saavat uudeksi Skirmish-taistelukentäksi Elder’s Tomb -kartan. Kaksinkertaisella enimmäisasukasmäärällä varustettu kenttä mahdollistaa uudenlaiset infrastruktuurimahdollisuudet ja armeijataktiikat sekä isomman talouskasvun. Näiden ansiosta luvassa on aiemmasta poikkeava taistelukokemus kahdelle pelaajalle.

Uutena pelimuotona julkaistaan vapaan suunnittelun ja toteuttamisen mahdollistava Sandbox-tila. Tässä pelimuodossa ei ole vihollisia ja kentän koonkin voi valita vapaasti. Pelimuoto sopii hyvin esimerkiksi erilaisten rakennusten sommitteluun ja vapaaseen koristeluun. Pelimuodossa ei myöskään ole aikarajaa.

Peli laajenee myös uudella rakennuksella. Charring Kiln on nimensä mukaisesti hiilentuotantoon keskittyvä tuotantolaitos, jossa puupölkkyjä voidaan muuntaa poltettavaksi hiileksi. Tämä tuo lisäulottuvuutta rakennusketjuihin ja mahdollistaa näin erilaiset strategiat. Tämän seuraksi pelin metsäläiset on suunniteltu uusiksi, joten metsien istuttaminen onnistuu nyt entistä sujuvammin.

Lisäksi pelissä on mahdollisuus valita halutut kentät Skirmish-otteluihin sekä kaksi uutta hardcore-vaikeustason tehtävää tarjoamaan äärimmäistä haastetta.

The Settlers: New Allies on saatavana Xbox One, PlayStation 4 ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.

Ubisoft myöntää: AI-kuva lipsahti Anno 117: Pax Romanan lopulliseen versioon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft myöntää: AI-kuva lipsahti Anno 117: Pax Romanan lopulliseen versioon

Ubisoft joutuu selittelemään Anno 117: Pax Romana -fanien keskuudessa, kun paljastui, että yksi latausruudun kuvitus oli AI:n tuottama. Studio kertoo kuvan olleen tarkoitettu vain väliaikaiseksi ja vahingossa päätyneen lopulliseen peliin.

Steam-sivulla näkyvä ”tekoälyn tuottamaa sisältöä” on ensimmäinen laatuaan Ubisoftin peleissä, mutta se ei ole hillinnyt pelaajien kritiikkiä. Kuvassa näkyy muun muassa vääristyneitä kasvonpiirteitä, puuttuvia raajoja ja outoja taustaelementtejä, jotka paljastavat sen tekoälyperäisyyden. Jotkut pelaajat ovat jopa vaativat, että tällaiset ”säästölöydöt” eivät kuulu premium-peliin.

Ubisoft lupaa korjata tilanteen päivityksellä 1.3, joka tuo kuvan tilalle käsityönä tehdyn version. Studio painottaa, että peliin tulevat kaikki elementit heijastavat taiteilijoiden käsityötä ja luovaa visiota, ja AI-työkaluja on käytetty vain prototyyppien ja ideoinnin tukena.

Ongelmat eivät rajoitu kuviin. Osa pelaajista väittää, että pelin tekstien lokalisaatio on osittain edelleen AI:n tekemää, erityisesti saksankielisen version kohdalla. Yksi käyttäjä totesi, että miljoonan euron kulttuurituen jälkeenkin lopputulos on hänen mielestään kunnioittamaton kieltä kohtaan.

Anno 117: Pax Romana vie pelaajat antiikin Rooman maailmaan ja on Ubisoft Blue Byte -studion laajimman tiimin työstämä Anno-peli koskaan. Päivityksen myötä studio toivoo palauttavansa uskottavan ja laadukkaan pelikokemuksen, josta fanit voivat jälleen nauttia.