The Sims 4 Life & Death -lisäosa vie Simit kuoleman jälkeiseen elämään Kommentit pois päältä artikkelissa The Sims 4 Life & Death -lisäosa vie Simit kuoleman jälkeiseen elämään

The Sims 4 Life & Death

Electronic Arts julkaisee lokakuun lopulla Life & Death -lisäosan, joka tuo pelaajille mahdollisuuden tutkia kuoleman jälkeistä elämää Sim-maailmassa. Uusi lisäosa esittelee Ravenwoodin aavemaisen alueen, jossa kolme erilaista naapurustoa tarjoavat omaperäisiä kokemuksia. Pelaajat voivat esimerkiksi tutkia kummitustaloja, osallistua juhliin tai selvittää Simien elämättömiä asioita.

Lisäosa sisältää myös uusia pelimekaniikkoja, kuten ”Bucket List” -ominaisuuden, jossa Simit voivat luoda ja toteuttaa unelmiensa listan ennen kuolemaansa. Lisäksi he voivat kokea uudelleensyntymän ja jatkaa elämäänsä uusilla taidoilla.

Uudet ammatit, kuten viikatemiehen työ ja hautausurakoitsija, tarjoavat mahdollisuuden ansaita elantonsa kuoleman ympärillä. Pelaajat voivat myös suunnitella hautajaisia ja hoitaa testamentteja. Lisäosa tuo mukanaan neljä erilaista surutyypin kokemusta, jotka auttavat Simiä selviytymään menetyksistä ja luomaan uudenlaisia tarinoita.

The Sims 4 Life & Death -lisäosa ilmestyy 31. lokakuuta , , ja S sekä -konsoleilla, että :lle ja macOS:lle. The Sims 4 -peruspeli on ladattavissa ilmaiseksi.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?