The Thaumaturge -roolipelistä saatiin ensimmäinen pelivideoKommentit pois päältä artikkelissa The Thaumaturge -roolipelistä saatiin ensimmäinen pelivideo
Hiljattain paljastetusta tulevasta The Thaumaturge isometristä roolipelistä on saatu ensimmäinen pelivideo. Pelin taustalla ovat Frostpunk julkaisija 11 bit studios sekä The Witcher -uusinnosta vastaava Fool’s Theory. Voit katsoa pelivideon alta.
Kyseessä on tarinavetoinen roolipeli, jossa on omalaatuinen ote taisteluun, hahmon kehitykseen sekä tutkintamekaniikkoihin.
Peli sijoittuu 1900-luvun alun Varsovaan ja aikaan jolloin Puola liitettiin Venäjään. Pelimaailmaa varjostaa niin köyhyys ja häiriköinti kuin yläluokan vauraus ja poliittinen keinottelu. Pelaajat joutuvat tekemään moraalisesti tulkinnanvaraisia päätöksiä, samalla kun yliluonnolliset voimat jylläävät taustalla.
The Thaumaturge julkaistaan PC:lle Steam ja GOG -palveluiden kautta.
Call of Duty: Modern Warfare 4:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.
Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.
Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.
Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.
Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta PC:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja Nintendo Switch 2:lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.
Battlefield-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä WardogssaapuuSteam Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.
Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta Bulkhead on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.
Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.
Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.
Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.