The Sims 4 -pelin uusin lisäosa vie pelaajat takaisin koulun penkille Kommentit pois päältä artikkelissa The Sims 4 -pelin uusin lisäosa vie pelaajat takaisin koulun penkille

The Sims 4: High School

Electronic Arts ja Maxis ovat julkaisemassa uuden High School -lisäosan -peliin heinäkuun 28. päivä. Voit katsoa lisäosan trailerin alta.

Lisäosa tuo peliin Copperdale Highh -koulukampuksen ja paljon uutta tehtävää. Peliin saadaan myös ThrifTea -kahvila, kirjasto sekä rehtorin kartano.

Lisäosan myötä peliin saadaan myös uusia ennalta luotuja hahmoja kuten rehtorin tytär Ash, joka on tyyli-ikoni. Mukana ovat myös romanttisesti kiusallinen Kevin sekä tähtiurheilija Sidney.

Lisäosassa pelaajat pääsevät osallistumaan luennoille ja kokeisiin sekä käymään lounaalla. Mukana on myös cheerleadingiä, eri urheilulajeja sekä shakkiklubi.

The Sims 4: High School -lisäosa saapuu heinäkuun 28. päivä :lle ja Macille Originin ja Steamin kautta, sekä , , ja S että -konsoleille.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , , ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta

Prince of Persia: The Lost Crown

tuo menestykseensä nousseen : The Lost Crown -pelin iOS- ja Android-laitteille 14. huhtikuuta. Alkuperäinen versio on kerännyt kehuja konsoli- ja tietokonealustoilla, ja nyt samaa Metroidvania-tyylistä toimintaseikkailua voi kokea myös kännykällä.

Legendaarinen tarina mobiililaitteille

Peli seuraa nuorta Immortals-eliittisoturia Sargonia, joka lähtee pelastamaan siepatun prinssi Ghassanin kirotulta Mount Qaf-vuorelta. Matkalla Sargon kohtaa vaarallisia vihollisia, ratkoo monimutkaisia pulmia ja oppii uusia aikavoimia – kaikki sulavassa 2D-toimintaympäristössä, joka yhdistää nokkelan parkourin ja intensiivisen lähitaistelun.

Mobiilioptimoitu kokemus

Ubisoft Da Nangin kehittämä mobiiliversio tarjoaa:

  • 60 FPS -suorituskyvyn nykyaikaisilla laitteilla
  • Mukautuvat ohjausvalinnat (peliohjain tai kosketusnäyttö)
  • Aloittelijaystävällisiä toimintoja, kuten automaattinen parantaminen ja hidastusvalinnat haastavimpiin kohtauksiin

Prince of Persia: The Lost Crown on saatavilla , , sekä S, ja Nintendo -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.